V Dolních Břežanech otevřeli zámek po 100 letech

Letošní Svatováclavské slavnosti byly jedinečné díky zpřístupnění zámeckého areálu. Ten byl po více než sto letech otevřen veřejnosti. Návštěvníci akce tak měli příležitost prohlédnout si zrekonstruované prostory zámku i přilehlého parku. Den začal slavnostní bohoslužbou v obnovené zámecké kapli a pokračoval bohatým programem.

V ulici 5. května byl přichystán pestrý pódiový program, který odstartovali žáci ze Základní umělecké školy Harmony s tanečním vystoupením na motivy muzikálu Pomáda. V průběhu dne byl k vidění parkour v podání Ant Parkour Deadly Team Říčany, Street dance HDC Praha, Moderní gymnastika SK Eli, Break dance Opatow flavours, Pole Heaven, salsa v podání Latino ladies a Taekwon-do klub Fénix.

„Akce byla velice vydařená a zdá se, že měla velkou podporu i shora. Je až neskutečné, jak příjemné počasí nám bylo sesláno, vezmeme-li v potaz páteční a nedělní vichřici. Velký dík patří všem, co se na přípravách podíleli, a již nyní se těšíme na příští ročník,“ řekl starosta Věslav Michalik.

V rámci kulinářské show připravoval šéfkuchař asijské restaurace Jiří Štif s dětmi výborné jarní závitky s pekingskou kachnou a pikantním salátem.

Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE již tradičně otevřela své brány veřejnosti a nabídla zajímavý program pro velké i malé návštěvníky. Probíhaly zde komentované prohlídky, k vidění byly interaktivní exponáty a virtuální realita. Děti zaujalo laserové bludiště, zábavné soutěže a speciální přednáška „Proč je nebe modré?“.

Organizace Wannado, v rámci projektu Břežanská škola žije pohybem, připravila sportovní atrakce, velkou nafukovací Ninja Race dráhu a biatlonovou trať s terči a laserovými puškami.

Obec Dolní Břežany se připojila k projektu Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové a v rámci akce byl slavnostně vysazen strom pro Olgu Havlovou v ulici Za Radnicí.

Velký divácký ohlas měla vystoupení umělecky zaměřená. Se zatajeným dechem sledovali diváci originální umělecko-sportovní vystoupení Slack Show. Světový rekordman, slackliner Danny Menšík se zde procházel na highline vysoko nad hlavami publika a s neskutečnou lehkostí  předváděl náročné kreace. Na  trickline vystoupil vynikající Jiří Máslo.

Věrka Vybíralová, průkopnice v oblasti umění, zde představila dynamickou rychlokresbu a během 3 minut a 50 sekund zachytila tři figury v životní velikosti.

Program vyvrcholil Light Art Show ateliéru Dowis. V této emotivní show založené na malbě světlem, podpořené hudbou a zvukovými efekty, byly k vidění unikátní stavby z celého světa a také břežanské unikáty, jako například břežanský zámek a laserové centrum ELI.

Konala se také tradiční tombola, jejíž výtěžek byl věnován na zakoupení mlhoviště do zahrady místní mateřské školy. Prezentovaly se zde regionální neziskové organizace a spolky. Nechyběly ani tematické workshopy. Nabídka jídla a pití byla velmi rozmanitá, speciality mezinárodní kuchyně, slané i sladké české pochoutky, burčák, víno a produkty regionálních pivovarů. Novinkou byly speciality ze zámecké restaurace Chateau Clara Futura.

FOTO: V Dolních Břežanech otevřeli Zámek po 100 letech

V Dolních Břežanech otevřeli Zámek po 100 letech - Image (1)V Dolních Břežanech otevřeli Zámek po 100 letech - Image (3)V Dolních Břežanech otevřeli Zámek po 100 letech - Image (2)V Dolních Břežanech otevřeli Zámek po 100 letech - Image
22.1.2020
Za vodné a stočné si obyvatelé Říčan letos připlatí, cena se zvýší o 6,50 koruny...
20.1.2020
Noční požár chaty v rekreační osadě Havírna u Černých Voděrad vyvolal poplach na stanici hasičů...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Úpravy trasy budoucí dálnice D3 v úseku Jílové u Prahy – Hostěradice mají být podle...
17.1.2020
Požár hospodářského stavení s garáží likvidovali hasiči v obci Želivec v okrese Praha-východ. Oheň zničil...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Radnice Prahy 22 vybrala firmu, která v ulici U Starého mlýna v Uhříněvsi postaví dům...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
Reklama