Jak pokračuje revitalizace tří zdiměřických rybníků v Jesenici? V říjnu má být hotovo

Tři rybníky ve Zdiměřicích v Jesenici se v loňském roce začaly revitalizovat. Přispěla k tomu i dotace, kterou ve výši pět a půl milionu korun schválilo Ministerstvo životního prostředí. Celá revitalizace je rozdělena do dvou etap, kdy první představuje revitalizace Dolního a Návesního rybníka s tím, že realizace bude trvat rok a poté bude zahájena druhá etapa, v níž přijde na řadu třetí rybník, Horní, který je na těch prvních dvou nezávislý.

Zatímco Horní rybník prošel revitalizací v roce 2002 a není tedy v havarijním stavu, v případě Dolního i Návesního rybníku je situace rozdílná. Dolní i Návesní rybník mají špatnou hráz a jsou zaneseny silnou vrstvou bahna. Rybníky se pořádně nevypustily a nevyčistily vlastně od sedmdesátých let minulého století, odkdy se postupně zanášely bahnem, až v podstatě přestaly plnit svou funkci. K jejich špatnému stavu významně přispěla i nefungující čistička v Jesenici, ze které až do otevření nové čističky v roce 2010 přepadající odpadní voda tekla přes Jesenický potok do soustavy rybníků.

Nové rybníky letos obohatí Oboru Hvězda či Modřany, obnovy se dočká i park na Petříně. Vyjde to na 90 milionů

Navrácení vodohospodářské funkce

Cílem revitalizace je navrácení původní vodohospodářské funkce rybniční soustavy a zvýšení retenční schopnosti rybníků, což by mělo zlepšit i možnost regulovat průtok vody na Jesenickém potoce v době lokálních povodní. Výsadba stromů by navíc měla přinést více zeleně do původní části Zdiměřic. Při opravě hráze Dolního rybníka se počítá i s rozšířením plochy v okolí vozovky v ulici Hrnčířská v místě stávajícího zúžení silnice, takže do budoucna by mělo být možné tam rozšířit komunikaci a chodník.

Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

Zintenzivnění prací po Velikonocích

Přes zimu bylo provedeno celkové odtěžení sedimentu ze všech třech rybníků včetně vývozu sedimentu na přilehlé zemědělské pole. Dále proběhlo pokácení stromů a náletových dřevin v hrázích a manipulačních plochách stavby. Od 3. dubna budou práce pokračovat na rozvozu sedimentu po zemědělském poli. Na základě rozměrů rybníků se odhaduje, že se celkově bude muset vytěžit a převést 5.576 metrů krychlových sedimentů.

Rybám z Mlynářského rybníka poskytnou azyl Keltové

Dále budou zahájeny práce na funkčních objektech jako jsou výpustní zařízení či bezpečnostní přelivy a na hrázích a březích, které budou dorovnány a opevněny. Celá revitalizace by měla skončit do konce října tohoto roku. Zakázku vyhrála společnost Aqueko za 6,382.400 Kč bez DPH. Vedení města se na revitalizaci podařilo získat dotaci z operačního programu Ministerstva životního prostředí ve výši 5,563.633,29 s DPH.

FOTO: Rybníky ve Zdiměřicích – revitalizace

Rybníky ve Zdiměřicích – revitalizace - Zdiměřice, Návesní rybník čeká na svoji revitalizaciRybníky ve Zdiměřicích – revitalizace - Zdiměřice, Návesní rybník čeká na svoji revitalizaciRybníky ve Zdiměřicích – revitalizace - Zdiměřice, Návesní rybník čeká na svoji revitalizaciRybníky ve Zdiměřicích – revitalizace - Zdiměřice, Návesní rybník čeká na svoji revitalizaciRybníky ve Zdiměřicích – revitalizace - Zdiměřice rybník

 

10.5.2021
Devatenáctiletý mladík nacházel v lese u Prahy dva dny po sobě nebezpečné relikty z druhé...
3.5.2021
Lidé z dvaadvacáté městské části vybrali nápady, které má město podpořit milionem korun z rozpočtu....
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Od začátku dubna uvízli v síti policistů jižně od Prahy čtyři muži, kteří řídili přes...
27.4.2021
Že za zvláštním způsobem jízdy řidiče Dacie Logan není vůle v řízení ale alkohol, bylo...
27.4.2021
Do křesla šéfa Nemocnice AGEL Říčany nově usedl exministr zdravotnictví profesor Roman Prymula. Jeho hlavním...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
Reklama