Jílové u Prahy zavádí participativní rozpočet

Už letos se mohou obyvatelé Jílového u Prahy zapojit do rozhodování o rozpočtu města. Návrhy, nač má město použít milion korun, mohou podávat do konce roku.

Město Jílové u Prahy zavádí participativní rozpočet. Lidé tak mohou rozhodnout o tom, nač bude využita část rozpočtu v příštím roce. Projekt je pojmenován Tvoříme Jílovsko, radnice na něj vyčlenila jeden milion korun. Peníze budou použity na nápady obyvatel, které ve městě něco zlepší.

Princip je ten, že o předem vyčleněné částce rozhoduje přímo veřejnost formou návrhu a pak hlasování, a tím určuje, na co se vyčleněné peníze využijí. Může jít o cokoliv – námět na novou akci, třeba festival, nový herní prvek na veřejné prostranství nebo úprava cesty spojující části obce.

Z vyčleněného milionu je 500 tisíc korun určeno pro projekty v centrálním Jílovém a 500 tisíc korun na projekty v připojených obcích Radlík, Borek, Kabáty, Studené, Luka pod Medníkem a Kamenná Vrata. Podle pravidel je maximální výše prostředků na jeden projekt omezena částkou 500 tisíc korun. V případě dostatečného množství návrhů mají být podpořeny dva projekty – jeden v Jílovém a jeden v připojených obcích.

„Inspiraci pro zavedení participativního rozpočtu jsme přebrali z dalších měst, kde tento jednoduchý nástroj zapojování občanů do chodu obce zdárně využívají. Je přece skvělé, když veřejnost může sama navrhnout, co by kde chtěla realizovat, a následně i hlasováním vybrat, který projekt si přeje nejvíc,“ říká Jan Stachura, zastupitel Jílového.

Své návrhy mohou občané podávat do 31. prosince 2019, v březnu 2020 se má o projektech hlasovat a vítězné návrhy by se měly začít uskutečňovat už v dubnu téhož roku.

„Projekty nebo nápady nejsou věcně omezené, pouze musí být technicky realizovatelné. V jiných obcích realizovali například dětská hřiště, interaktivní lavičky, lávky nebo pořádali akce pro veřejnost. Jsem dost zvědav, co nakonec vznikne u nás v Jílovém. Nápadům se meze nekladou. Projekt jen musí být veřejně prospěšný a na obecním pozemku,“ doplňuje Stachura.

Klíčové jsou tři podmínky k pravidlům

  • Projekt podává a prezentuje občan trvale žijící v Jílovém a starší 15 let.
  • Projekt musí být realizován na pozemku města.
  • Projekt musí být veřejně prospěšný a technicky realizovatelný.
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Dnes, 08:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
V Křečhoři na Kolínsku chtějí opravit památník bitvy u Kolína, která se zde odehrála v...
Reklama