Komentář: Konec domovů důchodců, jak je známe?

V bohatých zemích je více než polovina úmrtí spojovaných s Covid-19 evidována v zařízeních pro seniory. Co je příčinou? Nejen věk, zdravotní stav, ale také koncentrace starých lidí na jednom místě. A jak na to reagujeme? Omezováním návštěv, omezováním vycházek a pohybu, nákupem ochranných pomůcek pro obyvatele těchto domovů a pro personál, testováním.

To vše vede k vyšším nákladům spojených s provozem těchto zařízení a současně k horší kvalitě života seniorů. Musíme si položit otázku, kde je hranice mezi zajištěním bezpečí a kvalitou života. Vezměte si okres Karviná. Čtyři měsíce bez návštěv, bez kontaktu s příbuznými, obklopeni personálem v rouškách a respirátorech. Je možné kvalitu života redukovat na pouhé přežití? Když vám je třeba devadesát? Neměli byste mít možnost volby?

Diskuse o domácí versus ústavní péči se vede dlouho. Pandemie Covid-19 tuto diskusi jen urychluje. Domnívám se, že budoucnost je v domácí péči. Vyjma těch opravdu nutných a těžkých případů. Dobře organizovaná domácí péče bude levnější, bezpečnější a poskytne seniorům to, čeho si člověk nejvíce cení. Svobodu pohybu a autonomii co nejdéle to jde.

Vyhlídky bohatého světa, do kterého opravdu patříme, nejsou dobré. Od určitého věku lidé potřebují pomoc minimálně s hygienou a oblékáním. Čím déle žijeme, tím více z nás se dožije demence nebo Alzheimera. V roce 2050 budeme mít dvojnásobek lidí ve věku přes osmdesát let. Institucionální péče pro tolik lidí bude extrémně drahá, pravděpodobně neudržitelná. Musíme to řešit teď. Podívejme se na dobré příklady, třeba Dánsko, které dává mnohem více peněz na domácí péči než na péči ústavní. Je potřeba se na domácí péči soustředit jako na primární způsob péče o seniory. Ano, vždy bude existovat skupina těch, kteří potřebují péči ústavní. Zde ale platí, že menší je lepší.

Pandemie Covid-19 ukazuje, že institucionalizace seniorů v současném měřítku není dlouhodobě udržitelná.

Věslav Michalik (STAN), starosta Dolních Břežan a zastupitel Středočeského kraje

Dnes, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
18.9.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
17.9.2020
Stavba nového vodovodního řadu je plánována od září 2020 do března 2021, oznámil to Tomáš...
16.9.2020
Začátkem září vyhořela klubovna skautského střediska Lípa Říčany. Klubovnu se ani přes zásah hasičů nepodařilo...
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Na osmdesátku předškoláků čekala 1. září v dolnobřežanské ulici K Hradišťátku nová školka. Radnice v ní připravila tři...
15.9.2020
Za prvních šest měsíců způsobily přírodní živly z celého území Česka nejvyšší škody ve Středočeském kraji....
14.9.2020
Závod kočárků, který odstartoval 6. září v Jesenici u Prahy, měl úspěch. K základní škole...
14.9.2020
V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná...
Reklama