Lidé Babiše s dostavbou D3 vypískali a připomněli mu Čapí hnízdo

Předsedu vlády Andreje Babiše v Jílovém u Prahy čekala stovka odpůrců připravované středočeské varianty dálnice D3. Křičeli „hanba“ a pískali. Premiér s ministry dopravy Vladimírem Kremlíkem a životního prostředí Richardem Brabcem přijel do jílovského muzea diskutovat se starosty.

Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla podle premiéra Babiše začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Na adresu odpůrců takzvané západní varianty D3 řekl, že o dálnici rozhodla vláda už před 20 lety a že nelze vyhovět všem. Obce ale mohou počítat s tím, že se jejich připomínky budou prioritně řešit. Týkat by se to mělo například vody a hluku.

„Důležité je, že konečně máme nějakou trasu,“ uvedl Babiš. „Těžko můžeme vyhovět všem a důležité je, že je tady vůle, je tady už konkrétní projekt a samozřejmě musíme mít na to i peníze – a to tedy budeme mít,“ uvedl předseda vlády. Dálnice by se podle něj mohla vybudovat i pomocí soukromých peněz formou takzvaného PPP projektu, konkrétní však nebyl.

Na premiéra čekala na náměstí asi stovka odpůrců. Křičeli „hanba“ a pískali. Drželi transparenty s nápisy jako „Nezničte neporušenou přírodu betonem“, „Stop projektu D3 v Posázaví“ nebo „Soudruhu Babiši, vyvlastněte Čapí hnízdo pro obchvat Olbramovic“.

Připomněli tak nedávné odložení výstavby obchvatu Olbramovic na Benešovsku. Ministerstvo dopravy totiž zrušilo stavební povolení obchvatu. Vyhovělo tak více než 60 námitkám, mezi nimiž byla i firma Imoba, která vlastní Čapí hnízdo. Podle ní by hluk z obchvatu rušil hotelové hosty. Předtím ale pozemky pro obchvat prodala státu pro výstavbu obchvatu za osminásobek odhadní ceny.

Ministr Kremlík uvedl, že západní varianta je ve fázi územního řízení a mělo by být v co nejkratší době vydáno územní rozhodnutí a následně stavební povolení. „Jakékoliv obstrukce průběhu stavebních a územních řízení povedou jenom k tomu, že zahajování stavby bude oddalováno,“ řekl.

Vzdal se práva na rakousko-uherský trůn, jeho potomci do dění u nás ale zasahují i dnes

Zástupci spolku Alternativa středočeské D3 navrhují zastavit přípravu západní varianty a zvýšit kapacitu silnice I/3. Vyčítají Babišovi upřednostňování podle nich předražené dálnice na úkor urychleného řešení průjezdnosti a bezpečnosti dopravy v regionu, zejména benešovské I/3 a návaznosti na Prahu. Podle nich je dostavba D3 založena na neaktuálních podkladech. „Řešení stávajících dopravních problémů je možné mnohem dříve, levněji a snadněji s pomocí obchvatů obcí a důsledné modernizace silnice I/3 oproti stavbě komplikované dálnice. Ta může situaci ještě zhoršit, neboť přitáhne do daného území další dopravu včetně zahraničních kamionů,“ řekl právník Alternativy Michal Bernard. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ale oponovala, že tento návrh je neprůchodný, protože silnici I/3 nelze na všech místech rozšířit.

„Premiér neodpověděl na otevřený dopis, který mu naše iniciativa podporující obce zaslala v červnu 2018. Proč hájí projekt, o kterém se předem ví, že je vadný, a který místní už téměř 30 let odmítají? Neodpověděl nám, jaká je ekonomická výhodnost podezřele vysoké investice 60 miliard korun do středočeské D3 pro stát. Přitom už v dohledné době Jihočeský kraj obslouží dálnice D4, stávající silnice I/3 a IV. železniční koridor,“ komentoval předseda Alternativy středočeské D3 Roman Andres.

Proti řešení se už v minulosti postavili zástupci dalších politických stran. „Nejdříve je třeba řešit aktuální problémy: integrovat veřejnou dopravu kraje a Prahy, postavit obchvaty na silnici I/3, dostavět Pražský okruh, dovést kolejovou dopravu do Jesenice. Pak se můžeme bavit o tom, zda ještě dálnici D3 potřebujeme,“ řekl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. O potřebě této komunikace se mluví tři desítky let. Středočeská část má měřit 60 kilometrů.

FOTO: Lidé Babiše s dostavbou D3 vypískali a připomněli mu Čapí hnízdo

Lidé Babiše s dostavbou D3 vypískali a připomněli mu Čapí hnízdo - AB jilove mLidé Babiše s dostavbou D3 vypískali a připomněli mu Čapí hnízdo - AB jilovemLidé Babiše s dostavbou D3 vypískali a připomněli mu Čapí hnízdo - jilove protest_alternativad3
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama