Lidé začali využívat novou cyklostezku z Mnichovic do Prahy ještě před dokončením

Nová cyklostezka z Mnichovic do Prahy už je plná cyklistů, bruslařů i chodců a mají ji ve velké oblibě. O víkendech bývá v obležení výletníků, kteří využívají altánky s lavicemi, stojany na odkládání kol a další vybavení. A to i přesto, že většina úseků cyklostezky ještě není zkolaudována. Podle starosty Říčan Vladimíra Kořena je ale kolaudace otázka maximálně týdnů.

„My jsme vydávali upozornění, že lidé jezdí po stavbě a snažili jsme se na to upozorňovat na facebooku nebo prostřednictvím médií, ale tomu se nedá zabránit. Ta cyklostezka je tak pěkná, že láká tisíce lidí. Některé úseky jsou už převzaté, jsou tam už jen mírné nedodělky,“ uvedl Kořen.

Výstavba čtrnáctikilometrové asfaltové cyklostezky podle něj vyšla zhruba na 150 milionů korun. Většinu nákladů pokryla evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Jde o společný projekt obcí na trase cyklostezky, který byl rozdělený do čtyř částí.

Jenom na území Říčan cyklostezka měří 5,7 kilometru. Na její trase je vedle odpočinkových míst i řada mostů či jiných zajímavostí.

„Na Říčanské části je devět nových dřevěných altánů. Některé jsou opravdu prostorné, jako třeba v úseku za areálem rozestavěné věznice směrem na Kolovraty. K běžnému vybavení všech altánků patří vždy stůl s lavicemi, odpadkový koš a stojany na odkládání kol,“ uvedl Dominik Landkammer z odboru investic Říčan.

Z Hlubočep na Barrandov a zpět. Tramvaj bude fungovat v ostrovním režimu

Neobvyklý je třeba dřevěný chodník od hráze Mlýnského rybníka v Říčanech k frekventované silnici 101, kterou cyklisté nově podjíždějí. Některé zastávky mají pikniková místa s ohništěm a posezením, dětské herní prvky nebo takzvané servis pointy, kde so lidé mohou dofouknout kola nebo provést jednoduché opravy.

Cyklostezka začíná na kraji Prahy, pokračuje v městské části Praha Kolovraty, vede přes centrum Říčan, Světice, okrajově prochází přes území Strančic a pokračuje přes Všestary až do Mnichovic. Tady končí u sportovních areálů nedaleko centra města.

„Myslím, že tenhle projekt je opravdu přelomem v cyklodopravě v našem regionu, kde dosud žádná cyklostezka nebyla,“ uvedla starostka Mnichovic Petra Pecková.

S přispěním ČTK

3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
13.6.2020
Rodinná restaurace Zas a znova v Sulici u Prahy nemá v posledních měsících na růžích ustláno. Poté,...
Reklama