Martin Lang rezignoval na funkci radního Jesenice

Jesenický radní Martin Lang rezignoval na funkci v radě města v závěru zastupitelstva 6. června. Stalo se tak poté, co se jej zřekla ODS, jeho vlastní strana. Langův politický pád započala jeho výzva k podřezání prezidenta Zemana na Facebooku, na kterou upozornil Náš REGION. Předtím než Lang rezignoval, ale stihl podpořit zrušení výběrového řízení na zhotovitele nové školy v Jesenici.

Ačkoliv se Martin Lang za své prohlášení omluvil, náladu v zastupitelstvu a Jesenici to nijak nevylepšilo. Radek Janeba (ODS) jménem deseti zastupitelů požádal starostu o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva města Jesenice, na kterém měl být radní Lang odvolán z funkce. To se 6. června uskutečnilo.

Zastupitelé ale nevyslyšeli požadavek opozice na Langovo odvolání. Schválili usnesení koalice, podle nějž Langovy názory nevyjadřují postoj zastupitelstva ani rady města a jedná se výhradně o jeho osobní prohlášení. Část lidí na protest odešla ze sálu. Nesouhlas s rozhodnutím zastupitelstva vyjádřila pískotem a pokřiky. Někteří lidé po odchodu ze sálu ještě dlouho postávali před městským úřadem a vzrušeně diskutovali o situaci ve městě.

Lang se na úvod jednání zastupitelům za příspěvek na Facebooku omluvil. Zdůraznil, že ho napsal na svůj soukromý profil, který nemá s městem nic společného. Příspěvek, na který už mezitím zapomněl, byl podle něj zneužit politickou konkurencí, která ho rozeslala médiím. Zopakoval také, že šlo o nadsázku, jeho cílem bylo vyprovokovat diskusi na závažné téma. „Pokud to někoho pohoršilo, tak se mu za to omlouvám,“ dodal. Opoziční zastupitelé za ANO namítali, že Lang vystupuje i na Facebooku jako představitel města a jeho výroky jsou s Jesenicí v médiích spojovány. Poukázali na to, že si již vysloužil přezdívku „Jesenický řezník“. Zastupitel za TOP 09 Petr Tiso míní, že jde o tak závažné morální selhání veřejného představitele, že je potřeba Langa odvolat.

Jesenická koalice poté odhlasovala návrh na zrušení výběrového řízení na zhotovitele nové školy v Jesenici, čímž vyvolala vlnu spekulací. „Vypadá to, že Lang měl zůstat do hlasování o zrušení výběrového řízení na novou školu. O co to tady jde?“ napsala Sylva Marková. „Proč bylo výběrové řízení na školu zrušeno? Vyhrála společnost, která neměla vyhrát?“ ptá se místní občan Jan Binka.

Podle zdroje Našeho REGIONU je Langův hlas v zastupitelstvu klíčový pro další prosazování zájmů koalice. „Oni dali na zastupko ještě zrušení výběrka na novou školu. Potřebovali Langa, aby to odhlasoval, tak ho neodvolali. On odhlasoval zrušení výběrka a pak rezignoval z rady.“

Martin Lang na závěr jednání zastupitelstva sám rezignoval na funkci radního. ČTK řekl, že funkci opouští kvůli pracovnímu vytížení, nikoliv kvůli kritice, které čelí. Zastupitelem zůstává, o jeho nástupci v radě města se bude teprve rozhodovat.

Starosta za STAN Pavel Smutný trval na tom, že Langův příspěvek nevyjadřuje názor města, což na jednání zastupitelstva několikrát zopakoval. Část zastupitelů i veřejnosti s výsledkem hlasování nesouhlasila, ozývaly se výkřiky jako: „Měli byste se stydět!“ nebo „Jsme pro smích celé republice!“

Na to, že se skutečně nejedná o zdaleka první Langovo selhání, upozornil Náš REGION v minulém vydání. „Když se Mojžíš vrátil z hory Sinaj, aby předal židovskému národu kamenné desky s deseti přikázáními, našel Židy, jak se klaní zlatému teleti. Mojžíš tehdy zlaté tele rozbil a jeho vyznavače nechal pobít. Zdravému jádru Židů poté předal desatero přikázání, jež byla základem pro moderní civilizaci. Je čas rozbít zlaté tele v české kotlině, aby zde lidé nemuseli žít jako zvířata. I když Mojžíšovo řešení problému s vyznavači zlatého telete je dosti inspirující…,“ uvedl například radní Lang v květnovém vydání Jesenického kurýra.

„S agresivními vyjádřeními pana Langa se setkávám již delší dobu, dokud neměl za sebou podporu svých koaličních partnerů, kteří stejně nikdy nereagovali na jeho agresivní výpady a urážky např. na mém Facebooku, ale samozřejmě i na jiných včetně Facebooku Jesenice ani na urážlivé e-maily posílané po volbách na adresu opozice přes všechny zastupitele, zněla jeho vyjádření sice neuvěřitelně, výhružně, ale také trochu směšně. Poté, co byl svými koaličními partnery zvolen i do rady města a je mu popřáváno více moci i sluchu, jeho agresivita samozřejmě úměrně vzrostla,“ napsala zastupitelka Alexandra Kocková.

Podle elitního právníka Miroslava Dudy vyjádření radního Langa z ODS splňují podezření hned z několika dalších trestných činů. „Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje ‚nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu‘. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda, který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii České republiky.

„Mohu potvrdit, že se případem zabýváme, kdy ho momentálně prošetřujeme pro podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie hovoří konkrétně o § 352, odstavci 1 a 3. To zahrnuje vyhrožování skupině obyvatel usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu. Bod 3 pak specifikuje jako prostředek výhrůžky také veřejně přístupnou počítačovou síť. Trestní zákoník v této kategorii uvádí potrestání odnětím svobody na šest měsíců až tři roky.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama