Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru

Nejkrásnější svátky v roce jsou přede dveřmi. Začínají Štědrým dnem a pokračují Božím hodem vánočním, Štěpánem a za pár dní na to je tu Silvestr a Nový rok.

Ale ještě dříve, než zasedneme ke Štědrovečernímu stolu, tak je tady adventní období. Advent pochází z latinského slova adventus a znamená příchod neboli narození Ježíše Krista – Vykupitele, Mesiáše. Adventní doba trvá čtyři týdny a je dobou postní, kdy se zpívají staročeské roráty na ranních mších ke cti Panny Marie. Rorát je odvozen ze vstupního zpěvu, jež zněl latinsky „Rorate coeli desuper“ (tj. „Rosu dejte, nebesa shůry“).

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Známe odpověď

Advent v Psárech a Dolních Jirčanech

Předvánoční setkání, které pořádá obec ve spolupráci se školou a dalšími dobrovolníky, mají v Psárech a Dolních Jirčanech již svou tradici. Stejně jako vloni se setkání konalo na návsi v Dolních Jirčanech a neslo se ve staročeském duchu. Sortiment stánků byl pečlivě vybírán a díky tomu nabízeli prodejci celé odpoledne vkusné vánoční dekorace, jmelí a dárkové zboží. Nechyběla ani řada stánků s občerstvením, teplými nápoji, nepostradatelným trdelníkem a dalšími laskominami. V programu se na podiu vystřídaly děti z mateřské i základní školy a pozvání přijala také přední operní pěvkyně Andrea Tögel Kalivodová, která v Psárech bydlí. V jejím podání si mohli přítomní vyslechnout nejen slavné árie z Carmen, ale také známé písně z muzikálů Cats či Bídníci. Se setměním pak došlo na návsi v Psárech k rozsvícení velkého vánočního stromu.

Proč je vánoční Praha nejkrásnější město na světě?

Jílovské předvánoční dny

Psáry nejsou jediné, kdo na jihu Prahy rozsvícení stromu spojil s kulturní akcí. V nedalekém Jílovém před tím, než rozsvítili vánoční strom, tak si vyslechli adventní koledy v podání hudební skupiny divadla 100 opic. Navštívit mohli také Jílovské předvánoční dny, jež mají již dvacetiletou tradici v místním muzeu. Na rozdíl od nejrůznějších komerčních jarmarků nabízejících kýčovité zboží jsou muzejní dny plné českých tradičních zvyků, dovedností a řemesel. Celým jílovským muzeem voněla vanilka a právě pečené vánoční cukroví, vázaly se adventní věnce, foukaly vánoční ozdoby, drátovalo se, vyšívalo, navlékalo, zdobilo a zpívalo. Každý návštěvník doslova nasákl vánočním časem a zcela jistě si po pěkném zážitku odnesl i nějaký drobný dárek pro své blízké.

FOTO: Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru

Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Jílové – Předvánoční dny v muzeuMáte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent v Dolních Jirčanech – Andrea Tögel Kalivodová 2Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Stánek 2Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – stánek 1Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Dílnička pro děti
Další fotky
Máte plné zuby komerčních trhů? Víme, kde zažijete pravou staročeskou atmosféru - Advent Dolní Jirčany – Andrea Tögel Kalivodová
10.9.2021
Zastupitelstvo Říčan u Prahy zatím nevyslyšelo požadavek lidí, na vyhlášení referenda k zavedení parkovacích zón....
10.9.2021
Klubovna skautského střediska Lípa Říčany vyhořela začátkem září 2020. Přes padesát let starou klubovnu se...
25.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.8.2021
Pro uspořádání referenda o zavedení parkovacích zón Říčanech u Prahy nasbírali odpůrci 3 007 podpisů....
3.8.2021
Pražský krizový štáb vyhlásil zákaz odběrů povrchové vody v důsledku nedávného požáru v Uhříněvsi. Zákaz...
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
18.6.2021
V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině....
Reklama