29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Místo betonové plochy Botanické centrum

Město Říčany ve spolupráci s Muzeem Říčany a 3. základní školou u Říčanského lesa připravilo projekt, který má proměnit nehostinnou betonovou dlažbu školního dvora na Botanické centrum. V místě má vzniknout unikátní dešťový biotop, arboretum s malou sbírkou domácích druhů dřevin a barevná zahrada nejen pro školáky.

Reklama

Nyní se pokouší zajistit jeho financování z evropských fondů. „Slibně vypadá získání dotace na první etapu. Výukovou zahradu se zaměřením na botaniku a dendrologii chce město vybudovat u 3. základní školy U Říčanského lesa,“ říká tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Projekt připravuje ve spolupráci s říčanským muzeem a školou. Myšlenku vzniku iniciovaly vlastně samy děti. Těm chybí na školním pozemku především relaxační zóny – stín stromů, místa k sezení i na hraní. Když škola v rámci participativního rozpočtování dala dětem vybrat, kam má být 20 tisíc investováno, děti podpořily realizaci projektů, které by toto naplnily.

Nápadu se tedy ujalo Muzeum Říčany jako odborný garant a realizátor obdobných proměn školních zahrad pro moderní vzdělávání. Projekt Botanického centra je od počátku komunitním projektem. „Žáci na škole již nyní projektem žijí, ptají se, kdy se jej podaří zrealizovat a co by pro jeho uskutečnění ještě mohli vykonat. V rámci participativního rozpočtování na naší škole po dva roky vítězily žákovské projekty, které nám mj. ukázaly, jak citlivě děti vnímají své okolí a jak o něm přemýšlejí,“ komentuje nadšení dětí ředitel 3. základní školy Dalibor Dudek. „Na podnět dětí jsme vysadili spolu s nimi nové stromy, zajistili relaxační prvky, založili zeleninové záhony. Sledují ale také v rozpacích, jak se nedaří stromkům již dříve vysazeným do betonem vyplněného prostoru mezi pavilony školy, toho velkého a nevyužitelného území, kam po většinu dne na betonové desky dopadá slunce, kde si nikdo nehraje a vlastně tam ani nic neroste…,“ popisuje situaci ředitel školy.

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostu

Pojetí zahrady, její náplň a rozsah má ambici významem přesáhnout hranice školy a být příkladným a využitelným areálem pro školská zařízení širšího okolí, stejně jako Didaktické centrum geologie Muzea Říčany umístěné u 1. ZŠ. „Vzhledem k členitosti areálu by v případě realizace všech etap vzniklo pět samostatných celků s tematicky odlišnými náplněmi,“ říká Lauerová.

V první etapě by šlo o Arboretum se zahradní učebnou a Barevnou a herní zahradu. Podle projektu je náplní arboreta malá sbírka domácích druhů stromů a keřů. Barevná a herní zahrada by vznikla na západní straně. Pro pozorování opylovačů, zejména motýlů, poslouží pestré spektrum trvalkové výsadby s postupným nakvétáním po celou vegetační sezonu. Altán „Zelený pokoj“ vznikne z popínavých rostlin na konstrukci ze dřeva, nerezových lan a sítě. Prudký svah pokryjí okrasné trávy a méně svažitý terén ovocný sad s květnou loukou. Nerezová šestimetrová dvojskluzavka využije třímetrové převýšení svažitého terénu. Herní prvky k lezení i ležení jsou navrženy přírodní z akátového dřeva.

„Dešťový biotop by byl u nás zatím relativně unikátním stanovištěm. Má ukázat prospěšnost šetrného nakládání s dešťovou vodou,“ dodává mluvčí. Centrální prostor nehostinného betonového atria školy by se přeměnil na zelenou oázu. Čtyři stávající stromy, které nejsou v dobré kondici, by nahradil mokřadní dešťový biotop. Osazen bude jak domácími, tak i zajímavými nedomácími druhy dřevin i bylin, které mohou rozšířit výuku o zajímavé aspekty rostlinné říše. Vzniklé periodické jezírko by plnila dešťová voda ze stávajícího okapu.

Předpokládané náklady na vybudování dešťového biotopu jsou necelých šest milionů korun. Na třetí etapu probíhá v současnosti stavební řízení. Náklady na tuto část jsou vyčísleny na pět milionů korun.

FOTO: Místo betonové plochy Botanické centrum

Místo betonové plochy Botanické centrum - atriumMísto betonové plochy Botanické centrum - rašeliniště
17.6.2019
Díky solidaritě rodičů, kteří včas odhlásili své děti ze školek, do kterých nenastoupí, jsou přijaty...
16.6.2019
Sdružení dobrovolných hasičů Lhota uspořádalo v neděli 26. května za podpory obce Dolní Břežany pro...
15.6.2019
Krajská správa a údržba silnic začala ve čtvrtek 16. května s měsíční opravou povrchu komunikace...
14.6.2019
V Říčanech bude pořádně kluzko, už 15. června tam totiž dorazí atrakce Slide Czech. To je až...
14.6.2019
Praha 22 koupila pozemky v Pitkovicích o výměře zhruba 13 tisíc metrů čtverečních, chce zde...
13.6.2019
Na sportovišti u Říčanského lesa je k dispozici nová lezecká stěna. K jedinečnému pumptracku a...
12.6.2019
Jesenický radní Martin Lang rezignoval na funkci v radě města v závěru zastupitelstva 6. června....
12.6.2019
Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
2.6.2019
Fotbalisté z týmu dolnobřežanské základní školy si probojovali cestu do celorepublikového finále McDonald‘s Cupu v...
Reklama