19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Místo betonové plochy Botanické centrum

Město Říčany ve spolupráci s Muzeem Říčany a 3. základní školou u Říčanského lesa připravilo projekt, který má proměnit nehostinnou betonovou dlažbu školního dvora na Botanické centrum. V místě má vzniknout unikátní dešťový biotop, arboretum s malou sbírkou domácích druhů dřevin a barevná zahrada nejen pro školáky.

Reklama

Nyní se pokouší zajistit jeho financování z evropských fondů. „Slibně vypadá získání dotace na první etapu. Výukovou zahradu se zaměřením na botaniku a dendrologii chce město vybudovat u 3. základní školy U Říčanského lesa,“ říká tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Projekt připravuje ve spolupráci s říčanským muzeem a školou. Myšlenku vzniku iniciovaly vlastně samy děti. Těm chybí na školním pozemku především relaxační zóny – stín stromů, místa k sezení i na hraní. Když škola v rámci participativního rozpočtování dala dětem vybrat, kam má být 20 tisíc investováno, děti podpořily realizaci projektů, které by toto naplnily.

Nápadu se tedy ujalo Muzeum Říčany jako odborný garant a realizátor obdobných proměn školních zahrad pro moderní vzdělávání. Projekt Botanického centra je od počátku komunitním projektem. „Žáci na škole již nyní projektem žijí, ptají se, kdy se jej podaří zrealizovat a co by pro jeho uskutečnění ještě mohli vykonat. V rámci participativního rozpočtování na naší škole po dva roky vítězily žákovské projekty, které nám mj. ukázaly, jak citlivě děti vnímají své okolí a jak o něm přemýšlejí,“ komentuje nadšení dětí ředitel 3. základní školy Dalibor Dudek. „Na podnět dětí jsme vysadili spolu s nimi nové stromy, zajistili relaxační prvky, založili zeleninové záhony. Sledují ale také v rozpacích, jak se nedaří stromkům již dříve vysazeným do betonem vyplněného prostoru mezi pavilony školy, toho velkého a nevyužitelného území, kam po většinu dne na betonové desky dopadá slunce, kde si nikdo nehraje a vlastně tam ani nic neroste…,“ popisuje situaci ředitel školy.

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostu

Pojetí zahrady, její náplň a rozsah má ambici významem přesáhnout hranice školy a být příkladným a využitelným areálem pro školská zařízení širšího okolí, stejně jako Didaktické centrum geologie Muzea Říčany umístěné u 1. ZŠ. „Vzhledem k členitosti areálu by v případě realizace všech etap vzniklo pět samostatných celků s tematicky odlišnými náplněmi,“ říká Lauerová.

V první etapě by šlo o Arboretum se zahradní učebnou a Barevnou a herní zahradu. Podle projektu je náplní arboreta malá sbírka domácích druhů stromů a keřů. Barevná a herní zahrada by vznikla na západní straně. Pro pozorování opylovačů, zejména motýlů, poslouží pestré spektrum trvalkové výsadby s postupným nakvétáním po celou vegetační sezonu. Altán „Zelený pokoj“ vznikne z popínavých rostlin na konstrukci ze dřeva, nerezových lan a sítě. Prudký svah pokryjí okrasné trávy a méně svažitý terén ovocný sad s květnou loukou. Nerezová šestimetrová dvojskluzavka využije třímetrové převýšení svažitého terénu. Herní prvky k lezení i ležení jsou navrženy přírodní z akátového dřeva.

„Dešťový biotop by byl u nás zatím relativně unikátním stanovištěm. Má ukázat prospěšnost šetrného nakládání s dešťovou vodou,“ dodává mluvčí. Centrální prostor nehostinného betonového atria školy by se přeměnil na zelenou oázu. Čtyři stávající stromy, které nejsou v dobré kondici, by nahradil mokřadní dešťový biotop. Osazen bude jak domácími, tak i zajímavými nedomácími druhy dřevin i bylin, které mohou rozšířit výuku o zajímavé aspekty rostlinné říše. Vzniklé periodické jezírko by plnila dešťová voda ze stávajícího okapu.

Předpokládané náklady na vybudování dešťového biotopu jsou necelých šest milionů korun. Na třetí etapu probíhá v současnosti stavební řízení. Náklady na tuto část jsou vyčísleny na pět milionů korun.

FOTO: Místo betonové plochy Botanické centrum

Místo betonové plochy Botanické centrum - atriumMísto betonové plochy Botanické centrum - rašeliniště
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Před 2 hodinami
Zatímco obce a města připravují plány a nákladná opatření, jak zajistit obyvatelům dostatek vody kvůli...
20.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
18.9.2019
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
Reklama