0℃
Dnes je 14. prosinec , svátek má Lýdie

Místo rodinného domu postavil kostel

Neobvyklá stavba vyrostla vedle běžných rodinných domů v Srbíně, části obce Mukařov. Její dominantou je kopule a velká chrámová okna. Nejedná se totiž o dům, ale o pravoslavný kostel. Místní se stavbou nesouhlasí, sepsali proti ní petici.

Na počátku nebylo v tomto případě slovo, ale Evžen Červinský, pravoslavný kněz ze sousedních Babic. Ten chtěl postavit v Mukařově pravoslavný chrám. Koupil stavební pozemek v Srbíně a pustil se do práce. Jenže sousedé se stavbou kostela nesouhlasili. Vadila jim střecha s kopulí, obávali se, že jim za humny vyroste mešita. Sen o chrámu se proto zadrhl a musel být upraven. „Když jsem viděl tu nevůli okolí, tak jsem projekt změnil a stavbu zmenšil. Předělali jsme to na rodinný dům. Takový, ve kterém se dají konat bohoslužby,“ říká Evžen Červinský.

V neděli se tak uvnitř netradičního rodinného domu scházejí na mši desítky věřících. To ale vyvolává další napětí, zejména kvůli zvýšenému množství aut. Místní proto podepsali petici, v níž se domáhají toho, aby stavba skutečně jako rodinný dům fungovala. Ta totiž teprve čeká na kolaudaci jako rodinný dům. Odpůrci stavby také nesouhlasí se změnou územního plánu, která by umožnila objekt zkolaudovat jako kostel.

Pravoslavní věřící se ale v Mukařově neobjevili jen tak z ničeho nic. Už několik let předtím mívali nedělní bohoslužby a setkávání v místním katolickém kostele a školní jídelně. S okolím vycházeli dobře. „Co se pravoslavné církve týče, tak proti ní snad nemůže nikdo nic mít. Ta do naší země i historicky patří,“ řekl starosta Semanský. Podle petičního výboru nestojí petice proti samotnému náboženství: „Uvedený postoj občanů není nikterak namířen proti realizaci náboženských svobod. Postoj občanů je pouze vyjádřením nesouhlasu s od počátku zastřeným jednáním vlastníka – stavitele, který budoval objekt v rozporu s územním plánem a nyní usiluje o legalizaci této své činnosti. Přičemž důsledky jsou pro občany v sousedství již nyní skutečné a nepřijatelné.“

Za problémy stojí spíše sousedské vztahy. Padesátka petentů se podle Červinského rozhodla na základě obav vyvolaných jedním ze sousedů, který je měl obcházet a strašit zvonicí, Ukrajinci, nepořádkem a kriminalitou. „Nejsme žádná uzavřená komunita a jsme normální lidé. Za šest let, kdy jsme tu sloužili mše v katolickém kostele, žádný konflikt nebyl,“ říká Červinský.

Chybí jenom Kraken. Zářivé barvy akrylu vás přivedou do vodních hlubin s všelijakými potvorami

Včera, 17:44
Už letos se mohou obyvatelé Jílového u Prahy zapojit do rozhodování o rozpočtu města. Návrhy,...
Včera, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Včera, 08:46
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 08:46
Ve středních Čechách v dohledné době přibudou nové obchvaty měst a opravené nebo vybudované dálniční...
11.12.2019
U pořádně rozpálené sauny v obci Bohuliby zasahovali hasiči první prosincovou neděli. Příčinou požáru byla...
10.12.2019
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
9.12.2019
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
9.12.2019
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
9.12.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Reklama