Místo rodinného domu postavil kostel

Neobvyklá stavba vyrostla vedle běžných rodinných domů v Srbíně, části obce Mukařov. Její dominantou je kopule a velká chrámová okna. Nejedná se totiž o dům, ale o pravoslavný kostel. Místní se stavbou nesouhlasí, sepsali proti ní petici.

Na počátku nebylo v tomto případě slovo, ale Evžen Červinský, pravoslavný kněz ze sousedních Babic. Ten chtěl postavit v Mukařově pravoslavný chrám. Koupil stavební pozemek v Srbíně a pustil se do práce. Jenže sousedé se stavbou kostela nesouhlasili. Vadila jim střecha s kopulí, obávali se, že jim za humny vyroste mešita. Sen o chrámu se proto zadrhl a musel být upraven. „Když jsem viděl tu nevůli okolí, tak jsem projekt změnil a stavbu zmenšil. Předělali jsme to na rodinný dům. Takový, ve kterém se dají konat bohoslužby,“ říká Evžen Červinský.

V neděli se tak uvnitř netradičního rodinného domu scházejí na mši desítky věřících. To ale vyvolává další napětí, zejména kvůli zvýšenému množství aut. Místní proto podepsali petici, v níž se domáhají toho, aby stavba skutečně jako rodinný dům fungovala. Ta totiž teprve čeká na kolaudaci jako rodinný dům. Odpůrci stavby také nesouhlasí se změnou územního plánu, která by umožnila objekt zkolaudovat jako kostel.

Pravoslavní věřící se ale v Mukařově neobjevili jen tak z ničeho nic. Už několik let předtím mívali nedělní bohoslužby a setkávání v místním katolickém kostele a školní jídelně. S okolím vycházeli dobře. „Co se pravoslavné církve týče, tak proti ní snad nemůže nikdo nic mít. Ta do naší země i historicky patří,“ řekl starosta Semanský. Podle petičního výboru nestojí petice proti samotnému náboženství: „Uvedený postoj občanů není nikterak namířen proti realizaci náboženských svobod. Postoj občanů je pouze vyjádřením nesouhlasu s od počátku zastřeným jednáním vlastníka – stavitele, který budoval objekt v rozporu s územním plánem a nyní usiluje o legalizaci této své činnosti. Přičemž důsledky jsou pro občany v sousedství již nyní skutečné a nepřijatelné.“

Za problémy stojí spíše sousedské vztahy. Padesátka petentů se podle Červinského rozhodla na základě obav vyvolaných jedním ze sousedů, který je měl obcházet a strašit zvonicí, Ukrajinci, nepořádkem a kriminalitou. „Nejsme žádná uzavřená komunita a jsme normální lidé. Za šest let, kdy jsme tu sloužili mše v katolickém kostele, žádný konflikt nebyl,“ říká Červinský.

Chybí jenom Kraken. Zářivé barvy akrylu vás přivedou do vodních hlubin s všelijakými potvorami

7.7.2020
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
Reklama