-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Napadení středočeských záchranářů přibývá

Pacienti jsou vůči středočeským záchranářům čím dál agresivnější. Nejčastějšími příčinami jsou alkohol a drogy. Většina zranění záchranářů nejsou vážná a obejdou se bez odborného ošetření a trvalých následků. Posádky ve velké většině případů zvládnou agresivního pacienta samy a věc dál nehlásí, informovala o tom mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Reklama

Počty hlášených případů dosahují za rok řádu jednotek. Vloni středočeští záchranáři zaznamenali čtyři hlášená napadení. Agresivita ošetřovaných ale vzrůstá, mnohdy však nedojde až k fyzickému napadení, pacient si vystačí s nevybíravým slovníkem a třeba pliváním.

V ohrožení se ale nemusí cítit záchranáři jen od pacientů. Takový příjezd ke zraněné osobě v hospodě a její ošetření, kdy parta podnapilých kamarádů vyhodnotí, že ošetření kumpána není dle jejich rozostřeného měřítka dost rychlé či dost odborné, a začnou frajersky záchranáře „povzbuzovat k výkonu“, nebude to, co by záchranář vyhledával.

„Své si často ale zažijí i operátoři tísňové linky 155, kteří od volajících také dostávají svůj díl. Někdy se dá takové chování omluvit, neboť ne každý zvládne krizovou situaci, kdy se například zraní člen jeho rodiny,“ říká mluvčí Effenbergerová. Daleko víc invektiv si do sluchátka operátoři vyslechnou od lidí, kteří volají a blokují linku 155 jen z důvodu jakéhosi ventilu, kdy ze sebe vysypou nepřeberné množství vulgarismů a zavěsí.

Když dojde na přímé napadení v terénu, mezi nejčastějšími způsoby fyzického útoku jsou pěstní ataky, kopání a kousání. Každým hlášeným napadením záchranářů se zabývá policie, útočníci obvykle dostanou pokutu, někdy podmínečný trest.

Změnit status záchranářů na veřejného činitele, tedy status, jaký mají policisté a hasiči, by asi v terénu přímo nepomohlo. Větší účinek by mohlo mít případné zavedení vyšších trestů pro agresory. Pokud má agresivní pacient několik promile v krvi, je mu jedno, kdo je nebo není veřejný činitel. Určitě by to nesnížilo samotný počet útoků, ale bylo by to velmi užitečné pro samotnou ochranu záchranářů v zákoně.

„Teď je zraněná, tak ji odvez!!!“

Posledním otřesným případem byl výjezd záchranářů k vrávorající opilé ženě, která byla na ulici prý nalezena svým přítelem. Posádka po příjezdu ženu podrobně vyšetřila a vyhodnotila, že žena kromě podnapilosti nejeví známky žádného úrazu či jiné zdravotní komplikace. Posádka muži sdělila, že kontaktuje policii, neboť potřebuje dechovou zkoušku, ale že je velmi pravděpodobné, že žena zůstane v jeho péči, protože jí nic není a potřebuje jen vystřízlivět.

V ten okamžik začal muž jednat nepříčetně, do ženy hrubě strčil, až narazila hlavou do vitríny a sesunula se k zemi. Muž k záchranáři jen suše prohodil: „Teď je zraněná, tak ji odvez!!!“ Záchranář už jen v šoku vykřikl: „Co to děláte?!“ Nejprve muž začal do obou záchranářů strkat, pak jednoho udeřil do obličeje. Zatímco se jednomu ze záchranářů podařilo držet útočníka stranou, druhý kontaktoval policii, která se poté o muže postarala. Žena po pádu utrpěla poranění v obličeji a po nezbytném ošetření na místě byla přepravena do benešovské nemocnice na oddělení chirurgie.

Na Bořislavce stavební vrták prorazil tubus metra. Centimetry dělily cestující od katastrofy

Před 44 minutami
Policisté Praha venkov – JIH vyšetřují vloupání do sklepních kójí v ulici Na Pískách v...
18.1.2019
Policie pátrá po neznámém pachateli, který v obci Velké Popovice - Brtnice násilně vnikl do...
16.1.2019
Zastupitelstvo Petrovic vyhodnotilo soutěž a rozhodlo o vítězech, informoval o tom starosta Petrovic Petr Štěpánek....
15.1.2019
Plánovaná dílčí oprava mostů v Kunratickém lese skončila kompletní rekonstrukcí. Poškozené zábradlí odhalilo podemletí základů...
15.1.2019
Vůz převážející melasu sjel u Kamenice z cesty, narazil do stromu a jeho náklad se...
15.1.2019
Městské policii Jesenice byla nahlášena ztráta jorkšírského teriéra. Jedná se o čipovanou fenu slyšící na...
14.1.2019
Základní škola v Jílovém u Prahy je nositelkou mezinárodního titulu Ekoškola, který bude v letošním...
2.1.2019
Říčany u Prahy chtějí v příštím roce investovat hlavně do vodárenské infrastruktury a oprav ulic....
29.12.2018
Nově otevřená sportovní hala v Dolních Břežanech získala za Českou republiku nominaci do prestižní soutěžní...
23.12.2018
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připomíná návštěvníkům uplynutí 640 let od úmrtí císaře a krále Karla...
Reklama