6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Nejpřísnější jsou na řidiče v Říčanech, obecních radarů bude víc

Plynový pedál auta sešlápl řidič trochu více, než bylo potřeba, obálka s pokutou za překročení rychlosti už je na cestě. Řidič právě přispěl do obecního rozpočtu. Bude hůř, radarů má být na cestách víc.

Měst a obcí, které si pořizují vlastní radary, přibývá. Část z nich je vedena prostým ždímáním řidičů, kteří si málo hlídají tachometr. Stačí drakonické nastavení udělení pokuty při překročení rychlosti o pár kilometrů a rozpočet je brzy bohatší. Obvykle ale radar slouží hlavně k umravnění řidičů.

„Po přečtení článku o pokutách za rychlejší jízdu v Chomutově jsem si vzpomněl na město Říčany u Prahy, kde se často nacházím, které je prošpikované kamerami a radary a také i za to nejmenší překročení rychlosti nad povolený limit následuje pokuta minimálně 900 korun,“ napsal redakci Našeho REGIONU čtenář.

„Ani státní policie vám nedá za 56 km/h takovou pokutu. Někdy vám jen domluví. A hlavně policie uděluje pokuty podle výše překročení rychlosti. Má na to několik tarifů. Malé překročení, malá pokuta, vysoké překročení, vysoká pokuta. Myslím, že radnice si z tohoto udělaly velmi výnosný byznys a zneužívají zákon,“ pokračuje.

Podle mluvčí Říčan Kateřiny Lauerové jsou řidiči pokutováni za překročení rychlosti sedmi stovkami při naměření rychlosti 58 až 61 km/h. „Rychlost je vždy po odečtení 3km tolerance,“ dodala mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Nejde přitom o malé peníze, jen za období leden až září vybraly Říčany téměř 25 milionů korun za 32 tisíc přestupků. Ve městě je přitom instalováno hned 10 kamer, které si město najímá.

„Vedení města k tomuto kroku přistoupilo z důvodu intenzivní dopravy ve městě a častému porušování stanovených rychlostí. Místní obyvatelé opatření vítají. Neustále nás kontaktují občané místní i dalších obcí nebo vedení obcí se žádostmi o umístění úsekového měření. Dalšímu rozšiřování se ovšem bráníme,“ dodává Lauerová.

Radary v Říčanech

Říčany, ulice Černokostelecká, směr Praha
Říčany, ulice Říčanská x Kolovratská, směr Jesenice
Říčany, ul. Olivova x Na Kozákově, směr centrum
Říčany, ul. Říčanská x Mozartova, směr Úvaly
Říčany, ul. Rooseveltova x Nedbalova
Říčany-Pacov, ul. Říčanská x Mírová, obousměrně
Říčany, ulice Říčanská, směr od Pacova
Říčany, ulice Široká, směr centrum
Říčany, ulice Říčanská, směr od Voděrádek
Říčany, ulice Smiřických, směr centrum

Radary přibudou i jinde

„V současné době na území obce s rozšířenou působností Černošice není žádný pevný radar, jehož výstupy by řešil Městský úřad Černošice v rámci své působnosti při výkonu státní správy v agendě přestupků,“ říká starosta Černošic Filip Kořínek.

„Jeden se aktuálně připravuje. Přenosné radary na našem území používají jak Policie ČR, tak místně příslušné obecní policie,“ dodává Kořínek.

„Měření rychlosti neprovádíme, v současné době připravujeme dvě místa na úsekové měření,“ říká starosta Průhonic Bohumil Řehák.

„Na území města jsou instalovány v současné době dvě zařízení na měření rychlosti. Obě jsou na nejfrekventovanější silnici 2. třídy číslo 105. Jedno zařízení je zcela městské a druhé je krajské. To městské nesbírá žádná data a pouze informuje řidiče o tom, jakou rychlostí v daném místě projíždějí. Krajské zařízení měří rychlosti vozidel v jednom směru,“ říká Pavel Pešek, starosta Jílového u Prahy.

„Na tomto zařízení v ulici Pražská se ukazuje, že rychlost zde porušuje průměrně kolem 45 procent řidičů jedoucích ve směru od Prahy. Jedná se tak o více než 50 tisíc vozidel každý měsíc. Za tyto přestupky město nic nevybírá a ani nemůže,“ dodává starosta Pešek.

Životy chodců chrání reflexní prvky

Na silnicích letos zahynulo při nehodách 43 chodců, což je nejméně od roku 1964. Podle šéfa Besipu Tomáše Neřolda jsou za náhlým poklesem nehod chodců bezpečnostní akce, které Besip věnuje právě jim. „Ale nelze to vysvětlit jenom našimi kampaněmi. To určitě ne. Jsou tu také vozidla, která jsou vybavena nejmodernějšími prvky detekce chodce,“ říká Neřold.

Podle Besipu se počet nehod chodců snížil i díky reflexním prvkům, které musí Češi nosit ze zákona mimo obec za snížené viditelnosti už přes tři roky. „Ve městech nám počty obětí kvůli tomu, že chodec nebyl vidět, neklesají. Takže tam je potřeba lidem doporučit, aby reflexní prvky nosili. I když není ta páska zrovna moc vzhledná, může životy zachránit,“ dodává Tomáš Neřold.

Besip upozorňuje, že nadcházející podzim a zima je pro chodce nejrizikovější období. Zkracuje se den a snižuje se viditelnost. To se pravidelně odráží i na posledních policejních statistikách.

Studie „Úsekové měření v Říčanech: Vyhodnocení dopadů“

Dopad zavedení úsekového měření na zpomalení provozu má dokládat i studie Vysoké školy ekonomické. Podle ní před zavedením úsekového měření se přestupků proti stanovené rychlosti dopouštělo 28 procent řidičů. V důsledku měření tento počet klesl o třetinu až dvě třetiny na jednotlivých sledovaných úsecích a počet závažnějších přestupků, které jsou pokutovány, klesl na naprosté minimum. Dle této studie má umístění úsekového měření prokazatelný preventivní vliv na chování řidičů za volantem.

Včera, 14:57
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
Včera, 11:44
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
Včera, 08:23
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 08:23
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
Dopravní policisté na Říčansku vyšetřují okolnosti dopravní nehody a jízdy autobusu příměstské hromadné dopravy linky...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
Reklama