Nový park v Říčanech u Prahy připomíná Václava Havla

Po prvním polistopadovém prezidentovi Václavu Havlovi je pojmenován nový park, který se dokončuje v Říčanech u Prahy. Zástupci radnice a partnerských měst v něm v rámci oslav stého výročí založení republiky vysadili své národní stromy. Alej má symbolizovat dobré vztahy napříč Evropou. Na setkání dorazila zhruba stovka lidí, mnozí měli v klopách trikolory. Na úvod akce zazněla státní hymna v podání žáků říčanské umělecké školy.

„Většina z nás má k Václavu Havlovi nějaký vztah – pozitivní i negativní. Každý z nás si může myslet a říkat, co chce. A to je svoboda,“ připomněl starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Spolu s ním se chopili lopaty a vysadili nové stromy zástupci partnerských měst z Německa, Dánska, Švédska, Británie a Polska a také senátor a někdejší Havlův spolupracovník Pavel Fischer.

O pojmenování parku rozhodli říčanští zastupitelé v září. Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová s tím souhlasila. V Říčanech je náměstí Tomáše Garrigua Masaryka, ulice Edvarda Beneše či Milana Rastislava Štefánika, ale místo připomínající posledního československého prezidenta dosud chybělo. Park se pro veřejnost otevře za několik týdnů. Práce nabraly zpoždění, zbývá ještě například doplnit veřejné toalety a dětské prvky na hřiště a upravit přední část parku.

„Veřejná prostranství mají být uspořádána tak, aby se tam lidé cítili dobře, aby tady našli stín nebo odpočinek, aby se tady mohli setkávat nebo se sem chodit zašít, když mají doma příliš hlučné děti nebo vnoučata,“ poznamenal senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Fischer.

Podle Kořena ležel prostor u Kozinovy ulice ladem. „Při jedné z investic města musely ustoupit mohutné topoly černé a dali jsme slib, že zeleň do oblasti vrátíme,“ uvedl. Součástí floristického parku mají být i květinové louky pro motýly nebo místo pro grilování. „Plány parku jsme probrali na mnoha setkáních s veřejností. Založení a výchova parku je na dlouho. Jeho krása vynikne až po desetiletích. V časovém měřítku to může připomínat čekání na svobodu,“ dodal Kořen.

Zdroj: čtk

Přepadne vás strach, když nejste na mobilu? Zřejmě máte nomofobii

Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
20.2.2020
Říčanská radnice vyzvala žáky základních škol, aby pilně studovali angličtinu. Ti nejlepší se pojedou na...
19.2.2020
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
19.2.2020
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
18.2.2020
Na výstavě Mince doby lucemburské měli návštěvníci jedinečnou příležitost vidět unikátní numismatický soubor. Skutečnou třešničkou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
15.2.2020
Desítky let nevyužitý pozemek v Říčanech u Prahy, kde měla původně stát věznice, našel využití....
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
Reklama