Nový park v Říčanech u Prahy připomíná Václava Havla

Po prvním polistopadovém prezidentovi Václavu Havlovi je pojmenován nový park, který se dokončuje v Říčanech u Prahy. Zástupci radnice a partnerských měst v něm v rámci oslav stého výročí založení republiky vysadili své národní stromy. Alej má symbolizovat dobré vztahy napříč Evropou. Na setkání dorazila zhruba stovka lidí, mnozí měli v klopách trikolory. Na úvod akce zazněla státní hymna v podání žáků říčanské umělecké školy.

„Většina z nás má k Václavu Havlovi nějaký vztah – pozitivní i negativní. Každý z nás si může myslet a říkat, co chce. A to je svoboda,“ připomněl starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Spolu s ním se chopili lopaty a vysadili nové stromy zástupci partnerských měst z Německa, Dánska, Švédska, Británie a Polska a také senátor a někdejší Havlův spolupracovník Pavel Fischer.

O pojmenování parku rozhodli říčanští zastupitelé v září. Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová s tím souhlasila. V Říčanech je náměstí Tomáše Garrigua Masaryka, ulice Edvarda Beneše či Milana Rastislava Štefánika, ale místo připomínající posledního československého prezidenta dosud chybělo. Park se pro veřejnost otevře za několik týdnů. Práce nabraly zpoždění, zbývá ještě například doplnit veřejné toalety a dětské prvky na hřiště a upravit přední část parku.

„Veřejná prostranství mají být uspořádána tak, aby se tam lidé cítili dobře, aby tady našli stín nebo odpočinek, aby se tady mohli setkávat nebo se sem chodit zašít, když mají doma příliš hlučné děti nebo vnoučata,“ poznamenal senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Fischer.

Podle Kořena ležel prostor u Kozinovy ulice ladem. „Při jedné z investic města musely ustoupit mohutné topoly černé a dali jsme slib, že zeleň do oblasti vrátíme,“ uvedl. Součástí floristického parku mají být i květinové louky pro motýly nebo místo pro grilování. „Plány parku jsme probrali na mnoha setkáních s veřejností. Založení a výchova parku je na dlouho. Jeho krása vynikne až po desetiletích. V časovém měřítku to může připomínat čekání na svobodu,“ dodal Kořen.

Zdroj: čtk

Přepadne vás strach, když nejste na mobilu? Zřejmě máte nomofobii

Dnes, 07:35
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
Včera, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
19.9.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
18.9.2020
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
17.9.2020
Stavba nového vodovodního řadu je plánována od září 2020 do března 2021, oznámil to Tomáš...
16.9.2020
Začátkem září vyhořela klubovna skautského střediska Lípa Říčany. Klubovnu se ani přes zásah hasičů nepodařilo...
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Na osmdesátku předškoláků čekala 1. září v dolnobřežanské ulici K Hradišťátku nová školka. Radnice v ní připravila tři...
15.9.2020
Za prvních šest měsíců způsobily přírodní živly z celého území Česka nejvyšší škody ve Středočeském kraji....
14.9.2020
Závod kočárků, který odstartoval 6. září v Jesenici u Prahy, měl úspěch. K základní škole...
Reklama