12℃
Dnes je 21. srpen , svátek má Johana

Olivovu dětskou léčebnu stabilizuje šestimilionová dotace

Praha poskytne Olivově dětské léčebně ve středočeských Říčanech jednorázovou dotaci šest milionů korun na provozní náklady. Léčebna pomáhá dětem s obezitou, nemocemi dýchacích cest a pohybového ústrojí. Lze předpokládat, že se v průběhu jednoho roku vymaní ze ztrátovosti, řekl Našemu REGIONU ředitel Miroslav Vacek.

Reklama

Léčebna pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest a pohybového ústrojí a trpícím obezitou. Zřizovateli dětské léčebny jsou pražský magistrát a město Říčany. Důvodem přidělení dotace je riziko platební neschopnosti, vyplývá z dokumentu, který schválili pražští radní.

„Léčebna má již delší dobu plán stabilizace a v současnosti prudce stoupá počet pacientů v návaznosti na intenzivní spolupráci marketingového pracoviště s terénními lékaři a s nově zřizovanými ambulancemi,“ uvedl pro Náš REGION ředitel Miroslav Vacek. Podle ředitele se s ohledem na toto a na zvýšení úhrad za poskytovanou péči dá oprávněně předpokládat, že se v průběhu jednoho kalendářního roku léčebna vymaní ze ztrátovosti. „Ostatní obdobné léčebné ústavy jsou trvale v mírném zisku, a proto je tento předpoklad zřejmě uskutečnitelný,“ dodal ředitel.

Vacek pro ČTK řekl, že jde o vykrytí propadu hospodaření za prosinec a leden. Od té doby už se podle něj situace zlepšila. „My to potřebujeme na vykrytí prosince a ledna, protože to je málo pacientů. Ale mezitím jsme nabrali lékaře, zvýšili jsme počty ordinací, rekonstruovali jsme marketing a v současné době jdou ty počty dramaticky nahoru,“ uvedl Vacek.

Podle ředitele léčebny vedou ke stabilizaci konkrétní kroky. „Konkrétními kroky stabilizace bylo zkvalitnění procesů, stabilizace středního zdravotnického personálu i fyzioterapeutů a nyní je třeba ještě doplnit stav lékařů. Po tomto kroku lze očekávat s velkou pravděpodobností, že léčebna již bude stabilizována, a to jak ekonomicky, tak i personálně,“ dodal Vacek.

Do špatné situace dostaly léčebnu roky stagnace. „Hlavním diskutovaným problémem byl časový faktor, po cca deseti letech stagnace přichází náprava rovněž v intervalu roků, v tomto případě dvou let. S ohledem na celorepublikový nedostatek zdravotnických pracovníků to rychleji nebylo proveditelné,“ říká ředitel Vacek.

Olivova léčebna byla založena 18. října 1896 z popudu manželů Louisy a Aloise Olivových. Patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Zpočátku poskytovala sociální služby, později převážila zdravotnická funkce. Léčebně kvůli finančním potížím hrozilo v minulosti zavření. Praha a město Říčany jí proto poskytly dotace a před necelými čtyřmi lety se ujaly řízení.

Podle studie Státního zdravotního ústavu  je obezita u dětí stále problém. Výskyt obezity se za 20leté období sledování, mezi roky 1996 a 2016, zvýšil významně, nicméně za posledních pět let zůstal stabilní a v současnosti se pohybuje kolem 10 procent. Děti s nadváhou a obezitou mají ve srovnání s dětmi s normální hmotností vyšší hodnoty některých složek tuků, zejména HDL cholesterolu a mají častěji zvýšený krevní tlak.

Kde se vzala Železná opona? Kupodivu nejde o pojem vymyšlený komunisty

Dnes, 15:00
Senioři a osoby s průkazem ZTP v Jesenici mohou dále využívat službu SENIOR TAXI při...
Dnes, 12:11
Státní plavební správa vymezila na nádrži vodního díla Vrané nad Vltavou vodní plochu pro provozování...
Dnes, 09:00
Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud...
Včera, 18:33
Hodnotící komise vybírala z pěti studií na nový polyfunkční dům v Pitkovicích. Do druhého kola...
Včera, 16:39
Město nabízí svým obyvatelům 648 kompostérů k bezplatnému zapůjčení. Získalo na ně dotaci 1,2 milionu...
Včera, 12:26
V noci z 10. na 11. srpna zemřela majitelka firmy Sushiqueen Bára Rektorová, která proslula jako...
19.8.2019
V budově vybuchl plyn, její část se zřítila a je pravděpodobné, že pod sutinami zůstali...
19.8.2019
Do letošního ročníku soutěžní přehlídky Stavby roku Středočeského kraje 2019 se přihlásilo 20 staveb. Soutěží...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Lávku v ulici Ke Kříži, která povede vedle stávajícího železničního mostu, bude stavět Magistrát hlavního...
Reklama