10℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Olivovu dětskou léčebnu stabilizuje šestimilionová dotace

Praha poskytne Olivově dětské léčebně ve středočeských Říčanech jednorázovou dotaci šest milionů korun na provozní náklady. Léčebna pomáhá dětem s obezitou, nemocemi dýchacích cest a pohybového ústrojí. Lze předpokládat, že se v průběhu jednoho roku vymaní ze ztrátovosti, řekl Našemu REGIONU ředitel Miroslav Vacek.

Reklama

Léčebna pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest a pohybového ústrojí a trpícím obezitou. Zřizovateli dětské léčebny jsou pražský magistrát a město Říčany. Důvodem přidělení dotace je riziko platební neschopnosti, vyplývá z dokumentu, který schválili pražští radní.

„Léčebna má již delší dobu plán stabilizace a v současnosti prudce stoupá počet pacientů v návaznosti na intenzivní spolupráci marketingového pracoviště s terénními lékaři a s nově zřizovanými ambulancemi,“ uvedl pro Náš REGION ředitel Miroslav Vacek. Podle ředitele se s ohledem na toto a na zvýšení úhrad za poskytovanou péči dá oprávněně předpokládat, že se v průběhu jednoho kalendářního roku léčebna vymaní ze ztrátovosti. „Ostatní obdobné léčebné ústavy jsou trvale v mírném zisku, a proto je tento předpoklad zřejmě uskutečnitelný,“ dodal ředitel.

Vacek pro ČTK řekl, že jde o vykrytí propadu hospodaření za prosinec a leden. Od té doby už se podle něj situace zlepšila. „My to potřebujeme na vykrytí prosince a ledna, protože to je málo pacientů. Ale mezitím jsme nabrali lékaře, zvýšili jsme počty ordinací, rekonstruovali jsme marketing a v současné době jdou ty počty dramaticky nahoru,“ uvedl Vacek.

Podle ředitele léčebny vedou ke stabilizaci konkrétní kroky. „Konkrétními kroky stabilizace bylo zkvalitnění procesů, stabilizace středního zdravotnického personálu i fyzioterapeutů a nyní je třeba ještě doplnit stav lékařů. Po tomto kroku lze očekávat s velkou pravděpodobností, že léčebna již bude stabilizována, a to jak ekonomicky, tak i personálně,“ dodal Vacek.

Do špatné situace dostaly léčebnu roky stagnace. „Hlavním diskutovaným problémem byl časový faktor, po cca deseti letech stagnace přichází náprava rovněž v intervalu roků, v tomto případě dvou let. S ohledem na celorepublikový nedostatek zdravotnických pracovníků to rychleji nebylo proveditelné,“ říká ředitel Vacek.

Olivova léčebna byla založena 18. října 1896 z popudu manželů Louisy a Aloise Olivových. Patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Zpočátku poskytovala sociální služby, později převážila zdravotnická funkce. Léčebně kvůli finančním potížím hrozilo v minulosti zavření. Praha a město Říčany jí proto poskytly dotace a před necelými čtyřmi lety se ujaly řízení.

Podle studie Státního zdravotního ústavu  je obezita u dětí stále problém. Výskyt obezity se za 20leté období sledování, mezi roky 1996 a 2016, zvýšil významně, nicméně za posledních pět let zůstal stabilní a v současnosti se pohybuje kolem 10 procent. Děti s nadváhou a obezitou mají ve srovnání s dětmi s normální hmotností vyšší hodnoty některých složek tuků, zejména HDL cholesterolu a mají častěji zvýšený krevní tlak.

Kde se vzala Železná opona? Kupodivu nejde o pojem vymyšlený komunisty

19.5.2019
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama