Opravená budova staré školy slouží nejmenším

V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná budova staré školy. Rekonstrukce probíhala 11 měsíců a celkové náklady včetně vnitřního vybavení si vyžádaly 26 mil. Kč. Projekt byl podpořen prostředky z IROP ve výši 20,36 mil. Kč.

„Byť to byla práce hektická a náročná, výsledek nám dělá radost, stejně jako to, že historická budova, která již více než 300 let sloužila pro vzdělávání, po roce uzavření opět ožije a bude plnit svůj účel,“ řekl Milan Vácha (STAN), starosta Psár, jichž jsou Jirčany součástí.

Původní školní budova v Jirčanech na návsi má za sebou dlouhou historii. Poprvé zde děti usedly do školních lavic v roce 1693. Když se před rokem základní škola přestěhovala do nové budovy, pustilo se město do kompletní rekonstrukce. „Technických problémů bylo v průběhu doby nespočet, od podmáčených základů přes neukotvené sloupy, instalace, až po krovy v dezolátním stavu a kotelnu ke kompletní výměně. Po roce stavebních prací je však vše připraveno a do zcela nových prostorů se nastěhovaly děti z Mateřské školy Štědřík a z dětských skupin Klubíčko a Michael. Věříme, že školní budova bude našim nejmenším sloužit dlouhou řadu let,“ uvedl Milan Vácha

Proměnou prošel celý školní areál, jak budova, tak nádvoří, zatravněná plocha, venkovní přístřešek i ploty. Hřiště je projektováno pro děti od 2 do 6 let tak, aby si zde každé našlo tu správnou zábavu a příležitost k pohybu. Slouží jim k tomu houpačky, prolézačky, minidopravní hřiště pro odrážedla i vodorovné herní prvky, jako třeba je skákací panák. Třídy mateřské školy spojuje téma „u rybníka“, interiér je barevně i funkčně sladěný, kvalitní nábytek a krásné dekorace vytváří příjemnou atmosféru a bezpečné prostředí.

Stejně jako u nové školy je i zde na nádvoří cihelná dlažba, která má v Jirčanech díky velkým nalezištím cihlářské hlíny historickou tradici, a vhodně tak propojuje dlouhé generace místních obyvatel. Nádherný půdní prostor staré školy vynikl po rekonstrukci v celé své kráse. Sedlová střecha z cihelných tašek dostala zpět svá vikýřová okna, která byla zrušena při jedné z dřívějších rekonstrukcí. Prostor prosvětlují i dvě zcela nová kulatá okna, která umně kloubí moderní a historizující architektonické prvky. Venkovní altán bude schovávat před nepříznivým počasím vše, co se dětem při hrách hodí. Hračky na pískoviště, odrážedla, koloběžky, kočárky s panenkami, míče, obruče a mnohé další.

„Při plánování rekonstrukce historické budovy, několikrát více či méně citlivě přestavované, jsme dlouho hledali to správné architektonické pojetí. Spolu s architekty jsme studovali historické fotografie a hledali způsob, jak skloubit staré a nové, jak respektovat dějiny i moderní trendy. Výsledek můžete nyní posoudit sami,“ uzavřel Milan Vácha.

FOTO: Opravená budova staré školy v Jirčanech

Opravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - Jircany
Dnes, 14:30
Své o tom ví i oblíbený moderátor Michal Jančařík, do jisté doby velký sportovec a...
Dnes, 07:27
Nechala ji vybudovat v roce 2001 telekomunikační společnost Telefonica O2. Konstrukčně ji navrhl Ing. Janata...
Včera, 18:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 18:20
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Včera, 17:00
Svět ho i po dvou staletích zná pod jménem Jean-Baptiste Gaspard Deburau. Tak je uváděn...
Včera, 16:26
Kraj hejtmanky Pokorné Jermanové utratil za nebezpečné resuscitační sady deset milionů korun. Jejich součástí jsou...
Včera, 15:05
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
Včera, 15:00
Středočeští hygienici v Hudčicích u Březnice navštívili stánk na návsi, ve kterém byla připravována točená...
24.9.2020
Tradiční setkání bývalých příslušníků pomocných technických praporů se ve čtvrtek 10. září uskutečnilo opět v...
24.9.2020
Záměrem této aktivity je do praxe pražského školství přinést ty nejmodernější technologie. Postupně je budováno...
24.9.2020
Cyklus pravidelných besed se zajímavými osobnostmi, které pořádá v Horním Bezděkově spolek Klíče pro demokracii,...
Reklama