Opravená budova staré školy slouží nejmenším

V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná budova staré školy. Rekonstrukce probíhala 11 měsíců a celkové náklady včetně vnitřního vybavení si vyžádaly 26 mil. Kč. Projekt byl podpořen prostředky z IROP ve výši 20,36 mil. Kč.

„Byť to byla práce hektická a náročná, výsledek nám dělá radost, stejně jako to, že historická budova, která již více než 300 let sloužila pro vzdělávání, po roce uzavření opět ožije a bude plnit svůj účel,“ řekl Milan Vácha (STAN), starosta Psár, jichž jsou Jirčany součástí.

Původní školní budova v Jirčanech na návsi má za sebou dlouhou historii. Poprvé zde děti usedly do školních lavic v roce 1693. Když se před rokem základní škola přestěhovala do nové budovy, pustilo se město do kompletní rekonstrukce. „Technických problémů bylo v průběhu doby nespočet, od podmáčených základů přes neukotvené sloupy, instalace, až po krovy v dezolátním stavu a kotelnu ke kompletní výměně. Po roce stavebních prací je však vše připraveno a do zcela nových prostorů se nastěhovaly děti z Mateřské školy Štědřík a z dětských skupin Klubíčko a Michael. Věříme, že školní budova bude našim nejmenším sloužit dlouhou řadu let,“ uvedl Milan Vácha

Proměnou prošel celý školní areál, jak budova, tak nádvoří, zatravněná plocha, venkovní přístřešek i ploty. Hřiště je projektováno pro děti od 2 do 6 let tak, aby si zde každé našlo tu správnou zábavu a příležitost k pohybu. Slouží jim k tomu houpačky, prolézačky, minidopravní hřiště pro odrážedla i vodorovné herní prvky, jako třeba je skákací panák. Třídy mateřské školy spojuje téma „u rybníka“, interiér je barevně i funkčně sladěný, kvalitní nábytek a krásné dekorace vytváří příjemnou atmosféru a bezpečné prostředí.

Stejně jako u nové školy je i zde na nádvoří cihelná dlažba, která má v Jirčanech díky velkým nalezištím cihlářské hlíny historickou tradici, a vhodně tak propojuje dlouhé generace místních obyvatel. Nádherný půdní prostor staré školy vynikl po rekonstrukci v celé své kráse. Sedlová střecha z cihelných tašek dostala zpět svá vikýřová okna, která byla zrušena při jedné z dřívějších rekonstrukcí. Prostor prosvětlují i dvě zcela nová kulatá okna, která umně kloubí moderní a historizující architektonické prvky. Venkovní altán bude schovávat před nepříznivým počasím vše, co se dětem při hrách hodí. Hračky na pískoviště, odrážedla, koloběžky, kočárky s panenkami, míče, obruče a mnohé další.

„Při plánování rekonstrukce historické budovy, několikrát více či méně citlivě přestavované, jsme dlouho hledali to správné architektonické pojetí. Spolu s architekty jsme studovali historické fotografie a hledali způsob, jak skloubit staré a nové, jak respektovat dějiny i moderní trendy. Výsledek můžete nyní posoudit sami,“ uzavřel Milan Vácha.

FOTO: Opravená budova staré školy v Jirčanech

Opravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - Jircany
13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
17.12.2020
Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
30.11.2020
Nasazené roušky, dezinfekce rukou a dozor pedagogů u vchodu, ale hlavně radostné vítání se spolužáky...
Reklama