Opravená budova staré školy slouží nejmenším

V Jirčanech začala v září nejmenším dětem z dětských skupin a mateřské školy sloužit zrekonstruovaná budova staré školy. Rekonstrukce probíhala 11 měsíců a celkové náklady včetně vnitřního vybavení si vyžádaly 26 mil. Kč. Projekt byl podpořen prostředky z IROP ve výši 20,36 mil. Kč.

„Byť to byla práce hektická a náročná, výsledek nám dělá radost, stejně jako to, že historická budova, která již více než 300 let sloužila pro vzdělávání, po roce uzavření opět ožije a bude plnit svůj účel,“ řekl Milan Vácha (STAN), starosta Psár, jichž jsou Jirčany součástí.

Původní školní budova v Jirčanech na návsi má za sebou dlouhou historii. Poprvé zde děti usedly do školních lavic v roce 1693. Když se před rokem základní škola přestěhovala do nové budovy, pustilo se město do kompletní rekonstrukce. „Technických problémů bylo v průběhu doby nespočet, od podmáčených základů přes neukotvené sloupy, instalace, až po krovy v dezolátním stavu a kotelnu ke kompletní výměně. Po roce stavebních prací je však vše připraveno a do zcela nových prostorů se nastěhovaly děti z Mateřské školy Štědřík a z dětských skupin Klubíčko a Michael. Věříme, že školní budova bude našim nejmenším sloužit dlouhou řadu let,“ uvedl Milan Vácha

Proměnou prošel celý školní areál, jak budova, tak nádvoří, zatravněná plocha, venkovní přístřešek i ploty. Hřiště je projektováno pro děti od 2 do 6 let tak, aby si zde každé našlo tu správnou zábavu a příležitost k pohybu. Slouží jim k tomu houpačky, prolézačky, minidopravní hřiště pro odrážedla i vodorovné herní prvky, jako třeba je skákací panák. Třídy mateřské školy spojuje téma „u rybníka“, interiér je barevně i funkčně sladěný, kvalitní nábytek a krásné dekorace vytváří příjemnou atmosféru a bezpečné prostředí.

Stejně jako u nové školy je i zde na nádvoří cihelná dlažba, která má v Jirčanech díky velkým nalezištím cihlářské hlíny historickou tradici, a vhodně tak propojuje dlouhé generace místních obyvatel. Nádherný půdní prostor staré školy vynikl po rekonstrukci v celé své kráse. Sedlová střecha z cihelných tašek dostala zpět svá vikýřová okna, která byla zrušena při jedné z dřívějších rekonstrukcí. Prostor prosvětlují i dvě zcela nová kulatá okna, která umně kloubí moderní a historizující architektonické prvky. Venkovní altán bude schovávat před nepříznivým počasím vše, co se dětem při hrách hodí. Hračky na pískoviště, odrážedla, koloběžky, kočárky s panenkami, míče, obruče a mnohé další.

„Při plánování rekonstrukce historické budovy, několikrát více či méně citlivě přestavované, jsme dlouho hledali to správné architektonické pojetí. Spolu s architekty jsme studovali historické fotografie a hledali způsob, jak skloubit staré a nové, jak respektovat dějiny i moderní trendy. Výsledek můžete nyní posoudit sami,“ uzavřel Milan Vácha.

FOTO: Opravená budova staré školy v Jirčanech

Opravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - JircanyOpravená budova staré školy v Jirčanech - Jircany
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
2.7.2021
Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly...
2.7.2021
Začátkem roku nebylo vůbec jasné, v jakém formátu se budou smět konat automobilové soutěže. Úvod...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Hlavní město finalizuje veškeré materiály, které vznikly za účelem prověření místa uložení ostatků Zdeny Mašínové...
Reklama