Ostrovský klášter ožil ve virtuální realitě

Regionální muzeum Jílové u Prahy oživilo benediktinský klášter Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle, známý také jako Ostrovský klášter. Od jeho založení Boleslavem II. uplynulo 9. února přesně 1020 let.

„Nový virtuální model je velmi pečlivě zpracován a zachycuje velké množství detailů včetně podoby kláštera v jednotlivých ročních obdobích,“ uvedlo muzeum. Vizualizace zachycuje i podobu středověkého města ze 13. století zvaného Sekanka. V obou případech jde o zaniklé objekty, ze kterých jsou dnes viditelné pouze půdorysy a půdní relikty. Máte tedy jedinečnou příležitost vypravit se na cestu časem a s pomocí virtuální rekonstrukce si klášter a jeho okolí prohlédnout přímo v prostorách muzea.

Klášter Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle patří mezi nejstarší české mužské kláštery. Byl založen knížetem Boleslavem II. z rodu Přemyslovců a mnichy benediktinského řádu zřejmě roku 999 nad soutokem Sázavy s Vltavou, na zhruba tříhektarovém vltavském ostrovu svatého Kiliána.

Ostrov o rozloze asi tří hektarů byl vybrán, protože na rozdíl od ostatních měl nad řekou vysoké břehy a byl obklopen hustými lesy. Klášter se snažil svou polohou uprostřed lesů dostát ideálům řehole svatého Benedikta. Vyhledávání pustých míst k poustevnickému životu, nerušenému soustředění, k modlitbě a oslavě Boží bylo pro mnichy benediktinského řádu typické, výjimkou je např. klášter svatého Jiří na Pražském hradě. Další možností je, že kníže tak snad chtěl hned zpočátku podpořit kolonizaci lesního komplexu, bránícího spojení středočeské sídlištní oblasti a jižních Čech. Územím kolem soutoku Vltavy se Sázavou je vedeno i hypotetické hraniční pásmo mezi Slavníkovým panstvím a přemyslovskými Čechami.

Dobříšský zimní stadion bude po rekonstrukci otevřený od listopadu

Včera, 08:01
Za vodné a stočné si obyvatelé Říčan letos připlatí, cena se zvýší o 6,50 koruny...
20.1.2020
Noční požár chaty v rekreační osadě Havírna u Černých Voděrad vyvolal poplach na stanici hasičů...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Úpravy trasy budoucí dálnice D3 v úseku Jílové u Prahy – Hostěradice mají být podle...
17.1.2020
Požár hospodářského stavení s garáží likvidovali hasiči v obci Želivec v okrese Praha-východ. Oheň zničil...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Radnice Prahy 22 vybrala firmu, která v ulici U Starého mlýna v Uhříněvsi postaví dům...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
Reklama