16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Pěstujeme rajčata a papriky ze semínek

Kdo si chce letos pochutnat na vlastních paprikách a rajčatech ze zahrádky, má nejvyšší čas začít s výsevem. Pěstování zeleniny ze semínek není žádná věda. Poradíme, jak na to.

Reklama

Při pěstování rostlin ze semen není potřeba nic uspěchat. Příliš brzký výsev není zárukou úspěchu, často je spíše poukazem na slabé rostliny, zoufale se táhnoucí za světlem, jehož se jim za oknem nedostávalo. Právě teď je nejvhodnější doba začít s předpěstováním většiny druhů paprik a rajčat. K vypěstování zdravých rostlin přímo ze semen potřebuje zahradník jen několik málo věcí. Ty hlavní jsou chuť, trocha času a hlavě odvaha to vyzkoušet.

Základem je koupě kvalitních semen. V dnešní době už obvykle není možné pěstovat úspěšně zeleninu ze semínek, která si schováte ze zeleniny nakoupené v supermarketu. Tam najdete vesměs takzvané hybridní odrůdy, z jejichž semen vyroste ledacos, jen ne stejná rostlina s podobnými plody. Jsou totiž šlechtěné pro potřeby průmyslu, ne pro potřeby zahrádkářů.

Semínka hojně nabízená v supermarketech nejsou špatná volba, ale ve specializovaných prodejnách nebo eshopech zaměřených na BIO a permakulturní produkci nakoupíte osivo lepší a hlavně zajímavějších druhů, o kterých se vám možná ani nesnilo.

Pro začátek ale stačí i nějaká ta semínka ze supermarketu. Jen dejte pozor, aby nebyla příliš stará, čím je semínko starší, tím méně je ochotné vyklíčit. Proto se nebojte vysít o nějaký ten kousek víc, než plánujete zasadit.

Lichořeřišnice vyřeší padání vlasů a lupy. Víte, že má antibiotické účinky?

Další věcí, kterou potřebuje začínající zahradník, je zahradní substrát, lidově též hlína. Pořídíte ji balenou v pytli, nakopete ji ze země nebo můžete zužitkovat dobře odleželý kompost. Všechny tyto varianty obsahují vše, co semínko potřebuje k vyklíčení. Na živiny a humus bohatší kompost je ale nejvhodnější, podpoří rostlinu kvalitní výživou a lépe drží vláhu. Další možností je nákup speciálních rašelinových tablet, případně kamenné vlny, není to ale nutné.

Na zasazení se prodávají nejrůznější sadbovače a jiné specializované nádoby, investice do nich není od věci. Stejnou službu vám ale poskytne i vymytý kelímek od jogurtu. Zruční zahradníci začínají od titěrných květináčků a rostlinu postupně přesazují do větších. Začátečník udělá lépe, když si opatří nádobu o velikosti kelímku od velkého jogurtu a do ní zasadí dvě až tři semena. Z těch, která vzejdou, si vybere jednu nejsilnější rostlinku, slabší kusy vyřadí. Tímto postupem se vyhnete poškození kořínků při přesazování, což rostlinu vždy spolehlivě zpomalí v růstu, často bohužel i zahubí.

Připravenou nádobu si tedy zahradník naplní hlínou co nejvýše k okraji, jemně ji upěchuje a zalije vodou tak, aby byla kyprá, ale ne příliš blátivá. Pak už stačí semínka jen trochu vmáčknout do půdy. Konkrétně u paprik a rajčat je to maximálně do hloubky dvou milimetrů, semínka není potřeba zahrnovat hlínou. Dobré je nechat semínka před zasazením 24 hodin provlhčit, třeba na mokrém papírovém ubrousku. Vyschlá semínka nasají vodu, která nastartuje proces klíčení.

Pro vyklíčení potřebuje semínko jenom dvě věci v ideálním množství, těmi jsou voda a teplo. Dostatek vody započne klíčení. Dá-li zahradník semínku vody moc, může semínko shnít, když je vody málo, může rodící se rostlina uschnout.

Bez receptu. Přírodní antibiotika máte ve své kuchyni, která to jsou?

Ještě důležitější je správná teplota. Nevěřte povídačkám, že papriky a rajčata klíčí dlouho. Při správné teplotě na vás z kvalitních semínek vykoukne kořínek už po třech dnech, po týdnu uvidíte první lístky. Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní. Důležité je, aby byla teplota stálá, čehož se v domácích podmínkách dosahuje špatně. Jednoduchým řešením je dát semínka klíčit například do elektrické trouby zapnuté jen na osvětlení, žárovka prostor na potřebnou teplotu vyhřeje. Nádobu, ve které je semínko, je ale nutné neprodyšně zakrýt, aby díky teplu nevyschla voda. Jakmile je vidět kořínek, lze ho trochu zahrnout hlínou a květináč přemístit na okenní parapet.

Rodící se rostlina potřebuje zálivku, k tomu je ze začátku nejvhodnější rozprašovač. Povrch substrátu nesmí proschnout, jinak by uschla i rostlina. Jakmile rostlina povyroste, nebude už tolik vody potřebovat a je vhodné zálivku omezit, kořeny by jinak začaly hnít. Pro další růst sazenice už bude potřeba jen dostatek světla. Na záhon nebo balkon předpěstovanou sazenici vysaďte až v polovině května. Do té doby hrozí noční mrazíky, které rajčata ani papriky nepřežijí, a o své rostliny byste mohli snadno přijít. Přejeme dobrou úrodu.

Před 3 hodinami
Během jediného večera navštívilo laserová centra HiLASE a ELI Beamlines téměř pět stovek zájemců. Přilákala...
Včera, 13:33
Radnice Prahy 22 vyčlenila jeden milion korun z rozpočtu. Rozhodovat o tom, nač budou peníze...
15.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
15.10.2019
Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se...
14.10.2019
Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her....
14.10.2019
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
7.10.2019
Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt na stavbu Hostivařské spojky na východním okraji hlavního města....
5.10.2019
Jesenické zastupitelstvo rozhodlo o nákupu několika pozemků s cenou přesahující 35 milionů korun, bez znaleckých...
Reklama