6℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Pěstujeme rajčata a papriky ze semínek

Kdo si chce letos pochutnat na vlastních paprikách a rajčatech ze zahrádky, má nejvyšší čas začít s výsevem. Pěstování zeleniny ze semínek není žádná věda. Poradíme, jak na to.

Při pěstování rostlin ze semen není potřeba nic uspěchat. Příliš brzký výsev není zárukou úspěchu, často je spíše poukazem na slabé rostliny, zoufale se táhnoucí za světlem, jehož se jim za oknem nedostávalo. Právě teď je nejvhodnější doba začít s předpěstováním většiny druhů paprik a rajčat. K vypěstování zdravých rostlin přímo ze semen potřebuje zahradník jen několik málo věcí. Ty hlavní jsou chuť, trocha času a hlavě odvaha to vyzkoušet.

Základem je koupě kvalitních semen. V dnešní době už obvykle není možné pěstovat úspěšně zeleninu ze semínek, která si schováte ze zeleniny nakoupené v supermarketu. Tam najdete vesměs takzvané hybridní odrůdy, z jejichž semen vyroste ledacos, jen ne stejná rostlina s podobnými plody. Jsou totiž šlechtěné pro potřeby průmyslu, ne pro potřeby zahrádkářů.

Semínka hojně nabízená v supermarketech nejsou špatná volba, ale ve specializovaných prodejnách nebo eshopech zaměřených na BIO a permakulturní produkci nakoupíte osivo lepší a hlavně zajímavějších druhů, o kterých se vám možná ani nesnilo.

Pro začátek ale stačí i nějaká ta semínka ze supermarketu. Jen dejte pozor, aby nebyla příliš stará, čím je semínko starší, tím méně je ochotné vyklíčit. Proto se nebojte vysít o nějaký ten kousek víc, než plánujete zasadit.

Lichořeřišnice vyřeší padání vlasů a lupy. Víte, že má antibiotické účinky?

Další věcí, kterou potřebuje začínající zahradník, je zahradní substrát, lidově též hlína. Pořídíte ji balenou v pytli, nakopete ji ze země nebo můžete zužitkovat dobře odleželý kompost. Všechny tyto varianty obsahují vše, co semínko potřebuje k vyklíčení. Na živiny a humus bohatší kompost je ale nejvhodnější, podpoří rostlinu kvalitní výživou a lépe drží vláhu. Další možností je nákup speciálních rašelinových tablet, případně kamenné vlny, není to ale nutné.

Na zasazení se prodávají nejrůznější sadbovače a jiné specializované nádoby, investice do nich není od věci. Stejnou službu vám ale poskytne i vymytý kelímek od jogurtu. Zruční zahradníci začínají od titěrných květináčků a rostlinu postupně přesazují do větších. Začátečník udělá lépe, když si opatří nádobu o velikosti kelímku od velkého jogurtu a do ní zasadí dvě až tři semena. Z těch, která vzejdou, si vybere jednu nejsilnější rostlinku, slabší kusy vyřadí. Tímto postupem se vyhnete poškození kořínků při přesazování, což rostlinu vždy spolehlivě zpomalí v růstu, často bohužel i zahubí.

Připravenou nádobu si tedy zahradník naplní hlínou co nejvýše k okraji, jemně ji upěchuje a zalije vodou tak, aby byla kyprá, ale ne příliš blátivá. Pak už stačí semínka jen trochu vmáčknout do půdy. Konkrétně u paprik a rajčat je to maximálně do hloubky dvou milimetrů, semínka není potřeba zahrnovat hlínou. Dobré je nechat semínka před zasazením 24 hodin provlhčit, třeba na mokrém papírovém ubrousku. Vyschlá semínka nasají vodu, která nastartuje proces klíčení.

Pro vyklíčení potřebuje semínko jenom dvě věci v ideálním množství, těmi jsou voda a teplo. Dostatek vody započne klíčení. Dá-li zahradník semínku vody moc, může semínko shnít, když je vody málo, může rodící se rostlina uschnout.

Bez receptu. Přírodní antibiotika máte ve své kuchyni, která to jsou?

Ještě důležitější je správná teplota. Nevěřte povídačkám, že papriky a rajčata klíčí dlouho. Při správné teplotě na vás z kvalitních semínek vykoukne kořínek už po třech dnech, po týdnu uvidíte první lístky. Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní. Důležité je, aby byla teplota stálá, čehož se v domácích podmínkách dosahuje špatně. Jednoduchým řešením je dát semínka klíčit například do elektrické trouby zapnuté jen na osvětlení, žárovka prostor na potřebnou teplotu vyhřeje. Nádobu, ve které je semínko, je ale nutné neprodyšně zakrýt, aby díky teplu nevyschla voda. Jakmile je vidět kořínek, lze ho trochu zahrnout hlínou a květináč přemístit na okenní parapet.

Rodící se rostlina potřebuje zálivku, k tomu je ze začátku nejvhodnější rozprašovač. Povrch substrátu nesmí proschnout, jinak by uschla i rostlina. Jakmile rostlina povyroste, nebude už tolik vody potřebovat a je vhodné zálivku omezit, kořeny by jinak začaly hnít. Pro další růst sazenice už bude potřeba jen dostatek světla. Na záhon nebo balkon předpěstovanou sazenici vysaďte až v polovině května. Do té doby hrozí noční mrazíky, které rajčata ani papriky nepřežijí, a o své rostliny byste mohli snadno přijít. Přejeme dobrou úrodu.

6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
Dopravní policisté na Říčansku vyšetřují okolnosti dopravní nehody a jízdy autobusu příměstské hromadné dopravy linky...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
2.12.2019
Pavla má následkem nemoci těžké postižení, její zdravotní stav se zhoršil a neobejde se bez...
1.12.2019
Rada hlavního města Prahy schválila žádost Prahy 22 o převod investiční akce výstavby nové ZŠ...
Reklama