Pěstujeme rajčata a papriky ze semínek

Kdo si chce letos pochutnat na vlastních paprikách a rajčatech ze zahrádky, má nejvyšší čas začít s výsevem. Pěstování zeleniny ze semínek není žádná věda. Poradíme, jak na to.

Při pěstování rostlin ze semen není potřeba nic uspěchat. Příliš brzký výsev není zárukou úspěchu, často je spíše poukazem na slabé rostliny, zoufale se táhnoucí za světlem, jehož se jim za oknem nedostávalo. Právě teď je nejvhodnější doba začít s předpěstováním většiny druhů paprik a rajčat. K vypěstování zdravých rostlin přímo ze semen potřebuje zahradník jen několik málo věcí. Ty hlavní jsou chuť, trocha času a hlavě odvaha to vyzkoušet.

Základem je koupě kvalitních semen. V dnešní době už obvykle není možné pěstovat úspěšně zeleninu ze semínek, která si schováte ze zeleniny nakoupené v supermarketu. Tam najdete vesměs takzvané hybridní odrůdy, z jejichž semen vyroste ledacos, jen ne stejná rostlina s podobnými plody. Jsou totiž šlechtěné pro potřeby průmyslu, ne pro potřeby zahrádkářů.

Semínka hojně nabízená v supermarketech nejsou špatná volba, ale ve specializovaných prodejnách nebo eshopech zaměřených na BIO a permakulturní produkci nakoupíte osivo lepší a hlavně zajímavějších druhů, o kterých se vám možná ani nesnilo.

Pro začátek ale stačí i nějaká ta semínka ze supermarketu. Jen dejte pozor, aby nebyla příliš stará, čím je semínko starší, tím méně je ochotné vyklíčit. Proto se nebojte vysít o nějaký ten kousek víc, než plánujete zasadit.

Lichořeřišnice vyřeší padání vlasů a lupy. Víte, že má antibiotické účinky?

Další věcí, kterou potřebuje začínající zahradník, je zahradní substrát, lidově též hlína. Pořídíte ji balenou v pytli, nakopete ji ze země nebo můžete zužitkovat dobře odleželý kompost. Všechny tyto varianty obsahují vše, co semínko potřebuje k vyklíčení. Na živiny a humus bohatší kompost je ale nejvhodnější, podpoří rostlinu kvalitní výživou a lépe drží vláhu. Další možností je nákup speciálních rašelinových tablet, případně kamenné vlny, není to ale nutné.

Na zasazení se prodávají nejrůznější sadbovače a jiné specializované nádoby, investice do nich není od věci. Stejnou službu vám ale poskytne i vymytý kelímek od jogurtu. Zruční zahradníci začínají od titěrných květináčků a rostlinu postupně přesazují do větších. Začátečník udělá lépe, když si opatří nádobu o velikosti kelímku od velkého jogurtu a do ní zasadí dvě až tři semena. Z těch, která vzejdou, si vybere jednu nejsilnější rostlinku, slabší kusy vyřadí. Tímto postupem se vyhnete poškození kořínků při přesazování, což rostlinu vždy spolehlivě zpomalí v růstu, často bohužel i zahubí.

Připravenou nádobu si tedy zahradník naplní hlínou co nejvýše k okraji, jemně ji upěchuje a zalije vodou tak, aby byla kyprá, ale ne příliš blátivá. Pak už stačí semínka jen trochu vmáčknout do půdy. Konkrétně u paprik a rajčat je to maximálně do hloubky dvou milimetrů, semínka není potřeba zahrnovat hlínou. Dobré je nechat semínka před zasazením 24 hodin provlhčit, třeba na mokrém papírovém ubrousku. Vyschlá semínka nasají vodu, která nastartuje proces klíčení.

Pro vyklíčení potřebuje semínko jenom dvě věci v ideálním množství, těmi jsou voda a teplo. Dostatek vody započne klíčení. Dá-li zahradník semínku vody moc, může semínko shnít, když je vody málo, může rodící se rostlina uschnout.

Bez receptu. Přírodní antibiotika máte ve své kuchyni, která to jsou?

Ještě důležitější je správná teplota. Nevěřte povídačkám, že papriky a rajčata klíčí dlouho. Při správné teplotě na vás z kvalitních semínek vykoukne kořínek už po třech dnech, po týdnu uvidíte první lístky. Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní. Důležité je, aby byla teplota stálá, čehož se v domácích podmínkách dosahuje špatně. Jednoduchým řešením je dát semínka klíčit například do elektrické trouby zapnuté jen na osvětlení, žárovka prostor na potřebnou teplotu vyhřeje. Nádobu, ve které je semínko, je ale nutné neprodyšně zakrýt, aby díky teplu nevyschla voda. Jakmile je vidět kořínek, lze ho trochu zahrnout hlínou a květináč přemístit na okenní parapet.

Rodící se rostlina potřebuje zálivku, k tomu je ze začátku nejvhodnější rozprašovač. Povrch substrátu nesmí proschnout, jinak by uschla i rostlina. Jakmile rostlina povyroste, nebude už tolik vody potřebovat a je vhodné zálivku omezit, kořeny by jinak začaly hnít. Pro další růst sazenice už bude potřeba jen dostatek světla. Na záhon nebo balkon předpěstovanou sazenici vysaďte až v polovině května. Do té doby hrozí noční mrazíky, které rajčata ani papriky nepřežijí, a o své rostliny byste mohli snadno přijít. Přejeme dobrou úrodu.

Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
25.3.2021
Radnice pražské městské části s číslem 22 řeší zapeklitý problém. Ačkoliv pravidelně doplňuje do stojanů...
19.3.2021
Areál dolnobřežanské základní školy se na jeden den proměnil v očkovací centrum pro seniory. V...
Místostarostka Eva Tylová a zakladatel skalničkové banky v Komořanech Jiří Kadlec.
17.3.2021
Možnost přinést rostlinku, která se rozrostla, a odnést si tu, kterou člověk nemá. Takovou možnost...
10.3.2021
Změnit zdroj obživy by měl zatím neznámý pachatel, který se v půlce ledna pokusil vykrást...
4.3.2021
Sportovní hala v Říčanech u Prahy se od 1. března proměnila v místo, které lidem...
4.3.2021
Základní škola Vrané nad Vltavou pojala tento školní rok jako olympijský, a tak ani při...
Reklama