1℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Po skandálu zůstane Lang radním, výhrůžky jsou u něj běžné

Radní města Jesenice Martin Lang na Facebooku nabádal k zabití prezidenta a poslanců. Napsal, že „Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho podřezat jako svini“. Na jeho skandální vyjádření upozornil Náš REGION. Kauzu zakončila místní ODS přijetím jeho rezignace na funkci předsedy, omluvu přijalo i vedení ODS. Přesto to v zastupitelstvu doslova vře, volají po jeho odvolání z rady města. Navíc vychází najevo, že to není jediný Langův exces.

„Martin Lang, dosavadní předseda Místního sdružení ODS Jesenice, se dne 21. května 2019 vzdal funkce předsedy a sdělil, že se omlouvá za své výroky vůči prezidentu republiky obsažené v příspěvku na Facebooku ze dne 26. dubna 2019… vnímá, že se jedná o výroky zcela nepatřičné a neakceptovatelné, které nepatří do civilizované diskuse o věcech veřejných,“ uvádí oficiální stanovisko jesenické ODS.

Martin Kuruc, jeho nástupce, pro ČTK uvedl, že je nyní přijatelné, aby Lang v ODS zůstal. To potvrdila i místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. „Pokud se pan Lang omluvil a ještě k tomu rezignoval na post předsedy, tak ani není co komentovat. Každý někdy udělá chybu a je dobře, když si ji uvědomí a omluví se,“ uvedla v SMS pro iRozhlas.cz. Kuruc ČTK řekl, že Lang zůstane i v městské radě. „Zůstává radním, koalice je dál funkční,“ uvedl. Starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN) to potvrdil.

První velké změny v týmu Dukly! Julisku opouští hned pět hráčů

Pašalíky to jistí

V zastupitelstvu to však vře. Radek Janeba (ODS) jménem deseti zastupitelů požádal starostu o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva města Jesenice na 4. června 2019. Návrh usnesení se ve dvou bodech distancuje od výroků radního Langa a odvolává jej z Rady města Jesenice.

Zajímavé je, že přesto, že téměř všichni členové rady výroky Langa odsoudili a distancují se od nich, stojí za ním pevně dále. Radní Lang je totiž klíčovým členem pro udržení koalice, která ovládá Jesenici, k čemuž patří funkce a vliv na zakázky města. „Nikomu z nás se publikované výroky pana Langa nelíbí, ale zveřejnil je na svém soukromém FB profilu a musí za to nést následky, byť se jistě jednalo o nadsázku. Se správou města Jesenice to, co napsal, ale nemá nic společného,“ uvedla místostarostka Iva Řehulková. „Od prohlášení pana Ing. Martina Langa na jeho osobním facebookovém profilu se distancuji a odsuzuji jakékoliv vyzývání k násilí,“ reagovala Jana Vidímová, členka Rady města Jesenice.

Zeď u kladenského OC oživil streetart, další díla přibudou

Je čas rozbít zlaté tele

Jak se zdá, Langův písemný výlet na hranu zákona nebyl v případě prezidenta ojedinělým. Poetická přirovnání, ve kterých figuruje násilná smrt jedinců s odlišným názorem, jsou pro něj neodolatelně přitažlivá. „Když se Mojžíš vrátil z hory Sinaj, aby předal židovskému národu kamenné desky s deseti přikázáními, našel Židy, jak se klaní zlatému teleti. Mojžíš tehdy zlaté tele rozbil a jeho vyznavače nechal pobít. Zdravému jádru Židů poté předal desatero přikázání, jež byla základem pro moderní civilizaci. Je čas rozbít zlaté tele v české kotlině, aby zde lidé nemuseli žít jako zvířata. I když Mojžíšovo řešení problému s vyznavači zlatého telete je dosti inspirující…,“ uvedl radní Lang v květnovém vydání Jesenického kurýra, tentokrát však neadresně.

„Časopis dává prostor všem zastupitelům, kde mohou vyjádřit své osobní názory. Za správnost a věcnost příspěvku odpovídá jejich autor, nikoliv vydavatel,“ reagoval starosta Jesenice Pavel Smutný.  S tím nesouhlasí zastupitel Radek Janeba. „Je zarážející, že k tomu vůbec dostane zastupitel prostor ještě pod titulkem Názor z koalice,“ uvedl. „Je s podivem, že stávající vedení města Jesenice v obecním periodiku otiskne článek, který nesouvisí s činností města, a navíc by mohl mít i znaky hanobení národa a rasy,“ reagovala na dotaz k článku zastupitelka Radka Vladyková.

Je tak otázkou, jestli ke stávajícímu policejnímu vyšetřování výroků na adresu prezidenta přibudou další paragrafy. Podle elitního právníka Miroslava Dudy vyjádření radního Langa z ODS splňují podezření hned z několika dalších trestných činů. “Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin Pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje ‚nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu‘. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda, který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii České republiky.

To, že policie začala Langův případ prošetřovat, už dříve potvrdila. „Mohu potvrdit, že se případem zabýváme, kdy ho momentálně prošetřujeme pro podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie hovoří konkrétně o § 352, odstavci 1 a 3. To zahrnuje vyhrožování skupině obyvatel usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu. Bod 3 pak specifikuje jako prostředek výhrůžky také veřejně přístupnou počítačovou síť. Trestní zákoník v této kategorii uvádí potrestání odnětím svobody na šest měsíců až tři roky.

Kauza navíc otevřela bránu mlčení a na povrch začaly vyplouvat další Langovy poklesky v přístupu při správě města. „S agresivními vyjádřeními pana Langa se setkávám již delší dobu, dokud neměl za sebou podporu svých koaličních partnerů, kteří stejně nikdy nereagovali na jeho agresivní výpady a urážky např. na mém Facebooku, ale samozřejmě i na jiných včetně Facebooku Jesenice ani na urážlivé e-maily posílané po volbách na adresu opozice přes všechny zastupitele, zněla jeho vyjádření sice neuvěřitelně, výhružně, ale také trochu směšně. Poté, co byl svými koaličními partnery zvolen i do rady města a je mu popřáváno více moci i sluchu, jeho agresivita samozřejmě úměrně vzrostla,“ napsala zastupitelka Alexandra Kocková. A není jediná, redakce Našeho REGIONU obdržela i další podněty poukazující na výhružky od radního Langa, tomuto tématu se budeme věnovat i nadále. Setkali jste se také s výhrůžkami radního Martina Langa? Napište nám o tom na: [email protected]

Jak se ke kauze staví Rada města Jesenice

Pavel-Smutný.jpg (512×768) Ing.Pavel Smutný, starosta města Jesenice (STAN)

Nemyslím si, že starostovi města přísluší veřejně komentovat vyjádření zastupitelů na jejich soukromých facebookových profilech, které nesouvisí se samosprávou.  Předmětný článek pana Langa nevyjadřuje názor Rady města Jesenice, jde o jeho zcela osobní názor.

Ing.  arch. Iva Řehulková, místostarostka města Jesenice (STAN)

Nikomu z nás se publikované výroky pana Langa nelíbí, ale zveřejnil je na svém soukromém FB profilu a musí za to nést následky, byť se jistě jednalo o nadsázku. Se správou města Jesenice to, co napsal, ale nemá nic společného.

Martin Kuruc, místostarosta města Jesenice (ODS)

Komentář pana Langa je pro mě jako člověka i místostarostu neakceptovatelný a čekám na jeho veřejnou omluvu a vysvětlení. Situaci budeme řešit na MS ODS Jesenice, kde jsem místopředseda. (Odpovídal před omluvou radního Langa)

Mgr. Vladimír Koblasa, člen rady města Jesenice (STAN)

Nevyjádřil se

Ing. Jana Vidímová, členka rady města Jesenice (Zelení)

Od prohlášení pana Ing. Martina Langa na jeho osobním facebookovém profilu se distancuji a odsuzuji jakékoliv vyzývání k násilí. Odlišný názor má být vždy vyjádřen slušně a věcně. Uvádím, že se jedná o osobní prohlášení pana Ing. Langa a nikoliv o stanovisko Rady města Jesenice.

 

Ing. Naděžda Karasová, členka rady města Jesenice (TOP09)

Nevyjádřila se

 

Jak se ke kauze staví zastupitelé  města Jesenice

Ing. Radek Janeba (ODS) Výroky pana Langa jsou dle mého názoru absolutně zahranou, a pro mě neakceptovatelné, dlouhodobě se distancuji od vulgarit p. Langa a způsobu jakým ovládl se „svými“ lidmi ODS v Jesenici. Jednoznačně se distancuji od jakéhokoliv vyzývání k násilí, kdekoliv jak na soukromém Facebooku tak v obecním periodiku.
Zdeňka Pašková (ODS) Ke kauze výroků předsedy MS ODS Jesenice Martina Langa mám jednoznačně negativní postoj a zcela se od těchto výroku distancuji.
Ing. Alexandra Kocková (ANO) S agresivními vyjádřeními pana Langa se setkávám již delší dobu, dokud neměl za sebou podporu svých koaličních partnerů, kteří stejně nikdy nereagovali na jeho agresivní výpady a urážky např. na mém facebooku, ale samozřejmě i na jiných včetně facebooku Jesenice ani na urážlivé maily posílané po volbách na adresu opozice přes všechny zastupitele, zněla jeho vyjádření sice neuvěřitelně, výhružně, ale také trochu směšně. Poté, co byl svými koaličními partnery zvolen i do rady města a je mu popřáváno více moci i sluchu, jeho agresivita samozřejmě úměrně vzrostla. Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři a byla jen otázka času, kdy se něco takového stane.
MUDr. Petr Tiso, MBA (TOP09) Pokud je to autentické, jde o odporné vyjádření, které je v civilizované společnosti naprosto nepřijatelné. Ten text jde daleko za hranici slušnosti a možná i za hranici zákona. Bohužel takto agresivně a vulgárně nevystupuje pan zastupitel Lang poprvé. Pokud to prohlášení s výzvou k zabíjení svých názorových oponentů skutečně napsal, nemá už v Jesenickém zastupitelstvu, ani v radě města, vlastně ani v politice, co pohledávat. (Odpovídal před omluvou radního Langa)
Mgr. Radka Vladyková (ANO) Vyjádření reflektuje osobní pohled pisatele, se kterým zásadně nesouhlasím.

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostu

Včera, 14:57
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
Včera, 11:44
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
Včera, 08:23
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 08:23
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
Dopravní policisté na Říčansku vyšetřují okolnosti dopravní nehody a jízdy autobusu příměstské hromadné dopravy linky...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
Reklama