Policisté kontrolovali chaty, radí, jak je zabezpečit před nájezdy zlodějů

Chaty a chalupy jsou po sezoně rájem zlodějů. Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy proto kontrolovali více než 50 rekreačních objektů. Zaměřili se na jejich zabezpečení.

„Některé rekreační chaty a chalupy se po skončení hlavní chatařské a chalupářské sezony stávají v podzimním a nadcházejícím zimním období terčem zlodějů, kteří se vloupávají přímo do nich nebo do objektů, které jsou součástí nemovitosti. Jedná se například o kůlny, garáže, sklepy či zahradní altánky,“ upozornil policejní komisař oddělení tisku a prevence Zdeněk Chalupa.

Proto se krajští policisté s kolegy z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy zaměřili na kontrolu náhodně vybraných rekreačních objektů v chatových osadách poblíž Jílového u Prahy, Kamenného Přívozu a Pohoří.

„Během kontroly více než pěti desítek objektů nebyly nalezeny žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že by se někdo pokusil do nich vloupat či je jiným způsobem poškodil,“ dodal Chalupa.

Policie ale doporučuje několik preventivních opatření, která by měli majitelé chat před zimou udělat, aby si ochránili svůj majetek. Majitelé rekreačních objektů by měli cennější věci odvézt do bezpečí a nenechávat je přes zimu v chatách.

Také občasná a nepravidelná kontrola rekreačního objektu s případným úklidem sněhu v zimním období může nenechavce odradit. Může totiž budit dojem neustálé kontroly.

„Objekt lze zajistit především mechanickými zábrannými prostředky. Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice, vstupní dveře a okna osazené ochrannou mříží jsou dalšími překážkami, které mohou zloděje odradit,“ říká Chalupa.

V dnešní době se začínají využívat různé elektronické zabezpečovací systémy, vybavené pohybovými čidly, akustickými hlásiči, záznamovým zařízením, ale i GSM alarm systémy, které využívají komunikace přes GSM síť jako mobilní telefon.

A na závěr ještě jedno doporučení. „Nebuďte neteční ke svému okolí, všímejte si pohybu cizích osob a vozidel ve vaší chatové osadě. I tato pro vás bezvýznamná informace může policistům třeba pomoci při objasňování případů vloupání do rekreačních objektů,“ uzavírá Chalupa.

Mobilní aplikace ,,Zabezpečte se“

Součástí projektu Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům je také mobilní aplikace ,,Zabezpečte se“, která je dostupná ke stažení na Google Play i App Store. Jejím hlavním úkolem jsou ucelené rady veřejnosti, jak správně a hlavně účinně a prakticky zabezpečit svůj majetek. Aplikace byla v letošním roce rozšířena o několik informací. Přináší nové návody k používání trezorů a mechatronických zabezpečovacích zařízení.

 

30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
28.3.2020
Nejčastějšími příčinami zdlouhavého povolování staveb jsou chyby v žádostech, nekompletní dokumentace, chybějící souhlasy státních úřadů...
28.3.2020
Říčany chtějí důsledněji chránit zdraví dětí obyvatel města, radnice proto přistoupila k rozšíření území, kde...
27.3.2020
V Praze jezdí autobusy MHD od soboty 28. března podle prázdninových jízdních řádů. Dosud jezdily...
27.3.2020
Více než tisíc vzorků denně může testovat mezinárodní vědecký tým z centra BIOCEV, společného pracoviště...
26.3.2020
Dopravní policisté prověřují okolnosti dopravní nehody se zraněním, která se stala ve čtvrtek 12. března...
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
13.3.2020
Rozhodnutí, jestli uzavřít nebo neuzavřít mateřské školy, přehodil ministr Adam Vojtěch na starosty. Ti tak...
Reklama