13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Požár obchodního centra způsobil škodu za téměř patnáct milionů

Bílou velikonoční sobotu narušil v Říčanech rozsáhlý požár nákupního centra Lihovar. Plameny se postupně rozšířily i na školku a další budovy. Nasazeno bylo 13 profesionálních a dobrovolných jednotek, jeden hasič byl zraněn.

Reklama

V sobotu 20. dubna krátce po půl šesté večer byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár v areálu bývalého lihovaru v Říčanech. Dnes je tam rozsáhlý komplex budov s různými provozy, včetně stejnojmenného nákupního centra Lihovar. „Podle prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu, což se potvrdilo hned po příjezdu prvních jednotek. Velitel zásahu proto rozhodl o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu,“ uvedl Petr Svoboda z HZS Středočeského kraje. K požáru vyjelo 13 profesionálních a dobrovolných jednotek.

„Požárem byla nejvíce zasažena střecha školky, na které byly solární kolektory, a plameny se dále rozšiřovaly na navazující objekty s ubytovnou, kancelářemi i vlastním obchodním centrem,“ dodal Svoboda.

Za pomoci výškové techniky se hasičům podařilo požár uhasit několik minut po sedmé večer. „Následovalo vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery a jejich dohašování. K odvětrání zakouřených prostor byla nasazena přetlaková ventilace,“ informoval Svoboda.

Hasiči se snažili zachránit maximum předmětů a vybavení z požárem nejvíce zasažené mateřské školy. „Při zásahu byl zraněn jeden z hasičů, který byl zasažen výbojem elektrického proudu ze solárních kolektorů. Hned na místě ho prohlédli přítomní zdravotníci a následně ho převezli do nemocnice v Říčanech na pozorování,“ uvedl Svoboda.

Škoda vzniklá požárem se podle majitele vyšplhala na 12 až 15 milionů korun. „Vzhledem k výši škody si vyšetřovatel příčin vzniku požáru přizval na místo skupinu expertů Technického ústavu požární ochrany Praha a nyní získané poznatky společně vyhodnocují, přičemž pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v řádu desítek milionů korun,“ řekl Svoboda.

Osobní příběh: Umělý vývod vrátil Vlaďku do života. Stačilo však málo a nemusela tu být!

Před 2 hodinami
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
Včera, 13:43
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
14.9.2019
Zoo v Praze-Troji by měla mít v budoucnu dva hlavní vchody. Nový vstup by mohl...
14.9.2019
Pražský magistrát nechal přepracovat projekt části Městského okruhu zvaného Vlasta navazujícího na Pelc-Tyrolce na tunel...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
Reklama