16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Požár obchodního centra způsobil škodu za téměř patnáct milionů

Bílou velikonoční sobotu narušil v Říčanech rozsáhlý požár nákupního centra Lihovar. Plameny se postupně rozšířily i na školku a další budovy. Nasazeno bylo 13 profesionálních a dobrovolných jednotek, jeden hasič byl zraněn.

Reklama

V sobotu 20. dubna krátce po půl šesté večer byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár v areálu bývalého lihovaru v Říčanech. Dnes je tam rozsáhlý komplex budov s různými provozy, včetně stejnojmenného nákupního centra Lihovar. „Podle prvotního ohlášení bylo zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu, což se potvrdilo hned po příjezdu prvních jednotek. Velitel zásahu proto rozhodl o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu,“ uvedl Petr Svoboda z HZS Středočeského kraje. K požáru vyjelo 13 profesionálních a dobrovolných jednotek.

„Požárem byla nejvíce zasažena střecha školky, na které byly solární kolektory, a plameny se dále rozšiřovaly na navazující objekty s ubytovnou, kancelářemi i vlastním obchodním centrem,“ dodal Svoboda.

Za pomoci výškové techniky se hasičům podařilo požár uhasit několik minut po sedmé večer. „Následovalo vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery a jejich dohašování. K odvětrání zakouřených prostor byla nasazena přetlaková ventilace,“ informoval Svoboda.

Hasiči se snažili zachránit maximum předmětů a vybavení z požárem nejvíce zasažené mateřské školy. „Při zásahu byl zraněn jeden z hasičů, který byl zasažen výbojem elektrického proudu ze solárních kolektorů. Hned na místě ho prohlédli přítomní zdravotníci a následně ho převezli do nemocnice v Říčanech na pozorování,“ uvedl Svoboda.

Škoda vzniklá požárem se podle majitele vyšplhala na 12 až 15 milionů korun. „Vzhledem k výši škody si vyšetřovatel příčin vzniku požáru přizval na místo skupinu expertů Technického ústavu požární ochrany Praha a nyní získané poznatky společně vyhodnocují, přičemž pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v řádu desítek milionů korun,“ řekl Svoboda.

Osobní příběh: Umělý vývod vrátil Vlaďku do života. Stačilo však málo a nemusela tu být!

Včera, 09:24
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
22.6.2019
Už sedmý týden plní česká náměstí, parky a návsi nespokojení občané, kteří tak vyjadřují svůj...
17.6.2019
Díky solidaritě rodičů, kteří včas odhlásili své děti ze školek, do kterých nenastoupí, jsou přijaty...
16.6.2019
Sdružení dobrovolných hasičů Lhota uspořádalo v neděli 26. května za podpory obce Dolní Břežany pro...
15.6.2019
Krajská správa a údržba silnic začala ve čtvrtek 16. května s měsíční opravou povrchu komunikace...
14.6.2019
V Říčanech bude pořádně kluzko, už 15. června tam totiž dorazí atrakce Slide Czech. To je až...
14.6.2019
Praha 22 koupila pozemky v Pitkovicích o výměře zhruba 13 tisíc metrů čtverečních, chce zde...
13.6.2019
Na sportovišti u Říčanského lesa je k dispozici nová lezecká stěna. K jedinečnému pumptracku a...
12.6.2019
Jesenický radní Martin Lang rezignoval na funkci v radě města v závěru zastupitelstva 6. června....
12.6.2019
Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý...
Reklama