7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Přijďte si zaběhat s běžeckou skupinou v Davli

Je tomu rok, co jsem zakládala běžeckou skupinu na Facebooku: Běhat umí každý – Praha západ a okolí! Ve skupince je nyní kolem 80 členů, i když ne všichni jsou aktivními běžci.

Reklama

Každý z nás je jiný, každý z nás má jiný vztah k běhu. Jedni ho milují a vnímají ho jako zdravou závislost, někteří ho moc v oblibě nemají, ale vnímají ho jako nutnost. Někdo běhá 5x týdně a naběhá stovky kilometrů měsíčně, někdo 1x týdně a naběhá desítky kilometrů měsíčně.  Někteří z nás vymetají každý závod, pro jiné je účast na závodech noční můrou. Někteří ho mají jako doplňkový sport k volejbalu, józe či africkému tanci, pro jiné je běh jediným aktivním sportem. Někomu stačí levné běžecké boty, někdo má ve své výbavě vše, od kompresních podkolenek přes nejkvalitnější obuv a oblečení až po značkové multifunkční běžecké hodinky, čelovky a běžecké hole. Je třeba najít tu správnou hranici a nezajít, respektive nezaběhnout až moc za ni. Každý jsme jiný, každý máme jinou minulost a jinou aktuální výkonnost, každý máme jiné genetické předpoklady, všichni se ale navzájem podporujeme a respektujeme.

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

Běhání je dřina. Bolí to. A někdy to bolí opravdu hodně. Bolavé klouby, namožené svaly, krvavé puchýře – to vše k běhání a závodění patří. Tolikrát jsem si v cíli po uběhnutí náročné závodní trati řekla: „Už nikdy víc!“ Ovšem ten pocit vítězství, zadostiučinění a vlastní hrdosti, že jsem to dokázala, je nepřekonatelný a nezapomenutelný. Když jsem skupinku zakládala, měla jsem za sebou dva roky běhání. Byla jsem na mateřské dovolené, doma dvě malé děti a na sebe samu a koníčky mi moc času nezbývalo. Cítila jsem ale, že se sebou potřebuji něco dělat, toužila jsem mít něco, co by bylo jenom moje. Všechno začalo, když mě sousedka přemluvila na výběh do lesa. Mít hodinku sama pro sebe, utéct od starostí všedních dní, vyvenčit u toho psy, být na čerstvém vzduchu a ještě při tom udělat něco pro své zdraví vedlo k mé dnešní závislosti na běhu. Z pěti kilometrových tratí po rovince se po pár měsících stala touha zaběhnout si první půlmaraton a momentálně pokračuji zdoláváním horských ultramaratonů. Objevila jsem něco, co mě naplňuje, zjistila jsem, že jsem v tom dobrá, něco, co mi neustále otevírá nové obzory, pokouší moji vůli, odhodlanost a vytrvalost. Poznávám nová místa a nové přátelé, dávám si výzvy, které mám touhu zdolávat. Snažím se běhat, trénovat a závodit tak, abych druhý den mohla zase v klidu vyběhnout a užívat si pocitu volnosti a svobody z pohybu.

Se skupinkou pořádáme společné výběhy, většinou v okolí Davle. Někdy jedeme do místa startu vlakem a běžíme zpět. Jsou mezi námi rychlejší i pomalejší běžci, při společném výběhu ale nikdo neběží sám. Naplánuje se trasa, rychlejší skupinka běžců se po startu odpojí, pomalejší běží spolu. Vybíráme většinou terénní trasy, protože okolí Davle nabízí nespočetné množství nádherných cest. Ve skupince jsme se s humorem rozdělili na běhny a coury. Pokud chcete povýšit na status běhny, musíte zvládnout zaběhnout 10 km pod 1 hodinu. Nejčerstvější povýšenou „běhnou“ se stal nevidomý Petr, který běh miluje, ale je závislý na pomoci ostatních běžců. Běháme celoročně za každého počasí. Někdo běhá rád sám, někdo se čtyřnohým partnerem a někdo upřednostňuje větší skupinku.

Ve skupince uvítáme každého, ať už pokročilého či začínajícího běžce. Nikomu nedáme košem a ke každému se nějaký parťák či parťačka najde. Ti, co nemají facebookový profil a chtějí se zapojit, mohou zavolat na 725 504 247. Takže pokud stále přemýšlíte, co pro sebe udělat, zkuste s námi vyběhnout, protože – Běhat umí každý!

Monika Phillips

Zázrak knížete Václava, nejničivější pražský požár a nejhorší káva v mocnářství. Tři příběhy, které se odehrály na Malostranském náměstí

20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
17.10.2019
Během jediného večera navštívilo laserová centra HiLASE a ELI Beamlines téměř pět stovek zájemců. Přilákala...
16.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
16.10.2019
Radnice Prahy 22 vyčlenila jeden milion korun z rozpočtu. Rozhodovat o tom, nač budou peníze...
15.10.2019
Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se...
14.10.2019
Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her....
14.10.2019
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
7.10.2019
Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt na stavbu Hostivařské spojky na východním okraji hlavního města....
Reklama