5℃
Dnes je 23. listopad , svátek má Klement

Procházka Průhonickým parkem i Dendrologickou zahradou

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. I takhle by se dal označit Průhonický zámecký park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič, ideální místo pro relaxaci či romantickou procházku.

Park se skládá ze dvou části – z dolní reprezentativní s malým rybníkem a výhledem na zámek, a z méně známé, ale o to romantičtější a přírodnější horní části se dvěma velkými rybníky, někdy označované jako „obora“. Nerozlučně je spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, příslušníka starého portugalského rodu, který se do Průhonic přiženil. Vzděláním byl sice právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.

Silva-Tarouci využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s cizokrajnými ze svých četných cest. Jako základ parkové kompozice zvolil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, dovedně využíval proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem je vrcholné krajinářské dílo světového významu, prohlášené za Národní kulturní památku i památku UNESCO.

Parkem křížem krážem

Park je nejkrásnější na jaře a na podzim. Zjara to jsou především rododendrony neboli pěnišníky, jež jsou zdejší pýchou. Je jich tu na 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech, vhodně doplňovaných pivoňkami, azalkami spolu s cizokrajnými dřevinami, jako je davidie listenová, pavlovnie plstnatá, dřín květnatý či zmarilka kanadská. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát rozveselit takřka dokonale. Stromy a keře se zbarvují do nepřeberné palety barev, kvete brambořík břečťanolistý, objevují se plody krásnoplodky Bodinierovy a také skalníku vodorovného.

Ať už v kterémkoliv období, neopomeňte vystoupat ke kamennému, asi osm metrů vysokému vyhlídkovému glorietu, zbudovanému jako umělá hradní zřícenina s venkovním schodištěm, sloužícímu k výhledu. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 39 schodech, možná vás ale trochu zklame, že výhledu po parku brání vzrostlé stromy, i tak ale stojí tato krásná stavba za zhlédnutí.

Dendrologická zahrada

Jen kousek od Průhonického parku se nachází Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, která soustřeďuje na 72 hektarech přes 7000 různých druhů okrasných dřevin, trvalek a cibulovin. Součástí je i jeden z nejkrásnějších sakurových parků u nás. Ideální místo nejen pro milovníky květin, ale i pro ty, kteří hledají místo k odpočinku. Dětem je určeno velké dětské hřiště u vstupu do zahrady.

Na rozdíl od Průhonického parku je ale do Dendrologické zahrady zakázán vstup psům.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Včera, 20:19
„Musíme se velmi snažit, abychom vyvolali základní lidskou vlastnost – soucit. V tom je příklad...
Včera, 15:33
Původně tu mezi Veletržní a Strojnickou a Dukelských hrdinů – v místě zvaném Holešovický trojúhelník...
Včera, 14:33
Ve středu 20. listopadu začaly vánoční trhy na náměstí Míru, které tentokrát představí nové vánoční...
Včera, 10:49
Pražský magistrát vyhrál soudní při se společností Delta Center, která měla v nájmu holešovickou tržnici....
21.11.2019
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
21.11.2019
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
21.11.2019
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
21.11.2019
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
Reklama