9℃
Dnes je 13. říjen , svátek má Renáta

Procházka Průhonickým parkem i Dendrologickou zahradou

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. I takhle by se dal označit Průhonický zámecký park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič, ideální místo pro relaxaci či romantickou procházku.

Reklama

Park se skládá ze dvou části – z dolní reprezentativní s malým rybníkem a výhledem na zámek, a z méně známé, ale o to romantičtější a přírodnější horní části se dvěma velkými rybníky, někdy označované jako „obora“. Nerozlučně je spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, příslušníka starého portugalského rodu, který se do Průhonic přiženil. Vzděláním byl sice právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.

Silva-Tarouci využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s cizokrajnými ze svých četných cest. Jako základ parkové kompozice zvolil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, dovedně využíval proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem je vrcholné krajinářské dílo světového významu, prohlášené za Národní kulturní památku i památku UNESCO.

Parkem křížem krážem

Park je nejkrásnější na jaře a na podzim. Zjara to jsou především rododendrony neboli pěnišníky, jež jsou zdejší pýchou. Je jich tu na 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech, vhodně doplňovaných pivoňkami, azalkami spolu s cizokrajnými dřevinami, jako je davidie listenová, pavlovnie plstnatá, dřín květnatý či zmarilka kanadská. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát rozveselit takřka dokonale. Stromy a keře se zbarvují do nepřeberné palety barev, kvete brambořík břečťanolistý, objevují se plody krásnoplodky Bodinierovy a také skalníku vodorovného.

Ať už v kterémkoliv období, neopomeňte vystoupat ke kamennému, asi osm metrů vysokému vyhlídkovému glorietu, zbudovanému jako umělá hradní zřícenina s venkovním schodištěm, sloužícímu k výhledu. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 39 schodech, možná vás ale trochu zklame, že výhledu po parku brání vzrostlé stromy, i tak ale stojí tato krásná stavba za zhlédnutí.

Dendrologická zahrada

Jen kousek od Průhonického parku se nachází Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, která soustřeďuje na 72 hektarech přes 7000 různých druhů okrasných dřevin, trvalek a cibulovin. Součástí je i jeden z nejkrásnějších sakurových parků u nás. Ideální místo nejen pro milovníky květin, ale i pro ty, kteří hledají místo k odpočinku. Dětem je určeno velké dětské hřiště u vstupu do zahrady.

Na rozdíl od Průhonického parku je ale do Dendrologické zahrady zakázán vstup psům.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Před 3 hodinami
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
Dnes, 13:33
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
Dnes, 10:48
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
Včera, 18:58
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
Včera, 14:00
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
Včera, 13:51
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
Včera, 13:33
Pražský magistrát ve čtvrtek zpřístupnil uzavřené prostory nad podzemím bývalého Stalinova pomníku na Letné, které...
Včera, 12:06
V Nemocnici Na Františku, kterou má od příštího roku od Prahy 1 převzít magistrát, by...
Včera, 10:44
Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v...
11.10.2019
Pojídání husí se váže spíše k době pozdější, ke svátku sv. Martina (11. listopadu), vy...
Reklama