Procházka Průhonickým parkem i Dendrologickou zahradou

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. I takhle by se dal označit Průhonický zámecký park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů v členitém údolí meandrující říčky Botič, ideální místo pro relaxaci či romantickou procházku.

Park se skládá ze dvou části – z dolní reprezentativní s malým rybníkem a výhledem na zámek, a z méně známé, ale o to romantičtější a přírodnější horní části se dvěma velkými rybníky, někdy označované jako „obora“. Nerozlučně je spjat se jménem hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, příslušníka starého portugalského rodu, který se do Průhonic přiženil. Vzděláním byl sice právník, ale učarovaly mu rostliny a stal se jedním z nejuznávanějších zahradníků své doby.

Silva-Tarouci využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s cizokrajnými ze svých četných cest. Jako základ parkové kompozice zvolil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, dovedně využíval proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem je vrcholné krajinářské dílo světového významu, prohlášené za Národní kulturní památku i památku UNESCO.

Parkem křížem krážem

Park je nejkrásnější na jaře a na podzim. Zjara to jsou především rododendrony neboli pěnišníky, jež jsou zdejší pýchou. Je jich tu na 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech, vhodně doplňovaných pivoňkami, azalkami spolu s cizokrajnými dřevinami, jako je davidie listenová, pavlovnie plstnatá, dřín květnatý či zmarilka kanadská. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát rozveselit takřka dokonale. Stromy a keře se zbarvují do nepřeberné palety barev, kvete brambořík břečťanolistý, objevují se plody krásnoplodky Bodinierovy a také skalníku vodorovného.

Ať už v kterémkoliv období, neopomeňte vystoupat ke kamennému, asi osm metrů vysokému vyhlídkovému glorietu, zbudovanému jako umělá hradní zřícenina s venkovním schodištěm, sloužícímu k výhledu. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 39 schodech, možná vás ale trochu zklame, že výhledu po parku brání vzrostlé stromy, i tak ale stojí tato krásná stavba za zhlédnutí.

Dendrologická zahrada

Jen kousek od Průhonického parku se nachází Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, která soustřeďuje na 72 hektarech přes 7000 různých druhů okrasných dřevin, trvalek a cibulovin. Součástí je i jeden z nejkrásnějších sakurových parků u nás. Ideální místo nejen pro milovníky květin, ale i pro ty, kteří hledají místo k odpočinku. Dětem je určeno velké dětské hřiště u vstupu do zahrady.

Na rozdíl od Průhonického parku je ale do Dendrologické zahrady zakázán vstup psům.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
26.5.2020
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama