Říčanské lesy devastuje kůrovec, město porosty obnovuje

Škody po vichřici a kůrovci se nevyhnuly ani říčanským městským lesům. V loňském roce v důsledku nepřízně počasí a kůrovce muselo být vytěženo na 2000 kubíků dřeva. Správci lesa chystají na jaře k výsadbě několika tisíc dubů a jedlí. V další výsadbě chtějí pokračovat s buky, javory, jedlemi, modříny, smrky a douglaskami. Na místě zvaném U Obrázku vzniklo tisoviště.

Lesy v majetku města mají rozlohu zhruba 241 hektarů. V městských lesích bylo v loňském roce vytěženo celkem 2096 metrů krychlových dřeva. Z čehož v důsledku několika vichřic na jaře loňského roku odtěžili těžaři zhruba 700 kubíků především modřínů. Polomy se podařilo zlikvidovat již v polovině minulého roku. „Správa městských lesů odtěžené dřevo plnohodnotně prodala prostřednictvím aukce. Především vyvrácené stromy byly převážně jednotlivě v porostu, což si nevyžádalo následné zalesnění,“ uvedla mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

V důsledku umírání stromů po napadení kůrovcem bylo vytěženo na 1380 kubíků dřeva. Správci lesa si ale pochvalují úspěšný prodej přes internetové aukce:„Přes složitou situaci na trhu se podařilo dřevo prodat prostřednictvím aukce za dobrou cenu na trhu,“informovala mluvčí.

Část náhradní výsadby lesníci vysadili především po těžbě v mladých porostech, zejména u světické hájenky. Zde se přesazuje jedle z přirozeného zmlazení. Podle radnice je k výsadbě objednáno několik tisíc sazenic dubu. Ty vysadí zejména na třech velkých plochách pokácených v důsledku kůrovcové kalamity. Duby by měly plnit funkci větrolamů a porostou zejména v okrajových pásmech vykácených lokalit u hájenky, U Obrázku a u bosonohé stezky nad Olivovnou.

„Pokračujeme v úpravě druhové skladby lesa. Jednak musíme přizpůsobit lesní ekosystém klimatické změně, která nás podle vědců zcela určitě čeká,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen a dodává, „lesy druhově pestré jsou ale hlavně mnohem stabilnější v případě škůdců. V rámci debat se také zabýváme otázkou, zda neudělat několik hektarů jako bezzásahovou oblast, kde příroda dostane úplnou volnost v přirozeném vývoji. Ale je to jen debata a nevím, jak by takový nápad veřejnost přijala.“

Další výsadba proběhne až na podzim po vyklizení pasek od těžebních zbytků. Pokud se podaří sehnat sazenice, budou se sázet buky, duby, javory, jedle, modříny, smrky, douglasky. Snahou je zajistit různorodost budoucího porostu. V lokalitě U Obrázku už lesníci vysadili několik druhů tisů.

Kromě bedlivého sledování stavu stromů, důsledného kácení a rychlého odvozu napadeného dřeva jsou pro omezení šíření škůdců používány i lapače a lapáky. Je nutné poznamenat, že i zelený strom vypadající na první pohled zdravě může být napaden kůrovcem a musí být včas pokácen. Kácení provádějí zkušené firmy vybavené profesionální technikou na vymezeném prostoru. „Poněkud zbytečně si lidé stěžují a volají na firmy zpracovávající kůrovcovou hmotu městskou policii nebo informují správce lesa o špatném postupu firmy. Jsou to na první pohled profesionálové a vědí, co dělají,“povzdechl si Jiří Dvořák, správce městských lesů. Kvůli kůrovcové kalamitě je takzvaná úmyslná těžba zdravých stromů zakázána. Těží se pouze z důvodu asanace kůrovcového dříví.

Vzhledem k průběhu zimních měsíců se předpokládá, že kůrovcová kalamita bude nejspíše pokračovat. Rozměry kůrovcové kalamity jsou patrné po celé republice. Množení kůrovce napomáhá suché počasí. Nezbývá než si přát dostatek srážek pro nově vysazené stromy i pro zlepšení přirozené rovnováhy, aby si mohla příroda poradit se škůdci sama.

Rodiny spolu moc nemluví. Nežijí spolu, ale vedle sebe

10.9.2021
Zastupitelstvo Říčan u Prahy zatím nevyslyšelo požadavek lidí, na vyhlášení referenda k zavedení parkovacích zón....
10.9.2021
Klubovna skautského střediska Lípa Říčany vyhořela začátkem září 2020. Přes padesát let starou klubovnu se...
25.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.8.2021
Pro uspořádání referenda o zavedení parkovacích zón Říčanech u Prahy nasbírali odpůrci 3 007 podpisů....
3.8.2021
Pražský krizový štáb vyhlásil zákaz odběrů povrchové vody v důsledku nedávného požáru v Uhříněvsi. Zákaz...
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
18.6.2021
V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině....
Reklama