12℃
Dnes je 18. červenec , svátek má Drahomíra

Říčanští školáci mají na výuku angličtiny učebny a program za 15 milionů

Až třikrát rychleji oproti běžné výuce se mohou školáci z říčanských škol učit anglický jazyk. Umožňuje jim to metoda využívající multimediální technologie a nejnovější vědecké výzkumy. Výukový program DynEd má k dispozici 1500 žáků prvních i druhých stupňů. Program a vybavení pěti počítačových učeben byly pořízeny z 15milionové dotace z fondů EU.

Reklama

Pět nově vybavených učeben na výuku informatiky již využívají žáci a učitelé také jako jazykové laboratoře. Výukový program DynEd, který radnice pořídila do 1., 2. a 3. základní školy, představuje špičku ve výuce anglického jazyka. Pořízen byl v rámci dotačního projektu Moderní výuka anglického jazyka a počítačová výuka na základních školách v Říčanech. „Program je využitelný a prostupný jednotlivými stupni školy. Rozvíjet jazykovou složku mohou jak začátečníci, tak i žáci, kteří s jazykem již přišli do styku. Žákům stále tvrdím, že je to pro ně velká příležitost,“ říká ředitel 2. ZŠ Bezručova Jan Šindelář a dodává, „žáci se učí pouze pomocí mluvení, nepíšou a neučí se gramatiku přímo. Tento způsob výuky je z mého pohledu vynikající.“

Jde o systém jazykového vzdělávání, který kombinuje tradiční výuku a současné multimediální technologie. Systém je plně v souladu se školním vzdělávacím plánem každé školy. Na začátku studia rozřazovací testy přesně vyhodnotily úroveň znalostí jednotlivých studentů a personifikovaly jejich výuku.

„Nyní se nacházíme ve fázi, kdy se všichni s možnostmi programu seznamují. Pozoruji děti, ptám se učitelů a mám zatím dobrý pocit,“popisuje starosta Vladimír Kořen (Klidné město). „Sám jsem si v programu prošel několik desítek hodin, abych pochopil jeho plusy i minusy,“ doplňuje.

Systém sledování studia na bázi umělé inteligence umístí vždy studenta na odpovídající studijní úroveň a po každém provedeném učebním kroku mu individuálně přizpůsobuje stupeň obtížnosti probírané látky. Systém rozvíjí všechny čtyři jazykové dovednosti – poslech, mluvení, čtení a psaní. Teorie výuky jazyka je založena na principech fungování mozku a opírá se o výzkumy neurovědy. Během osvojování jazyka se v mozku nejdříve rozvíjí poslech. Ten je navíc ve výuce doplněn o vizualizaci. Dovednost, která se rozvíjí následně, je mluvení, které je třeba často procvičovat spolu s poslechem. Jazykový základ vybudovaný poslechem a mluvením pozitivně ovlivňuje další dovednosti čtení a psaní.

Každý stolní počítač v těchto učebnách s monitorem a klávesnicí je vybaven mikrofonem a sluchátky. Každý žák komunikuje „se svým“ výukovým programem. Systém nepřetržitě analyzuje osvojování jazyka a doporučuje, jak zlepšit studijní návyky. Systém je jedinečný i díky pokročilému systému rozpoznávání řeči, který pomáhá rozvíjet plynulost projevu studenta. Ve výslovnosti musí být studenti precizní, stejně jako v poslechu, aby mohli odpovídat na otázky, které průběžně prověřují porozumění textů. Postup v látce je tak u každého studenta individuální. V běžně vedené hodině má žák možnost hovořit anglicky jen občas, když je zrovna vyvolán. Při tomto způsobu výuky studenti intenzivně komunikují i poslouchají angličtinu v podání rodilých mluvčích.

Jazyk je dovednost a osvojení dovednosti vyžaduje dlouhodobé opakování a nácvik. Proto má každý žák možnost v individuálním studiu pokračovat i doma. K samostudiu je žák motivován i školou. Pedagog sleduje individuální výsledky svých studentů i „třídní skóre“. Má přesný přehled o tom, jak často a jak intenzivně se studiu angličtiny žáci věnují a jaké úrovně znalostí dosahují. Tento systém učení jazyka je třikrát rychlejší než tradiční metody.

„Hlavní je ale aktivní přístup. Posloucháte a mluvíte velmi intenzivně. Stačí 20 minut denně. Je moc důležité, aby rodiče stáhli program dětem do jejich domácích počítačů. Je to radost pozorovat své děti, kolik hodin s angličtinou samy vydrží,“doplňuje starosta Vladimír Kořen.  

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
26.6.2019
Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích....
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
Reklama