Říčanští školáci mají na výuku angličtiny učebny a program za 15 milionů

Až třikrát rychleji oproti běžné výuce se mohou školáci z říčanských škol učit anglický jazyk. Umožňuje jim to metoda využívající multimediální technologie a nejnovější vědecké výzkumy. Výukový program DynEd má k dispozici 1500 žáků prvních i druhých stupňů. Program a vybavení pěti počítačových učeben byly pořízeny z 15milionové dotace z fondů EU.

Pět nově vybavených učeben na výuku informatiky již využívají žáci a učitelé také jako jazykové laboratoře. Výukový program DynEd, který radnice pořídila do 1., 2. a 3. základní školy, představuje špičku ve výuce anglického jazyka. Pořízen byl v rámci dotačního projektu Moderní výuka anglického jazyka a počítačová výuka na základních školách v Říčanech. „Program je využitelný a prostupný jednotlivými stupni školy. Rozvíjet jazykovou složku mohou jak začátečníci, tak i žáci, kteří s jazykem již přišli do styku. Žákům stále tvrdím, že je to pro ně velká příležitost,“ říká ředitel 2. ZŠ Bezručova Jan Šindelář a dodává, „žáci se učí pouze pomocí mluvení, nepíšou a neučí se gramatiku přímo. Tento způsob výuky je z mého pohledu vynikající.“

Jde o systém jazykového vzdělávání, který kombinuje tradiční výuku a současné multimediální technologie. Systém je plně v souladu se školním vzdělávacím plánem každé školy. Na začátku studia rozřazovací testy přesně vyhodnotily úroveň znalostí jednotlivých studentů a personifikovaly jejich výuku.

„Nyní se nacházíme ve fázi, kdy se všichni s možnostmi programu seznamují. Pozoruji děti, ptám se učitelů a mám zatím dobrý pocit,“popisuje starosta Vladimír Kořen (Klidné město). „Sám jsem si v programu prošel několik desítek hodin, abych pochopil jeho plusy i minusy,“ doplňuje.

Systém sledování studia na bázi umělé inteligence umístí vždy studenta na odpovídající studijní úroveň a po každém provedeném učebním kroku mu individuálně přizpůsobuje stupeň obtížnosti probírané látky. Systém rozvíjí všechny čtyři jazykové dovednosti – poslech, mluvení, čtení a psaní. Teorie výuky jazyka je založena na principech fungování mozku a opírá se o výzkumy neurovědy. Během osvojování jazyka se v mozku nejdříve rozvíjí poslech. Ten je navíc ve výuce doplněn o vizualizaci. Dovednost, která se rozvíjí následně, je mluvení, které je třeba často procvičovat spolu s poslechem. Jazykový základ vybudovaný poslechem a mluvením pozitivně ovlivňuje další dovednosti čtení a psaní.

Každý stolní počítač v těchto učebnách s monitorem a klávesnicí je vybaven mikrofonem a sluchátky. Každý žák komunikuje „se svým“ výukovým programem. Systém nepřetržitě analyzuje osvojování jazyka a doporučuje, jak zlepšit studijní návyky. Systém je jedinečný i díky pokročilému systému rozpoznávání řeči, který pomáhá rozvíjet plynulost projevu studenta. Ve výslovnosti musí být studenti precizní, stejně jako v poslechu, aby mohli odpovídat na otázky, které průběžně prověřují porozumění textů. Postup v látce je tak u každého studenta individuální. V běžně vedené hodině má žák možnost hovořit anglicky jen občas, když je zrovna vyvolán. Při tomto způsobu výuky studenti intenzivně komunikují i poslouchají angličtinu v podání rodilých mluvčích.

Jazyk je dovednost a osvojení dovednosti vyžaduje dlouhodobé opakování a nácvik. Proto má každý žák možnost v individuálním studiu pokračovat i doma. K samostudiu je žák motivován i školou. Pedagog sleduje individuální výsledky svých studentů i „třídní skóre“. Má přesný přehled o tom, jak často a jak intenzivně se studiu angličtiny žáci věnují a jaké úrovně znalostí dosahují. Tento systém učení jazyka je třikrát rychlejší než tradiční metody.

„Hlavní je ale aktivní přístup. Posloucháte a mluvíte velmi intenzivně. Stačí 20 minut denně. Je moc důležité, aby rodiče stáhli program dětem do jejich domácích počítačů. Je to radost pozorovat své děti, kolik hodin s angličtinou samy vydrží,“doplňuje starosta Vladimír Kořen.  

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

16.11.2020
Realitní a developerská společnost Getberg staví na lukrativním místě ve Strančicích u Prahy projekt rezidenčního...
13.11.2020
Říčany obhájily potřetí první místo v projektu Obce v datech, letos dokonce zvýšily náskok před druhou Prahou....
12.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
12.11.2020
Policisté zaslavili během několika dní dvě řidičky a jednoho řidiče, kteří řídili pod vlivem alkoholu....
11.11.2020
Domov seniorů Říčany potřebuje pomoc s péčí o klienty. Testy na covid-19 totiž odhalili nákazu...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Říčany u Prahy začaly tažení proti dlouhodobě odstaveným autům. Ty blokují ve městě parkovací místa....
1.11.2020
Městská část už koupila pozemky pro lesní školku a skautskou klubovnu, informoval o tom starosta...
31.10.2020
Ve čtvrtém ročníku Překvapte Říčany, rozhodli lidé v Říčanech o tom, na co radnice použije pět...
30.10.2020
Epidemie koronaviru má zdravotní i sociální dopady. Praha 22 má několik možností pomoci pro lidi, na...
Reklama