20℃
Dnes je 22. září , svátek má Darina

Říčanští vybrali vítězné projekty participativního rozpočtu

Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26 navržených projektů. Z menších projektů vybrali defibrilátory rozmístěné po městě a projekt na zadržení vody v krajině. Z nákladnějších nápadů získaly nejvíce hlasů dopravní hřiště a dlážděná stání pro tříděný odpad.

Reklama

Už třetím rokem hlasují v Říčanech občané o rozdělení pěti milionů korun z rozpočtu města formou participativního rozpočtování pod názvem Překvapte Říčany. Realizovatelnost původních 33 námětů posuzovala radnice během tří měsíců, z toho jich sedm nepostoupilo. O 26 námětech mohli lidé hlasovat do 16. června.

„Celková schválená částka pět milionů korun představuje necelá dvě procenta z celkového ročního rozpočtu města a pět procent z rozpočtu investic. Domnívám se, že je to přiměřená a smysluplná částka, o které mohou občané sami rozhodnout, kam bude investována,“ uvedl starosta města Vladimír Kořen.

Jednotlivé projekty byly seřazeny do dvou kategorií. Až o 500 tisíc korun se ucházelo v kategorii „malé projekty“ 19  námětů. Pouze sedm se ucházelo až o dva miliony v kategorii „velké projekty“.

Nejvíce hlasů (331) z malých projektů získal návrh nakoupit automatické externí defibrilátory. Jde o přístroje určené široké veřejnosti, které se umisťují na nejfrekventovanější místa, jako jsou  sportoviště, jež umožňují přístup ideálně sedm dní v týdnu. I naprostý laik může díky nim poskytnout kvalitní první pomoc, resuscitaci a zachránit tím lidský život, než dorazí rychlá záchranná služba. Už teď je jeden přístroj v Říčanech-Strašíně a druhý je mobilní jako součást vozidla městské policie. Další přístroje by měly být Na Fialce (plavčíkárna), v infocentru na Masarykově náměstí, na Sportovišti u lesa a v DPS na Komenského náměstí.

Druhým malým vítězným projektem je Zadržení vody v krajině při správné údržbě turistických a místních komunikací, který získal 333 hlasů. Ten spočívá ve vybudování jednoduchých terénních příčných prahů na všech lesních a polních komunikacích a zpevnění části místních a lesních komunikací. Cesty navržené k úpravě jsou hodně využívány cyklisty a občany města. Příčné odvodnění cest svede vodu do lesa, místo toho aby bez užitku odtekla.

Kategorie velkých projektů má také dva vítěze. První je se 269 hlasy zvelebení současného dopravního hřiště tak, aby učilo děti jezdit správně. Součástí projektu bude úprava silnic hřiště, namalování středových čar a přechodů pro chodce, železniční přejezd a semafor, úprava chodníků, nové dopravní značky, informační a výukové tabule, venkovní učebna, sklad na kola pro potřeby dopravní výchovy od BESIP z Cesty integrace, pítko a toaleta. Dále má být součástí půjčovna šlapacích autíček a koloběžek.

Druhým velkým projektem se 186 hlasy je dláždění a ohrazení stání pro kontejnery na separovaný odpad postupně pro celé město.Počet stání má záležet na materiálovém provedení. Stání pro kontejnery budou vymezena zpevněnou plochou, podle umístění v konkrétní lokalitě pak budou opticky oddělena například zídkou z betonových palisád, lomového kamene, gabionovými koši vyplněnými zelení nebo štípaným kamenem a dalšími konstrukcemi.

Praha se zavázala snížit emise CO2. Ke klimatickému závazku vyzvala vládu, městské části, města, organizace i občany

20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
18.9.2019
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
14.9.2019
Zoo v Praze-Troji by měla mít v budoucnu dva hlavní vchody. Nový vstup by mohl...
14.9.2019
Pražský magistrát nechal přepracovat projekt části Městského okruhu zvaného Vlasta navazujícího na Pelc-Tyrolce na tunel...
Reklama