26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Říčanští vybrali vítězné projekty participativního rozpočtu

Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26 navržených projektů. Z menších projektů vybrali defibrilátory rozmístěné po městě a projekt na zadržení vody v krajině. Z nákladnějších nápadů získaly nejvíce hlasů dopravní hřiště a dlážděná stání pro tříděný odpad.

Reklama

Už třetím rokem hlasují v Říčanech občané o rozdělení pěti milionů korun z rozpočtu města formou participativního rozpočtování pod názvem Překvapte Říčany. Realizovatelnost původních 33 námětů posuzovala radnice během tří měsíců, z toho jich sedm nepostoupilo. O 26 námětech mohli lidé hlasovat do 16. června.

„Celková schválená částka pět milionů korun představuje necelá dvě procenta z celkového ročního rozpočtu města a pět procent z rozpočtu investic. Domnívám se, že je to přiměřená a smysluplná částka, o které mohou občané sami rozhodnout, kam bude investována,“ uvedl starosta města Vladimír Kořen.

Jednotlivé projekty byly seřazeny do dvou kategorií. Až o 500 tisíc korun se ucházelo v kategorii „malé projekty“ 19  námětů. Pouze sedm se ucházelo až o dva miliony v kategorii „velké projekty“.

Nejvíce hlasů (331) z malých projektů získal návrh nakoupit automatické externí defibrilátory. Jde o přístroje určené široké veřejnosti, které se umisťují na nejfrekventovanější místa, jako jsou  sportoviště, jež umožňují přístup ideálně sedm dní v týdnu. I naprostý laik může díky nim poskytnout kvalitní první pomoc, resuscitaci a zachránit tím lidský život, než dorazí rychlá záchranná služba. Už teď je jeden přístroj v Říčanech-Strašíně a druhý je mobilní jako součást vozidla městské policie. Další přístroje by měly být Na Fialce (plavčíkárna), v infocentru na Masarykově náměstí, na Sportovišti u lesa a v DPS na Komenského náměstí.

Druhým malým vítězným projektem je Zadržení vody v krajině při správné údržbě turistických a místních komunikací, který získal 333 hlasů. Ten spočívá ve vybudování jednoduchých terénních příčných prahů na všech lesních a polních komunikacích a zpevnění části místních a lesních komunikací. Cesty navržené k úpravě jsou hodně využívány cyklisty a občany města. Příčné odvodnění cest svede vodu do lesa, místo toho aby bez užitku odtekla.

Kategorie velkých projektů má také dva vítěze. První je se 269 hlasy zvelebení současného dopravního hřiště tak, aby učilo děti jezdit správně. Součástí projektu bude úprava silnic hřiště, namalování středových čar a přechodů pro chodce, železniční přejezd a semafor, úprava chodníků, nové dopravní značky, informační a výukové tabule, venkovní učebna, sklad na kola pro potřeby dopravní výchovy od BESIP z Cesty integrace, pítko a toaleta. Dále má být součástí půjčovna šlapacích autíček a koloběžek.

Druhým velkým projektem se 186 hlasy je dláždění a ohrazení stání pro kontejnery na separovaný odpad postupně pro celé město.Počet stání má záležet na materiálovém provedení. Stání pro kontejnery budou vymezena zpevněnou plochou, podle umístění v konkrétní lokalitě pak budou opticky oddělena například zídkou z betonových palisád, lomového kamene, gabionovými koši vyplněnými zelení nebo štípaným kamenem a dalšími konstrukcemi.

Praha se zavázala snížit emise CO2. Ke klimatickému závazku vyzvala vládu, městské části, města, organizace i občany

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
26.6.2019
Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích....
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
22.6.2019
Už sedmý týden plní česká náměstí, parky a návsi nespokojení občané, kteří tak vyjadřují svůj...
Reklama