18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Říčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody

Tradiční masopustní průvody už mají za sebou Dolní Břežany a Říčany u Prahy. Průvod břežanskými ulicemi byl nahrazen kratším okruhem s ohledem na děti. V Říčanech prošel průvod zdobený nápaditými masopustními maskami od radnice přes faru na hrad.

Reklama

Masopustní průvod v Dolních Břežanech byl letos pojat jinak. „Udělali jsme již avizovanou změnu a tradiční průvod břežanskými ulicemi jsme nahradili kratším okruhem, který zvládnou i děti,“ uvedl k akci Jan Šerák ze Sportovního klubu Olympie. Cílem bylo přilákat více obyvatel obce. „To se také podle nás povedlo. Již krátce po plánovaném srazu se začali objevovat první účastníci, a to malí i velcí. Masek se sešlo kolem 20 a průvod jsme zvládli všichni jak pěšky, tak tramvají,“ dodal Šerák.

Do budoucna ale plánují další změnu v podobě pořádání masopustního průvodu každý rok. Předpokladem je, že tato změna bude mít kladné ohlasy a že bude každým rokem čím dál tím víc masek i dalších účastníků.

Říčanským přálo počasí a bylo veselo. Hudba a nápadité masopustní masky prošly průvodem od radnice přes faru na hrad. Bohatý program na zaplněném náměstí pobavil malé i velké diváky. „Děkujeme za krásná vystoupení dětem z uměleckého souboru Mikeš, dětem ze 3. ZŠ U Říčanského lesa, Malé muzice Vladimíra Ketnera a Divadlu Kvelb,“ uvedla radnice. Nevšední řezbářskou show předvedl Jaroslav Pecháček, který během pár desítek minut přetvořil kmen stromu na sochu sovy a obličej starce. Zábava pak pokračovala v Říčanském pivovaru vepřovými hody.

Masopust, lidově též ostatky, fašank, voračky, voráčí, končiny nebo obecně karneval, je slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek nastává po svátku Tří králů,  jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc, a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy.

FOTO: Říčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody

Říčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas1brezanyŘíčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas2brezanyŘíčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas3brezanyŘíčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas4ricanyŘíčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas5ricany
Další fotky
Říčany a Dolními Břežany se prohnaly masopustní průvody - mas6ricany
19.5.2019
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama