Říčany chystají výsadbu 16 tisíc nových stromů

Dopady sucha a kůrovcových kalamit na krajinu se snaží mírnit projekt SÁZÍME BUDOUCNOST. Nadace Partnerství ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravila program výsadby deseti milionů stromů. Do projektu se hodlají zapojit i Říčany.

Zapojení do projektu bude pro Říčany znamenat najít a vysadit v rámci iniciativy kolem 16 tisíc stromů, stejně, kolik je obyvatel města.

„To je neskutečné číslo. Za poslední roky si občané jistě všimli výsadeb remízků, nicméně šlo řádově o stovky stromů. Procházíme s kolegy mapy, ulice, volná prostranství a hledáme nové příležitosti. Rozhodně ale potřebujeme pomoct. Od spolků i jednotlivců, místa je málo,“ říká starosta Vladimír Kořen.

Město Říčany proto hledá ulice, kde by obyvatelé o výsadby stáli. Hledají se také majitelé pozemků, zejména polností a veřejných prostranství, kde by stromy mohly dlouhodobě růst. Podobně jako v Aleji Říčaňáků by stromy měly konkrétního patrona. Město například hodlá organizovat výsadby stovek stromů podél nově budované cyklostezky. Tipy na místa, kde by se mohly stromy vysadit, mohou lidé posílat starostovi na e-mail.

„Na nápad vysadit 10 milionů stromů, které pomohou vyprahlé české krajině a přehřátým městům, a propojit tak širokou veřejnost, spolky, neziskové organizace, státní správu, podniky a firmy veleprospěšnou aktivitou, jsme poprvé přišli loňského 17. listopadu při výsadbě Aleje svobody pod Řípem. Energie mnoha stovek dobrovolníků a podpora řady organizací nám daly odvahu se k tak ambicióznímu cíli přihlásit,” řekl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Cílem projektu je do pěti let vysázet 10 milionů stromů mimo les. Za každého občana Česka jeden. Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak od září začíná sčítat stromy vysazované po celé České republice. Aktuálně je podle něj vysazeno 4254 stromů.

„Stromy pohlcující plyny CO2 pomáhají snižovat dopady sílícího skleníkového efektu. Stromy nám dodávají kyslík a zároveň čistí vzduch. Pomáhají chladit města ve dne a udržují teplo v noci, čímž šetří energii. Stromy fungují jako přírodní vodní filtry, snižují erozi půdy a pomáhají předcházet záplavám. Síla deseti milionů stromů pomůže ochladit přibližně 200 kilometrů čtverečních až o tři stupně Celsia, odvede denně stejnou práci jako 40 milionů klimatizačních jednotek, denně vypaří deset milionů hektolitrů vody a vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí,“ vypočítává ministr životního prostředí ČR Brabec, který projekt podporuje.

Včera, 17:15
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
5.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
5.8.2020
V bohatých zemích je více než polovina úmrtí spojovaných s Covid-19 evidována v zařízeních pro...
29.7.2020
Knihobudka je původně neziskový projekt, který vznikl v roce 2013 v Praze. Má doplnit veřejné knihovny, často...
28.7.2020
Dovolená v letních měsících vybízí k projížďce na kole. Před tím se ale vyplatí zkontrolovat...
27.7.2020
Hasiči ze stanic Říčany a Jílové a dobrovolní hasiči z Dolních Jirčan zasahovali u dopravní...
25.7.2020
Fotbalová tribuna v centru Říčan, postavená ku příležitosti spartakiády v roce 1975 v akci „Z“,...
25.7.2020
Deklaraci o spolupráci na další tři roky podepsali v červenci starostka Velkých Popovic Václava Zímová...
24.7.2020
Modernizaci oblíbeného ale čtyřicet let starého areálu podpořili obyvatelé Říčan v loňském hlasování o projektech...
24.7.2020
Dobudování vodovodu a kanalizace ve Velkých Popovicích si vyžádaly posílení obecního úřadu. Obec připravuje projekty...
Reklama