15℃
Dnes je 23. říjen , svátek má Teodor

Říčany omezí sekání trávy kvůli suchu

Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý selský rozum. Město tak bude sekačky nasazovat v několika oblastech méně často. Namísto toho dostanou podporu louky, které se budou sekat třeba jen dvakrát do roka.

Reklama

Důvodem omezení sekání trav je zadržování vody v krajině, zvyšování biodiverzity a také estetické důvody. „Zcela zjevně roste poptávka po květnatých loukách. Lidé poznávají mnoho nevýhod, které přinášejí nakrátko střižené trávníky s jediným rostlinným druhem. Nákladná údržba, která během několika dní sucha přijde vniveč,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen.

Říčany proto upravily plán sečí. Spolu s oddělením technické správy se vedení města dohodlo, že na některých místech omezí sekání trávy. „Vytipovali jsme několik lokalit, kde se oproti minulým letům omezí sekání trávy, půjde např. o pás nad tratí od cyklostojanů směrem k uhelným skladům, dále o oblast na Komenského náměstí, mezi ulicí Pomezní a Šeříková, Na Vyhlídce a Zaječí,“ říká Eva Šebková z oddělení technické správy.

Seč se omezí také na několika menších prostranstvích: pod ulicí Jižní, na konci ulice 5. května a na křižovatce ulic Černokostelecká a Bílá. Nižší intenzita sekání bude ještě na okrajích města – pod hřbitovem a v údolí Rokytky pod retenční nádrží.

Podle Šebkové bude pro údržbu těchto ploch město aplikovat vždy takovou technologii péče o travní porost, jaká je pro danou lokalitu a daný porost nejvhodnější a která se také bude přizpůsobovat aktuálnímu vývoji počasí. „Nejčastěji se bude sekat dvakrát ročně s nasušením a odvozem sena nebo se bude mulčovat dvakrát až čtyřikrát ročně,“ vysvětluje Šebková.

Na radnici se také hovoří o nižším využívání postřiků. Například v Olomouci proběhla velká diskuse o využívání herbicidů, jako je Roundup, v okolí dětských hřišť. Vliv postřikové chemie se zdá být pro přírodu zcela zásadní. Podle vědeckých analýz mizí každoročně ze světa 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu. Navíc v případě přípravku Roundup a jeho účinné látky s názvem glyfosfát není vyloučena možnost vzniku rakoviny u lidí. Český stát stále jeho používání zcela nezakázal, ale federální soud ve Spojených státech už rozhodl, že přípravek Roundup rakovinotvorný je, a začínají řešit požadavek na odškodnění 11 tisíc lidí, kteří přišli do styku s tímto herbicidem a onemocněli rakovinou.

„Situace je opravdu alarmující, pokud se nezačneme chovat k přírodě šetrně, může dojít k obrovskému kolapsu,“ varuje starosta Vladimír Kořen a dodává, „ve městě a jeho okolí se snažíme přírodní pestrost podporovat – sázejí se nové stromy, v polích se znovu vytvářejí remízky. Sekání trávy na veřejných prostranstvích či v zahradách má také vliv. Rozkvetlá louka je plná života. Rostliny také lépe zadržují vodu a půda je díky nim až o 20 stupňů chladnější,“ uzavírá starosta.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
17.10.2019
Během jediného večera navštívilo laserová centra HiLASE a ELI Beamlines téměř pět stovek zájemců. Přilákala...
16.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
16.10.2019
Radnice Prahy 22 vyčlenila jeden milion korun z rozpočtu. Rozhodovat o tom, nač budou peníze...
15.10.2019
Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se...
14.10.2019
Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her....
14.10.2019
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
7.10.2019
Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt na stavbu Hostivařské spojky na východním okraji hlavního města....
Reklama