24℃
Dnes je 17. srpen , svátek má Petra

Říčany omezí sekání trávy kvůli suchu

Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý selský rozum. Město tak bude sekačky nasazovat v několika oblastech méně často. Namísto toho dostanou podporu louky, které se budou sekat třeba jen dvakrát do roka.

Reklama

Důvodem omezení sekání trav je zadržování vody v krajině, zvyšování biodiverzity a také estetické důvody. „Zcela zjevně roste poptávka po květnatých loukách. Lidé poznávají mnoho nevýhod, které přinášejí nakrátko střižené trávníky s jediným rostlinným druhem. Nákladná údržba, která během několika dní sucha přijde vniveč,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen.

Říčany proto upravily plán sečí. Spolu s oddělením technické správy se vedení města dohodlo, že na některých místech omezí sekání trávy. „Vytipovali jsme několik lokalit, kde se oproti minulým letům omezí sekání trávy, půjde např. o pás nad tratí od cyklostojanů směrem k uhelným skladům, dále o oblast na Komenského náměstí, mezi ulicí Pomezní a Šeříková, Na Vyhlídce a Zaječí,“ říká Eva Šebková z oddělení technické správy.

Seč se omezí také na několika menších prostranstvích: pod ulicí Jižní, na konci ulice 5. května a na křižovatce ulic Černokostelecká a Bílá. Nižší intenzita sekání bude ještě na okrajích města – pod hřbitovem a v údolí Rokytky pod retenční nádrží.

Podle Šebkové bude pro údržbu těchto ploch město aplikovat vždy takovou technologii péče o travní porost, jaká je pro danou lokalitu a daný porost nejvhodnější a která se také bude přizpůsobovat aktuálnímu vývoji počasí. „Nejčastěji se bude sekat dvakrát ročně s nasušením a odvozem sena nebo se bude mulčovat dvakrát až čtyřikrát ročně,“ vysvětluje Šebková.

Na radnici se také hovoří o nižším využívání postřiků. Například v Olomouci proběhla velká diskuse o využívání herbicidů, jako je Roundup, v okolí dětských hřišť. Vliv postřikové chemie se zdá být pro přírodu zcela zásadní. Podle vědeckých analýz mizí každoročně ze světa 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu. Navíc v případě přípravku Roundup a jeho účinné látky s názvem glyfosfát není vyloučena možnost vzniku rakoviny u lidí. Český stát stále jeho používání zcela nezakázal, ale federální soud ve Spojených státech už rozhodl, že přípravek Roundup rakovinotvorný je, a začínají řešit požadavek na odškodnění 11 tisíc lidí, kteří přišli do styku s tímto herbicidem a onemocněli rakovinou.

„Situace je opravdu alarmující, pokud se nezačneme chovat k přírodě šetrně, může dojít k obrovskému kolapsu,“ varuje starosta Vladimír Kořen a dodává, „ve městě a jeho okolí se snažíme přírodní pestrost podporovat – sázejí se nové stromy, v polích se znovu vytvářejí remízky. Sekání trávy na veřejných prostranstvích či v zahradách má také vliv. Rozkvetlá louka je plná života. Rostliny také lépe zadržují vodu a půda je díky nim až o 20 stupňů chladnější,“ uzavírá starosta.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

Včera, 16:44
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
Včera, 15:12
Ondřejov u Prahy chystá výstavbu základní školy pro 540 dětí, řeší ale problém s financováním....
Včera, 14:31
Od 10. srpna je v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy otevřena výstava Štěchovická kamenina...
Včera, 09:00
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
V Praze od začátku roku do 9. srpna uzavřelo registrované partnerství 64 párů. Loni za...
11.8.2019
Celníci ve středu zabavili v pražské tržnici Sapa 16.500 kilogramů tekutého i sypkého pracího prášku...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
9.8.2019
Nejsilnější vědecký laser na světě. Objev nového léku proti rakovině prsu. Vývoj družice směřující ke...
8.8.2019
Sílu dotyku s rukou osobnosti světového formátu může zažít návštěvník v Litoměřicích. Muzeum Křišťálový dotek...
Reklama