Říčany omezí sekání trávy kvůli suchu

Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý selský rozum. Město tak bude sekačky nasazovat v několika oblastech méně často. Namísto toho dostanou podporu louky, které se budou sekat třeba jen dvakrát do roka.

Důvodem omezení sekání trav je zadržování vody v krajině, zvyšování biodiverzity a také estetické důvody. „Zcela zjevně roste poptávka po květnatých loukách. Lidé poznávají mnoho nevýhod, které přinášejí nakrátko střižené trávníky s jediným rostlinným druhem. Nákladná údržba, která během několika dní sucha přijde vniveč,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen.

Říčany proto upravily plán sečí. Spolu s oddělením technické správy se vedení města dohodlo, že na některých místech omezí sekání trávy. „Vytipovali jsme několik lokalit, kde se oproti minulým letům omezí sekání trávy, půjde např. o pás nad tratí od cyklostojanů směrem k uhelným skladům, dále o oblast na Komenského náměstí, mezi ulicí Pomezní a Šeříková, Na Vyhlídce a Zaječí,“ říká Eva Šebková z oddělení technické správy.

Seč se omezí také na několika menších prostranstvích: pod ulicí Jižní, na konci ulice 5. května a na křižovatce ulic Černokostelecká a Bílá. Nižší intenzita sekání bude ještě na okrajích města – pod hřbitovem a v údolí Rokytky pod retenční nádrží.

Podle Šebkové bude pro údržbu těchto ploch město aplikovat vždy takovou technologii péče o travní porost, jaká je pro danou lokalitu a daný porost nejvhodnější a která se také bude přizpůsobovat aktuálnímu vývoji počasí. „Nejčastěji se bude sekat dvakrát ročně s nasušením a odvozem sena nebo se bude mulčovat dvakrát až čtyřikrát ročně,“ vysvětluje Šebková.

Na radnici se také hovoří o nižším využívání postřiků. Například v Olomouci proběhla velká diskuse o využívání herbicidů, jako je Roundup, v okolí dětských hřišť. Vliv postřikové chemie se zdá být pro přírodu zcela zásadní. Podle vědeckých analýz mizí každoročně ze světa 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu. Navíc v případě přípravku Roundup a jeho účinné látky s názvem glyfosfát není vyloučena možnost vzniku rakoviny u lidí. Český stát stále jeho používání zcela nezakázal, ale federální soud ve Spojených státech už rozhodl, že přípravek Roundup rakovinotvorný je, a začínají řešit požadavek na odškodnění 11 tisíc lidí, kteří přišli do styku s tímto herbicidem a onemocněli rakovinou.

„Situace je opravdu alarmující, pokud se nezačneme chovat k přírodě šetrně, může dojít k obrovskému kolapsu,“ varuje starosta Vladimír Kořen a dodává, „ve městě a jeho okolí se snažíme přírodní pestrost podporovat – sázejí se nové stromy, v polích se znovu vytvářejí remízky. Sekání trávy na veřejných prostranstvích či v zahradách má také vliv. Rozkvetlá louka je plná života. Rostliny také lépe zadržují vodu a půda je díky nim až o 20 stupňů chladnější,“ uzavírá starosta.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

Dnes, 09:30
Začátek rekreační sezóny klepe na dveře a s ním oblíbené koupání. Kvůli koronaviru je ale...
29.5.2020
Nová cyklostezka z Mnichovic do Prahy už je plná cyklistů, bruslařů i chodců a mají...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Začátek rekreační sezóny klepe na dveře a s ním oblíbené koupání. Kvůli koronaviru je ale...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
Reklama