Říčany uctily památku zemřelé zdravotní sestry veřejnou sbírkou

Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť nového typu koronaviru v Česku, která pochází z řad zdravotnického personálu. Sbírka má pomoci její rodině, ale i ostatním zdravotníkům.

Zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice se nakazila přímo od pacienta. Z toho jasně vyplývá, jakému riziku jsou všichni zaměstnanci zdravotnického sektoru vystaveni. Radnice jejího domovského města se proto rozhodla vyhlásit sbírku, která podpoří jak rodinu zesnulé, tak i ostatní zdravotnický personál. „Zdravotní sestry a všechen lékařský personál nyní projevují nesmírnou odvahu i sebeobětování. Je to příkladné, hodné nejvyšší úcty a obdivu,“ říká starosta Říčan Vladimír Kořen.

Podle něj se po několika počátečních zaváháních státních organizací drží ochrana veřejného zdraví nad vodou právě díky hodnotám, zodpovědnosti a odvaze jednotlivců, jejich zdravotnických týmů a podpoře veřejnosti. „Všem patří hluboké poděkování. A je mi nesmírně líto, že podobné osobní poděkování někdy může přijít pozdě. Myslím, že je potřeba, aby všichni v první linii slyšeli nejen z Říčan, ale z celé země, že vidíme jejich statečnost a odpovědnost. Myslím si, že lékaři, sestřičky, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb také potřebují vědět, že je dokážeme podpořit ve zlých chvílích se stejným odhodláním, jako se oni starají o nás, své pacienty,“ dodává starosta.

Jermanová prý falešně obvinila Němce, že ukradli roušky. Velvyslanec ji veřejně pokáral

Veřejnou sbírku odstartovala radnice minulý týden. Peněžní výtěžek je určen právě pro rodinu zdravotní sestry a ostatní zdravotníky. Vzhledem k tomu, že rodina zemřelé sestry žije v Říčanech, bylo podle vedení města samozřejmostí, že sbírku organizuje právě říčanská radnice. Město ale sbírku nechtělo zúžit jen na rodinu zemřelé sestry. „Je spousta zdravotníků, kteří se mohou dostávat do podobných problémů jako tahle rodina,“ vysvětlil Kořen.

K úmrtí mohl přispět stres

Osmačtyřicetiletá sestra z Říčan se nakazila od jednoho z pacientů. Policisté, kteří případ vyšetřují, pracují s verzí náhlého úmrtí, protože nic nenasvědčuje tomu, že šlo o násilný trestný čin nebo sebevraždu. Média upozornila na to, že sestra si den před smrtí na facebooku stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek při péči o pacienty nakažené koronavirem.

Dětským lékařům pořád chybí ochranné pomůcky. Jeden respirátor na den nestačí, stěžují si

Thomayerova nemocnice zveřejnila vyjádření, podle kterého se zdravotní sestry a lékař plicního oddělení u příjmu pacienta s podezřením na zápal plic, u něhož se následně potvrdila nákaza koronavirem, zachovali správně. O možném pochybení ze strany sester mluvil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle vedení nemocnice personál nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a podle standardních postupů a opatření.

Ministerstvo posléze zřídilo telefonní linku první psychické pomoci, která má zdravotníkům pomoci zvládnout jejich stresové zatížení v souvislosti s koronavirem. Linku kolegiální podpory mohou kontaktovat zdravotníci zapojeni do přímé péče o pacienty i vedoucí pracovníci, operátoři jiných tísňových linek či farmaceuti. Informace o lince ministerstvo rozeslalo nemocnicím i střediskům zdravotnické záchranné služby, kontakty budou v sekci „Pro zdravotníky“ na webu ministerstva ke koronaviru.

Dnes, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Dnes, 15:23
Konstrukčně návrh zaštítil technik strojní služby ze směny A Jaroslav Šantora, který nejen nakreslil samotné...
Dnes, 13:11
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
Dnes, 11:28
Opravu městského bazénu projednali před prázdninovou přestávkou příbramští zastupitelé. Výsledkem je rozhodnutí, že rekonstrukce se...
Včera, 17:27
Rada města schválila firmu, která postaví v Nymburku novou lávku přes Labe. Bude ji stavět společnost...
Mladá Boleslav
Včera, 15:14
Největší sucho za posledních pět set let i rozsáhlé deště, to je celorepubliková realita dnešních...
Včera, 13:10
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
Včera, 12:02
Město Kolín pokračuje ve snaze změnit memorandum, podle kterého nemůže v bytech přednostně určených pro...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Reklama