12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Šmejdi si už jen tak na seniory v Jílovém u Prahy nepřijdou

Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se neštítí obohatit se na úkor starých lidí. Setkání s policisty z oddělení tisku a prevence je poučilo i o úskalích v dopravě.

„Dříve narození se seznámili s některými druhy kriminality páchané na seniorech, jako jsou například krádeže, kapesní krádeže, ale i určitá podvodná jednání, při kterých se od nich pachatelé pokoušejí pod různými legendami vylákat finanční prostředky nebo se je případně snaží přimět k podpisu pro ně nevýhodných nebo podvodných smluv,“ uvedl Zdeněk Chalupa z oddělení tisku a prevence Policie ČR Praha venkov – jih.

Na tento přetrvávající problém upozorňuje i kancelář ombudsmanky Anny Šabatové. Ta stále dostává ročně desítky stížností a žádostí o radu ohledně tzv. šmejdů, kteří se v minulosti zaměřovali na předváděcí akce a zájezdy. Na nich pak nutili seniory kupovat předražené zboží a podepisovat smlouvy s vysokými storno poplatky. Teď se úřad ombudsmanky setkává nejčastěji právě s „energetickými šmejdy“.

„Po telefonu například nabídnou zprostředkování aukce na levnější energie, kdy je možné, že ji ani nezprostředkují. A většinou je to za účelem toho, že pokud ta osoba odstoupí od smlouvy, vymáhají smluvní pokutu,“ uvedla právnička kanceláře ombudsmanky Tereza Němcová Čáslavská.

Policisté z oddělení tisku a prevence se s místními seniory z Domova v Jílovém u Prahy zaměřili i na bezpečnost v silničním provozu.

„Senioři si připomněli základní pravidla bezpečného chování účastníka silničního provozu z pozice chodce, cyklisty, řidiče motorového vozidla, ale i cestujícího přepravovaného prostředky hromadné dopravy,“ dodal Chalupa.

Policisté vysvětlovali problematiku pohybu chodce a cyklisty za snížené viditelnosti a upozornili na povinnost být vybaven různými prvky z reflexních materiálů. Těmi seniory rovnou vybavili, každý dostal dárek v podobě reflexních pásků, brožuru a letáky s preventivními radami.

Před 1 hodinou
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
Před 3 hodinami
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
18.11.2019
Městská část Praha 22 připravuje výstavbu nové mateřské školy, která bude v tepelně pasivním standardu....
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
17.11.2019
Dolnobřežanský park a hřbitov se ve veřejném hlasování soutěže Park roku 2019 umístil na třetím...
17.11.2019
Na konci října se stal areál bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy v...
17.11.2019
Uhříněveskou oboru čeká prořízka, vytěženy mají být jasany napadené nekrózou. Město jedná o možnosti zpracování...
16.11.2019
Od začátku tohoto roku do konce října v územním odboru Praha venkov - JIH evidovala...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
Reklama