Šmejdi si už jen tak na seniory v Jílovém u Prahy nepřijdou

Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se neštítí obohatit se na úkor starých lidí. Setkání s policisty z oddělení tisku a prevence je poučilo i o úskalích v dopravě.

„Dříve narození se seznámili s některými druhy kriminality páchané na seniorech, jako jsou například krádeže, kapesní krádeže, ale i určitá podvodná jednání, při kterých se od nich pachatelé pokoušejí pod různými legendami vylákat finanční prostředky nebo se je případně snaží přimět k podpisu pro ně nevýhodných nebo podvodných smluv,“ uvedl Zdeněk Chalupa z oddělení tisku a prevence Policie ČR Praha venkov – jih.

Na tento přetrvávající problém upozorňuje i kancelář ombudsmanky Anny Šabatové. Ta stále dostává ročně desítky stížností a žádostí o radu ohledně tzv. šmejdů, kteří se v minulosti zaměřovali na předváděcí akce a zájezdy. Na nich pak nutili seniory kupovat předražené zboží a podepisovat smlouvy s vysokými storno poplatky. Teď se úřad ombudsmanky setkává nejčastěji právě s „energetickými šmejdy“.

„Po telefonu například nabídnou zprostředkování aukce na levnější energie, kdy je možné, že ji ani nezprostředkují. A většinou je to za účelem toho, že pokud ta osoba odstoupí od smlouvy, vymáhají smluvní pokutu,“ uvedla právnička kanceláře ombudsmanky Tereza Němcová Čáslavská.

Policisté z oddělení tisku a prevence se s místními seniory z Domova v Jílovém u Prahy zaměřili i na bezpečnost v silničním provozu.

„Senioři si připomněli základní pravidla bezpečného chování účastníka silničního provozu z pozice chodce, cyklisty, řidiče motorového vozidla, ale i cestujícího přepravovaného prostředky hromadné dopravy,“ dodal Chalupa.

Policisté vysvětlovali problematiku pohybu chodce a cyklisty za snížené viditelnosti a upozornili na povinnost být vybaven různými prvky z reflexních materiálů. Těmi seniory rovnou vybavili, každý dostal dárek v podobě reflexních pásků, brožuru a letáky s preventivními radami.

7.7.2020
Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice, poříční...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
29.6.2020
Silnici II/107 v Kamenici u Prahy čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí bude i výstavba dvou...
27.6.2020
Obnovu lesa leží na bedrech správců městských říčanských lesů. I přes koronavirovou krizi během února...
26.6.2020
Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou...
26.6.2020
Trojice slepic, které původně na břeclavském sídlišti propagovaly kompostování se přestěhovaly do Jílového u Prahy....
25.6.2020
Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Říčan bude vyrážet k mimořádným událostem s úplně novou cisternou. Ta...
25.6.2020
Řidiči u Prahy se na prvních kilometrech D1 musí obrnit velkou dávkou trpělivosti. Dopravní omezení...
24.6.2020
V úterý 23. června krátce po desáté hodině zasahovali středočeští hasiči u dopravní nehody na...
Reklama