Štěně nebo kočička pod stromečkem aneb Vánoce jak z hororu. Kde živé dárky končí?

Živý dárek pod stromeček je pro mnoho dětí splněný sen. Bohužel každý rok se pak leckteré vytoužené koťátko nebo pejsek ocitne v lepším případě v útulku, v horším pak na mraze u popelnice. I když celkově počet zvířat v útulcích klesá, stále jich končí na ulici více než dost. Vhodnou alternativou může být adopce konkrétního zvířete. Zařízením pečujícím o opuštěná zvířata pak tradičně nejvíce pomůže dárek v podobě finančního příspěvku a lidí, kteří mohou zvířátkům poskytnout nový domov.

Právě období vánočních svátků je z hlediska množství nalezených zvířat tradičně krizové, a to z důvodu nevhodně zvolených dárků. Podle ředitelky Národního registru majitelů zvířat Markéty Císařovské je sice množství opuštěných psů po Štědrém dnu stále vyšší, než je průměr, ale dlouhodobě je trend spíše pozitivní a podle statistik registru je stav srovnatelný s obdobím placení poplatků ze psů nebo s koncem prázdnin.
Například zvířecí útulky v Troji a v Dolních Měcholupech, které provozuje pražská městská policie, za 11 měsíců letošního roku přijaly 2850 zvířat. Z toho jich bylo 1466 vráceno původním majitelům a 990 předáno do náhradní péče. ČTK to řekla mluvčí strážníků Irena Seifertová. Podle Národního registru majitelů zvířat se po Vánocích množství hlášených ztrát a nálezů psů zvyšuje o třetinu, trend je však pozitivní. Počet zvířat, která jsou ročně přijata do útulků pražské městské policie, v posledních letech klesá. V minulém roce to bylo 3211 zvířat, což je o 382 zvířat méně proti roku 2016 a o 1700 méně proti roku 2008.
V Útulku Šanta kočičí s povánočním náporem zvířat obvykle problém nemívají. „V porovnání s minulým rokem to pro nás není problém. Jedno dvě zvířata, u kterých si myslíme, že jsou to nevhodné dárky, přijmeme. Většinou je lidé donesou k nám a tvrdí, že jsou to nalezenci,“ řekla Jana Kohoutová a dodala, „větší problém je, když se lidé vracejí s chat, které zazimovávají, a zvířata, která tam měli, přivezou k nám do útulku.“
Útulkům můžete obecně nejlépe pomoci finančním příspěvkem, při množství krmiva, které jejich svěřenci spotřebují, si dnes umějí vyjednat slevy, na něž jednotlivec nedosáhne. „Nejvíce vítáme finanční podporu, kvalitní krmivo si umíme nakoupit levně, velké výdaje jsou pak za veterinární péči, u nás je to 27 tisíc měsíčně. Vítáme i dobrovolnickou pomoc, oceníme i zodpovědné majitele, kteří poskytnou nový domov našim kočkám,“ říká Kohoutová.
Existují i útulky specializované na hospodářská zvířata. Jedním z nich je i Kozí pelíšek v Kamenném Přívoze nedaleko Jílového u Prahy. Je to azylový domov pro nechtěné, hendikepované a starší kozí dámy a jiná hospodářská zvířata. „Naším upřímným přáním je vytvořit láskyplný harmonický prostor, kde jsou si všichni rovni a vzájemně se respektují,“ říká předseda spolku Ľubomír Černý, „holky, které se k nám dostanou, již u nás zůstávají napořád. Snažíme se, aby žily co nejsvobodněji, obklopeny láskou a porozuměním.“ Útulek umožňuje i některou ze stávajících kozích dam adoptovat. Jednou z osazenstva chlupaté party je i koza Čertice. Při souboji s jinou kozou byla Čertice zraněna a přišla o jedno vemínko. Koza s jedním vemenem je pro farmáře ekonomicky ztrátová, nerentabilní. Její osud byl zpečetěn a putovala na porážku. Tato koza měla ale štěstí a skončila v Kozím pelíšku.​
Pokud už se rozhodnete nechtěné zvíře odevzdat do útulku, je třeba počítat s náklady spojenými s péčí o ně. Každý útulek má svá pravidla. Nechat zvíře napospas osudu se nemusí vyplatit, zákon stojí v tomto případě jednoznačně na jeho straně. Bývalému majiteli pak hrozí, že bude muset uhradit všechny vzniklé náklady související s pobytem zvířete v útulku, s veterinární péčí i odchytem. Tučná je také pokuta za opuštění zvířete, podle zákona se může v některých případech vyšplhat až do výše 500 tisíc korun.
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
9.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
9.6.2021
Veterináři nařídili stažení zhruba 670 kilogramů "Medvídkovy mortadely 90 g" od německého výrobce, mohla obsahovat...
2.6.2021
V očkovacím centru v Říčanech se zdravotníci v posledním měsíci téměř nezastavili, zní z nemocnice....
30.5.2021
Inovační centrum Brain 4 Industry zaměřené na 3D tisk, digitalizaci a pokročilé výrobní technologie má...
29.5.2021
Na návrh zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé v březnu starostu Prahy 22 Vojtěcha Zelenku...
29.5.2021
Policie prošetřila případ nevhodného chování muže vůči dětem na Říčansku z dubna letošního roku. Ten...
19.5.2021
Strážníci ze Zdic již brzy zamíří do ulic Králova Dvora.
10.5.2021
Devatenáctiletý mladík nacházel v lese u Prahy dva dny po sobě nebezpečné relikty z druhé...
3.5.2021
Lidé z dvaadvacáté městské části vybrali nápady, které má město podpořit milionem korun z rozpočtu....
Reklama