1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů

Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační program se podařilo zvýšit zhruba o 205 milionů téměř na 780 milionů Kč, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Program má zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají od letošního května do 30. června 2022 nebo do vyčerpání všech peněz.

„Dosavadní velký zájem žadatelů o kotlíkové dotace nás podnítil k jednání s ministerstvem životního prostředí, které vyústilo v úspěšné navýšení částky určené pro tento dotační titul o 204,6 milionu korun,“ uvedl hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Bylo také možné využít nedočerpané prostředky z první a druhé výzvy a peníze získané přerozdělením zbylých unijních prostředků v rámci všech dotací na výměnu kotlů a národního podprogramu Nová zelená úsporám. Ministr životního prostředí Richard Brabec navíc v dopise hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (oba ANO) přislíbil dostatek peněz na pokrytí zájmu všech způsobilých žadatelů.

Ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že na výměnu zastaralých kotlů uvolní další 1,5 miliardy korun. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40.000 žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Žádosti musejí být podávány elektronicky. Žádost vyplní zájemci na webových stránkách kraje. Pro otevření žádosti je zapotřebí použít odkaz https://kotliky.kr-stredocesky.cz/zadost. Po odeslání žádosti obdrží uchazeči potvrzení, na němž je číselný kód, pořadí žádosti, datum a čas podání včetně základních údajů o žadateli. Podanou žádost elektronickou formou si o den později žadatelé vytisknou a s potřebnými doklady ji musí do 20 pracovních dnů doručit na krajský úřad. Mohou k tomu využít služeb pošty, kurýrů nebo ji doručit osobně. Vyřizování žádosti lze sledovat online na webových stránkách krajského úřadu.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu už není podporován, jako tomu bylo v minulosti.

ČTK

Včera, 15:15
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
1.12.2019
Státní zámek Žleby v roce 2019 z technických důvodů nepořádal oblíbené velikonoční trhy v areálu...
29.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
29.11.2019
Kutná Hora bude mít od ledna městského architekta, jehož úkolem bude dohlížet na urbanistický rozvoj...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
27.11.2019
Hasiči zasahovali 23. listopadu u požáru těžební techniky v lese u Onomyšli na Kutnohorsku. Harvestor...
26.11.2019
Středočeští hygienici navštívili na podnět jednoho z hostů restauraci Kometa v Kutné Hoře. Našli špinavou...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
24.11.2019
Cena benzinu u čerpacích stanic ve Středočeském kraji vzrostla v uplynulém týdnu o pět haléřů,...
Reklama