Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů

Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační program se podařilo zvýšit zhruba o 205 milionů téměř na 780 milionů Kč, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Program má zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají od letošního května do 30. června 2022 nebo do vyčerpání všech peněz.

„Dosavadní velký zájem žadatelů o kotlíkové dotace nás podnítil k jednání s ministerstvem životního prostředí, které vyústilo v úspěšné navýšení částky určené pro tento dotační titul o 204,6 milionu korun,“ uvedl hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Bylo také možné využít nedočerpané prostředky z první a druhé výzvy a peníze získané přerozdělením zbylých unijních prostředků v rámci všech dotací na výměnu kotlů a národního podprogramu Nová zelená úsporám. Ministr životního prostředí Richard Brabec navíc v dopise hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (oba ANO) přislíbil dostatek peněz na pokrytí zájmu všech způsobilých žadatelů.

Ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že na výměnu zastaralých kotlů uvolní další 1,5 miliardy korun. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40.000 žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Žádosti musejí být podávány elektronicky. Žádost vyplní zájemci na webových stránkách kraje. Pro otevření žádosti je zapotřebí použít odkaz https://kotliky.kr-stredocesky.cz/zadost. Po odeslání žádosti obdrží uchazeči potvrzení, na němž je číselný kód, pořadí žádosti, datum a čas podání včetně základních údajů o žadateli. Podanou žádost elektronickou formou si o den později žadatelé vytisknou a s potřebnými doklady ji musí do 20 pracovních dnů doručit na krajský úřad. Mohou k tomu využít služeb pošty, kurýrů nebo ji doručit osobně. Vyřizování žádosti lze sledovat online na webových stránkách krajského úřadu.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu už není podporován, jako tomu bylo v minulosti.

ČTK

7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
18.8.2020
Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun....
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
4.8.2020
Týnec nad Sázavou má za sebou první ročník participativního rozpočtu. V jeho rámci město uvolnilo...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
Reklama