Středočeši mohou stále žádat o dotace na výměnu starých kotlů

Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační program se podařilo zvýšit zhruba o 205 milionů téměř na 780 milionů Kč, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Program má zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022. Žádosti v takzvané třetí dotační výzvě se podávají od letošního května do 30. června 2022 nebo do vyčerpání všech peněz.

„Dosavadní velký zájem žadatelů o kotlíkové dotace nás podnítil k jednání s ministerstvem životního prostředí, které vyústilo v úspěšné navýšení částky určené pro tento dotační titul o 204,6 milionu korun,“ uvedl hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Bylo také možné využít nedočerpané prostředky z první a druhé výzvy a peníze získané přerozdělením zbylých unijních prostředků v rámci všech dotací na výměnu kotlů a národního podprogramu Nová zelená úsporám. Ministr životního prostředí Richard Brabec navíc v dopise hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (oba ANO) přislíbil dostatek peněz na pokrytí zájmu všech způsobilých žadatelů.

Ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že na výměnu zastaralých kotlů uvolní další 1,5 miliardy korun. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40.000 žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Žádosti musejí být podávány elektronicky. Žádost vyplní zájemci na webových stránkách kraje. Pro otevření žádosti je zapotřebí použít odkaz https://kotliky.kr-stredocesky.cz/zadost. Po odeslání žádosti obdrží uchazeči potvrzení, na němž je číselný kód, pořadí žádosti, datum a čas podání včetně základních údajů o žadateli. Podanou žádost elektronickou formou si o den později žadatelé vytisknou a s potřebnými doklady ji musí do 20 pracovních dnů doručit na krajský úřad. Mohou k tomu využít služeb pošty, kurýrů nebo ji doručit osobně. Vyřizování žádosti lze sledovat online na webových stránkách krajského úřadu.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu už není podporován, jako tomu bylo v minulosti.

ČTK

Dnes, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
10.8.2020
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
9.8.2020
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
Reklama