6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Středočeské ANO chce prošetřit možný střet zájmů dvou zastupitelů

Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika a Martina Macháčka. Michalik měl podle ANO vazby na společnost, která kraji pronajímala budovu v Dolních Břežanech. Macháček zase hlasoval pro prominutí pokuty v řádu statisíců korun pro obec Ondřejov, kde byl dříve starostou. Zástupci STAN obvinění již dříve odmítli.

Předseda klubu ANO Martin Herman sdělil, že podněty týkající se Michalika a Macháčka schválil k projednání kontrolní výbor krajského zastupitelstva. „V obou případech budeme požadovat podrobné prošetření pravděpodobného střetu zájmů a vyvození adekvátních důsledků,“ dodal.

Michalik podle ANO jako bývalý radní prosadil pronájem nemovitosti v Dolních Břežanech krajskému inovačnímu centru. Přitom podle klubu zamlčel úzké vazby na společnost Dark Sky, které šly peníze za pronájem nemovitosti a v níž byla jednatelkou Michalikova švagrová. Stejně tak neinformoval o svém podílu ve společnosti Valour investiční fond s proměnným základním kapitálem, jež je vlastníkem Dark Sky. „Jde tedy o možný střet zájmů, který pan zastupitel v době uzavírání smluv zamlčel,“ uvedl člen kontrolního výboru za ANO Jindřich Neumann.

Michalik na facebooku uvedl, že už 20 let investuje do různých finančních produktů, obligací, fondů a společností. V roce 2015 podpořil umístění Středočeského inovačního centra do Dolních Břežan, kde je starostou, protože jde podle něj o místo s nejvyšší koncentrací vědy a výzkumu v celém kraji. Centrum tam více než dva roky působilo v jediné kancelářské budově, která je v obci k dispozici, a to za stejných podmínek jako desítky jiných firem.

Jeho švagrová je sice zaměstnaná v soukromé firmě, která budovu vlastní a kanceláře pronajímá, konflikt zájmů v tom ale Michalik nevidí. Stejně jako v tom, že jeden z mnoha fondů, do nichž jako investor vložil peníze, v roce 2017 tuto kancelářskou budovu koupil od původního vlastníka.

„Švagrová má normální plat bez jakékoli provizní složky. Těžko její měsíční odměnu za práci pro privátní firmu posuzovat jako majetkový prospěch. Kde by pak mohl vzniknout můj domnělý majetkový prospěch, už netuším vůbec, když zprostředkovaně byly investičním fondem peníze mé a dalších investorů použity na nákup dané nemovitosti. Tedy zcela opačný peněžní tok. Navíc mezi dvěma privátními subjekty,“ dodal Michalik.

OMH, ČTK

Před 3 hodinami
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
7.12.2019
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
7.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
7.12.2019
Perníčky, to je prostě problém. Dříve se na těsto zadělávalo klidně už v říjnu, aby...
6.12.2019
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
3.12.2019
Jak si vyrobit přírodní kosmetiku? To je celkem oblíbená disciplína, lidé si rádi nějaký ten...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
Reklama