7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Středočeské ANO chce prošetřit možný střet zájmů dvou zastupitelů

Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika a Martina Macháčka. Michalik měl podle ANO vazby na společnost, která kraji pronajímala budovu v Dolních Břežanech. Macháček zase hlasoval pro prominutí pokuty v řádu statisíců korun pro obec Ondřejov, kde byl dříve starostou. Zástupci STAN obvinění již dříve odmítli.

Reklama

Předseda klubu ANO Martin Herman sdělil, že podněty týkající se Michalika a Macháčka schválil k projednání kontrolní výbor krajského zastupitelstva. „V obou případech budeme požadovat podrobné prošetření pravděpodobného střetu zájmů a vyvození adekvátních důsledků,“ dodal.

Michalik podle ANO jako bývalý radní prosadil pronájem nemovitosti v Dolních Břežanech krajskému inovačnímu centru. Přitom podle klubu zamlčel úzké vazby na společnost Dark Sky, které šly peníze za pronájem nemovitosti a v níž byla jednatelkou Michalikova švagrová. Stejně tak neinformoval o svém podílu ve společnosti Valour investiční fond s proměnným základním kapitálem, jež je vlastníkem Dark Sky. „Jde tedy o možný střet zájmů, který pan zastupitel v době uzavírání smluv zamlčel,“ uvedl člen kontrolního výboru za ANO Jindřich Neumann.

Michalik na facebooku uvedl, že už 20 let investuje do různých finančních produktů, obligací, fondů a společností. V roce 2015 podpořil umístění Středočeského inovačního centra do Dolních Břežan, kde je starostou, protože jde podle něj o místo s nejvyšší koncentrací vědy a výzkumu v celém kraji. Centrum tam více než dva roky působilo v jediné kancelářské budově, která je v obci k dispozici, a to za stejných podmínek jako desítky jiných firem.

Jeho švagrová je sice zaměstnaná v soukromé firmě, která budovu vlastní a kanceláře pronajímá, konflikt zájmů v tom ale Michalik nevidí. Stejně jako v tom, že jeden z mnoha fondů, do nichž jako investor vložil peníze, v roce 2017 tuto kancelářskou budovu koupil od původního vlastníka.

„Švagrová má normální plat bez jakékoli provizní složky. Těžko její měsíční odměnu za práci pro privátní firmu posuzovat jako majetkový prospěch. Kde by pak mohl vzniknout můj domnělý majetkový prospěch, už netuším vůbec, když zprostředkovaně byly investičním fondem peníze mé a dalších investorů použity na nákup dané nemovitosti. Tedy zcela opačný peněžní tok. Navíc mezi dvěma privátními subjekty,“ dodal Michalik.

OMH, ČTK

8.10.2019
V kutnohorském domu dětí a mládeže byl už druhý ročník speciální akce Hrou proti AIDS....
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
1.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
1.10.2019
Podle prohlášení Kutnohorské radnice dohlédne na kvalitu a množství jídla ve školních jídelnách kontrolní skupina....
1.10.2019
Dosud neznámý pachatel v obci Horka II na volně přístupném parkovišti u autokempu ukradl ze...
30.9.2019
Policisté stále žádají o pomoc v souvislosti s případem krádeže nafty z Fordu C Max...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
Reklama