Středočeské ANO chce prošetřit možný střet zájmů dvou zastupitelů

Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika a Martina Macháčka. Michalik měl podle ANO vazby na společnost, která kraji pronajímala budovu v Dolních Břežanech. Macháček zase hlasoval pro prominutí pokuty v řádu statisíců korun pro obec Ondřejov, kde byl dříve starostou. Zástupci STAN obvinění již dříve odmítli.

Předseda klubu ANO Martin Herman sdělil, že podněty týkající se Michalika a Macháčka schválil k projednání kontrolní výbor krajského zastupitelstva. „V obou případech budeme požadovat podrobné prošetření pravděpodobného střetu zájmů a vyvození adekvátních důsledků,“ dodal.

Michalik podle ANO jako bývalý radní prosadil pronájem nemovitosti v Dolních Břežanech krajskému inovačnímu centru. Přitom podle klubu zamlčel úzké vazby na společnost Dark Sky, které šly peníze za pronájem nemovitosti a v níž byla jednatelkou Michalikova švagrová. Stejně tak neinformoval o svém podílu ve společnosti Valour investiční fond s proměnným základním kapitálem, jež je vlastníkem Dark Sky. „Jde tedy o možný střet zájmů, který pan zastupitel v době uzavírání smluv zamlčel,“ uvedl člen kontrolního výboru za ANO Jindřich Neumann.

Michalik na facebooku uvedl, že už 20 let investuje do různých finančních produktů, obligací, fondů a společností. V roce 2015 podpořil umístění Středočeského inovačního centra do Dolních Břežan, kde je starostou, protože jde podle něj o místo s nejvyšší koncentrací vědy a výzkumu v celém kraji. Centrum tam více než dva roky působilo v jediné kancelářské budově, která je v obci k dispozici, a to za stejných podmínek jako desítky jiných firem.

Jeho švagrová je sice zaměstnaná v soukromé firmě, která budovu vlastní a kanceláře pronajímá, konflikt zájmů v tom ale Michalik nevidí. Stejně jako v tom, že jeden z mnoha fondů, do nichž jako investor vložil peníze, v roce 2017 tuto kancelářskou budovu koupil od původního vlastníka.

„Švagrová má normální plat bez jakékoli provizní složky. Těžko její měsíční odměnu za práci pro privátní firmu posuzovat jako majetkový prospěch. Kde by pak mohl vzniknout můj domnělý majetkový prospěch, už netuším vůbec, když zprostředkovaně byly investičním fondem peníze mé a dalších investorů použity na nákup dané nemovitosti. Tedy zcela opačný peněžní tok. Navíc mezi dvěma privátními subjekty,“ dodal Michalik.

OMH, ČTK

Dnes, 15:26
Pravidla pro účastníky silničního provozu, tedy i pro chodce, vyplývají ze zákona č. 361/2000 Sb.,...
Dnes, 13:38
K požáru došlo v bytě v předposledním patře dvanáctiposchoďového panelového domu v noci 25. ledna.
Dnes, 12:01
Téměř po patnácti letech se nedávno ve Všenorech otevřela budova na vlakové zastávce. Byl čtvrtek,...
Dnes, 11:01
Stavba cyklostezky mezi Kralupy nad Vltavou a Zákolany je místy v mírném předstihu, pomohlo k...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 17:24
Most v Kladně na Sítné si vyžádal nutné opravy, do konce února bude doprava omezena...
Včera, 16:11
Školáci se svými rodiči a učiteli se zamýšleli nad tématem „Zpomal, prosím“, uvažovali tedy nad...
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Včera, 14:20
Žena si byla zaběhat a podle jejích slov zcela bezdůvodně na ni zaútočil pes, kterého...
Včera, 14:18
Při nehodě osobního vozu a dodávky se dnes v noci na Kolínsku zranili čtyři lidé...
Reklama