Středočeské ANO chce prošetřit možný střet zájmů dvou zastupitelů

Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika a Martina Macháčka. Michalik měl podle ANO vazby na společnost, která kraji pronajímala budovu v Dolních Břežanech. Macháček zase hlasoval pro prominutí pokuty v řádu statisíců korun pro obec Ondřejov, kde byl dříve starostou. Zástupci STAN obvinění již dříve odmítli.

Předseda klubu ANO Martin Herman sdělil, že podněty týkající se Michalika a Macháčka schválil k projednání kontrolní výbor krajského zastupitelstva. „V obou případech budeme požadovat podrobné prošetření pravděpodobného střetu zájmů a vyvození adekvátních důsledků,“ dodal.

Michalik podle ANO jako bývalý radní prosadil pronájem nemovitosti v Dolních Břežanech krajskému inovačnímu centru. Přitom podle klubu zamlčel úzké vazby na společnost Dark Sky, které šly peníze za pronájem nemovitosti a v níž byla jednatelkou Michalikova švagrová. Stejně tak neinformoval o svém podílu ve společnosti Valour investiční fond s proměnným základním kapitálem, jež je vlastníkem Dark Sky. „Jde tedy o možný střet zájmů, který pan zastupitel v době uzavírání smluv zamlčel,“ uvedl člen kontrolního výboru za ANO Jindřich Neumann.

Michalik na facebooku uvedl, že už 20 let investuje do různých finančních produktů, obligací, fondů a společností. V roce 2015 podpořil umístění Středočeského inovačního centra do Dolních Břežan, kde je starostou, protože jde podle něj o místo s nejvyšší koncentrací vědy a výzkumu v celém kraji. Centrum tam více než dva roky působilo v jediné kancelářské budově, která je v obci k dispozici, a to za stejných podmínek jako desítky jiných firem.

Jeho švagrová je sice zaměstnaná v soukromé firmě, která budovu vlastní a kanceláře pronajímá, konflikt zájmů v tom ale Michalik nevidí. Stejně jako v tom, že jeden z mnoha fondů, do nichž jako investor vložil peníze, v roce 2017 tuto kancelářskou budovu koupil od původního vlastníka.

„Švagrová má normální plat bez jakékoli provizní složky. Těžko její měsíční odměnu za práci pro privátní firmu posuzovat jako majetkový prospěch. Kde by pak mohl vzniknout můj domnělý majetkový prospěch, už netuším vůbec, když zprostředkovaně byly investičním fondem peníze mé a dalších investorů použity na nákup dané nemovitosti. Tedy zcela opačný peněžní tok. Navíc mezi dvěma privátními subjekty,“ dodal Michalik.

OMH, ČTK

Dnes, 18:41
Méně něž rok trvala výstavba nového parkovacího domu Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Slavnostní otevření...
Dnes, 15:15
Volby jsou za dveřmi. Voliči středočeského kraje už velmi brzy rozhodnou, kdo bude řídit kraj...
Dnes, 14:20
Komerční článek
Summit pořádá technologická společnost Huawei pro zástupce ICT odvětví pravidelně každý rok a představuje na...
Dnes, 14:20
Vůbec poprvé se město pustilo do participativního rozpočtu. A očekávání jsou vysoká. Občané mohou vymyslet...
Dnes, 10:40
Lidé ze Středočeského kraje a Prahy si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře...
Dnes, 07:35
Vynadal jí do krav a za trest jí zastavil až v další vesnici. Hrozný zážitek...
scéna Kutnohorská havířina - Vlašský dvůr
Včera, 16:40
Ochotnický spolek Tyl je dalším ze spolků nadšenců, kteří oživují kutnohorskou kulturní scénu již více...
27.9.2020
Lechnýřovnu po opravě v roce 2012 získala rakovnická knihovna, která zde zřídila malé muzeum, kde...
26.9.2020
Své o tom ví i oblíbený moderátor Michal Jančařík, do jisté doby velký sportovec a...
26.9.2020
Nechala ji vybudovat v roce 2001 telekomunikační společnost Telefonica O2. Konstrukčně ji navrhl Ing. Janata...
25.9.2020
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
Reklama