Středočeský kraj připravuje pozemky pro budoucí obchvat Jesenice

Středočeský kraj připravuje pozemky pro budoucí obchvat Jesenice u Prahy. Radní dnes schválili výkup parcel za více než 60 milionů korun, souhlasit s tím ještě musí krajské zastupitelstvo. Výstavba obchvatu by měla začít v příštím roce, řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Výkupy pozemků budou hrazeny z krajského rozpočtu, stavba obchvatu z evropských dotací z Integrovaného regionálního operačního programu. Práce jsou rozděleny do dvou částí. Začít se má etapou, která vyjde na 30 milionů korun a bude financována v rámci takzvaných integrovaných teritoriálních investic (ITI). Až bude hotová, má se pracovat na etapě, u níž jsou náklady odhadovány na 90 milionů Kč.

Pozemky města potřebné pro obchvat mají být do vlastnictví kraje převedeny bezúplatně. V případě soukromých vlastníků bude hejtmanství vykupovat pozemky za osminásobek, respektive 1,15násobek ceny stanovené znalcem. „Stavební pozemky budeme vykupovat za 1,15násobek ceny stanovené znaleckým posudkem, u zemědělských a dalších ploch to bude až osminásobek znalcem určené částky,“ uvedl radní pro majetek Josef Řihák (ČSSD).

Celková částka na výkup pozemků pro druhou etapu činí 60,8 milionu Kč. V souvislosti s první etapou bude třeba pronajmout plochy, u nichž je nezbytné dočasné užívání. Jde o dva pozemky o celkové rozloze přes 90 metrů čtverečních. Roční nájemné bude 2218 Kč a smlouva má být platná do konce roku 2021. Rada doporučuje schválit zastupitelstvu také bezúplatné nabytí dalšího pozemku o výměře 344 metrů čtverečních, dodala Frintová.

Jesenice má přes 9000 obyvatel a v minulých letech se ve městě masivně stavělo. Doprava z Jesenice do Prahy je dlouhodobě velmi komplikovaná. Silnici od Benešova do Vestce v dopravních špičkách blokují kolony aut, v nichž často uvíznou i autobusy vezoucí děti do školy a lidi do zaměstnání.

Obchvat Jesenice bude také podpůrnou stavbou pro chybějící středočeský úsek dálnice D3 do jižních Čech. Podobnou funkci by měly mít i Vestecká spojka nebo obchvat Jílového.

Zdroj: čtk

Jesenice by mohla v září 2020 otevřít novou základní školu

21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama