4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Středočeští žadatelé o nové kotle mohou využít zálohové platby

Středočeský kraj umožní ve třetí vlně výměnu starých kotlů za nové zálohové platby. Ekologičtější vytápění tak budou moci získat i chudší lidé. Řekl to hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO). S podobnou praxí se podle něj počítá také v Královéhradeckém kraji.

Reklama

Kraj dnes podal žádost do nové dotační výzvy pro období 2019 až 2023. Na zlepšení ovzduší v regionu ministerstvo životního prostředí vyčlení 575 milionů korun, za něž má být vyměněno 5000 kotlů. Krajští zastupitelé by měli program schvalovat na dubnovém zasedání, žádosti o dotace bude možné podávat od 3. června, a to pouze elektronicky.

Kovács uvedl, že jsou tři možnosti, jak budou moci lidé dotace čerpat. Buď si všechny finance před proplacením dotace zabezpečí sami, vezmou si úvěr, nebo jim kraj dá peníze od ministerstva životního prostředí dopředu. „Budeme jim moci ty prostředky dát ještě před vlastní výměnou,“ uvedl Kovács. Zálohy ve výši 80 až 100 procent celkové dotace nebudou plošné, měli by je dostat jen lidé, kteří je skutečně potřebují.

Předmětem podpory je výměna kotlů na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

Cílem programu je zlepšit stav ovzduší i pomoci domácnostem splnit povinnost výměny kotlů. Kovács připomněl, že v září 2022 skončí možnost provozování kotlů první a druhé emisní třídy, což bylo stanoveno zákonem v roce 2012. V Česku je v provozu odhadem 300 tisíc nevyhovujících kotlů.

V regionu už byly v minulosti na kotle vyhlášeny dvě dotační výzvy, kraj lidem rozdělil na státních dotacích zhruba miliardu a podpořil výměnu 9000 kotlů. „Podle propočtů, které máme, je ve středních Čechách možné podpořit výměnu až 14 tisíc kotlů. Celkově by ale mělo být podle mého názoru vyměněno kolem 50 tisíc kotlů,“ uvedl náměstek.

čtk

Cestopisem roku je Transsibiřská odysea Iny Píšové

21.3.2019
Kateřinu Kašparovou znají lidé nejčastěji z televizních obrazovek, v letošním dubnu to bude 15 let,...
21.3.2019
Veterináři spolu s policií a celníky odhalili v pražských Štěrboholech nepovolenou bourárnu masa. Provozovatel dokázal prokázat původ...
20.3.2019
Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek...
19.3.2019
V pražské Zbraslavi mají nové kulturně-komunitní centrum. Za rekonstrukci dvou chátrajících pavilonů v Žabovřeské ulici...
19.3.2019
Rada Středočeského kraje vyhlásila stavební uzávěru v koridoru, kde povede tramvajová trať z Opatova do středočeských...
19.3.2019
Říčany hospodařily vloni s přebytkem 118,8 milionů korun, zastupitelé schválili jeho rozdělení na revitalizaci okolí přírodní...
15.3.2019
Policisté z okrsku Praha Jih řeší dvě krádeže nářadí. Škody přesáhly 60 tisíc korun. V...
14.3.2019
Náklady na stavbu krytého bazénu v Radotíně se čtyřmi plaveckými dráhami byly 100 milionů korun....
13.3.2019
Říčany u Prahy upraví okolí přírodní nádrže Marvánek. Počítá se s rekonstrukcí parkoviště a cest...
12.3.2019
Středočeští krajští radní na dnešním jednání schválili stavební uzávěru v koridoru plánované tramvajové trati z...
Reklama