18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Středočeští žadatelé o nové kotle mohou využít zálohové platby

Středočeský kraj umožní ve třetí vlně výměnu starých kotlů za nové zálohové platby. Ekologičtější vytápění tak budou moci získat i chudší lidé. Řekl to hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO). S podobnou praxí se podle něj počítá také v Královéhradeckém kraji.

Reklama

Kraj dnes podal žádost do nové dotační výzvy pro období 2019 až 2023. Na zlepšení ovzduší v regionu ministerstvo životního prostředí vyčlení 575 milionů korun, za něž má být vyměněno 5000 kotlů. Krajští zastupitelé by měli program schvalovat na dubnovém zasedání, žádosti o dotace bude možné podávat od 3. června, a to pouze elektronicky.

Kovács uvedl, že jsou tři možnosti, jak budou moci lidé dotace čerpat. Buď si všechny finance před proplacením dotace zabezpečí sami, vezmou si úvěr, nebo jim kraj dá peníze od ministerstva životního prostředí dopředu. „Budeme jim moci ty prostředky dát ještě před vlastní výměnou,“ uvedl Kovács. Zálohy ve výši 80 až 100 procent celkové dotace nebudou plošné, měli by je dostat jen lidé, kteří je skutečně potřebují.

Předmětem podpory je výměna kotlů na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

Cílem programu je zlepšit stav ovzduší i pomoci domácnostem splnit povinnost výměny kotlů. Kovács připomněl, že v září 2022 skončí možnost provozování kotlů první a druhé emisní třídy, což bylo stanoveno zákonem v roce 2012. V Česku je v provozu odhadem 300 tisíc nevyhovujících kotlů.

V regionu už byly v minulosti na kotle vyhlášeny dvě dotační výzvy, kraj lidem rozdělil na státních dotacích zhruba miliardu a podpořil výměnu 9000 kotlů. „Podle propočtů, které máme, je ve středních Čechách možné podpořit výměnu až 14 tisíc kotlů. Celkově by ale mělo být podle mého názoru vyměněno kolem 50 tisíc kotlů,“ uvedl náměstek.

čtk

Cestopisem roku je Transsibiřská odysea Iny Píšové

19.5.2019
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama