16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Unesenou pětiletou holčičku našla policie na letišti ve Vídni

Únos pětileté holčičky se udál v Uhříněvsi 16. dubna krátce po jedné hodině odpoledne. Policisté rozjeli pátrací akci, po necelých 24 hodinách měla událost šťastný konec. Holčičku vypátrali rakouští policisté na letišti ve Vídni.

Reklama

Únosci vytrhli babičce vnučku přímo na ulici z náruče v ulici Vlasty Průchové v Praze 10 – Uhříněvsi. Holčičku pak naložili do přistaveného osobního auta Volvo XC 90 a odjeli s ní neznámo kam. Poté, co policie obdržela hlášení o události, rozjela rozsáhlé pátrání.

Celá událost už má šťastný konec. Za necelých 24 hodin byla dívka vypátrána. „Kolem šesté hodiny ráno jsme od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Po matce unesené dívky už kriminalisté pátrali, byl na ni vydán souhlas se zadržením a dceru neměla vídat. „Ta má se svou dcerou zakázaný styk, dívenka byla svěřena do péče zmiňované babičky,“ upřesnil Hulan.

Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů po celé republice, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR.

Radnice Uhříněvsi nejen v souvislosti s tímto případem upozorňuje rodiče, aby poučili děti, co mají dělat, když je kontaktuje cizí osoba.

Co mají děti dělat, pokud je kontaktuje cizí osoba:

– nedávat se do řeči s cizími osobami,
– nikam s nimi nechodit,
– v žádném případě nenasedat do vozidla,
– utéci za nejbližší důvěryhodnou osobou a požádat o zavolání policie,
– případně křičet o pomoc,
– pokud by si zapamatovaly značku a typ vozidla, bylo by to velké plus.

Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. „V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku,“ uvedl mluvčí. A všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.

Okamžitá distribuce zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. „Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky,“ říká Hulan.

„K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem 18. hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak 20letého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na 95. kilometru ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám,“ uvedl mluvčí Hulan.

Druhého, 41letého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl podle policie poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

„Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele. Vyšetřovatel bude vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby,“ informoval mluvčí.

Kriminalisté usilují o vydání zadržené matky z Rakouska do ČR, ze zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodílely ještě další osoby.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

17.6.2019
Díky solidaritě rodičů, kteří včas odhlásili své děti ze školek, do kterých nenastoupí, jsou přijaty...
16.6.2019
Sdružení dobrovolných hasičů Lhota uspořádalo v neděli 26. května za podpory obce Dolní Břežany pro...
15.6.2019
Krajská správa a údržba silnic začala ve čtvrtek 16. května s měsíční opravou povrchu komunikace...
14.6.2019
V Říčanech bude pořádně kluzko, už 15. června tam totiž dorazí atrakce Slide Czech. To je až...
14.6.2019
Praha 22 koupila pozemky v Pitkovicích o výměře zhruba 13 tisíc metrů čtverečních, chce zde...
13.6.2019
Na sportovišti u Říčanského lesa je k dispozici nová lezecká stěna. K jedinečnému pumptracku a...
12.6.2019
Jesenický radní Martin Lang rezignoval na funkci v radě města v závěru zastupitelstva 6. června....
12.6.2019
Podobně jako v jiných městech i v Říčanech vyslyšeli výzvu ministerstva životního prostředí a zdravý...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
4.6.2019
Město Říčany ve spolupráci s Muzeem Říčany a 3. základní školou u Říčanského lesa připravilo...
Reklama