-2℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Unesenou pětiletou holčičku našla policie na letišti ve Vídni

Únos pětileté holčičky se udál v Uhříněvsi 16. dubna krátce po jedné hodině odpoledne. Policisté rozjeli pátrací akci, po necelých 24 hodinách měla událost šťastný konec. Holčičku vypátrali rakouští policisté na letišti ve Vídni.

Únosci vytrhli babičce vnučku přímo na ulici z náruče v ulici Vlasty Průchové v Praze 10 – Uhříněvsi. Holčičku pak naložili do přistaveného osobního auta Volvo XC 90 a odjeli s ní neznámo kam. Poté, co policie obdržela hlášení o události, rozjela rozsáhlé pátrání.

Celá událost už má šťastný konec. Za necelých 24 hodin byla dívka vypátrána. „Kolem šesté hodiny ráno jsme od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Po matce unesené dívky už kriminalisté pátrali, byl na ni vydán souhlas se zadržením a dceru neměla vídat. „Ta má se svou dcerou zakázaný styk, dívenka byla svěřena do péče zmiňované babičky,“ upřesnil Hulan.

Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů po celé republice, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR.

Radnice Uhříněvsi nejen v souvislosti s tímto případem upozorňuje rodiče, aby poučili děti, co mají dělat, když je kontaktuje cizí osoba.

Co mají děti dělat, pokud je kontaktuje cizí osoba:

– nedávat se do řeči s cizími osobami,
– nikam s nimi nechodit,
– v žádném případě nenasedat do vozidla,
– utéci za nejbližší důvěryhodnou osobou a požádat o zavolání policie,
– případně křičet o pomoc,
– pokud by si zapamatovaly značku a typ vozidla, bylo by to velké plus.

Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. „V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku,“ uvedl mluvčí. A všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.

Okamžitá distribuce zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. „Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky,“ říká Hulan.

„K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem 18. hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak 20letého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na 95. kilometru ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám,“ uvedl mluvčí Hulan.

Druhého, 41letého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl podle policie poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

„Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele. Vyšetřovatel bude vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby,“ informoval mluvčí.

Kriminalisté usilují o vydání zadržené matky z Rakouska do ČR, ze zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodílely ještě další osoby.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

11.12.2019
U pořádně rozpálené sauny v obci Bohuliby zasahovali hasiči první prosincovou neděli. Příčinou požáru byla...
10.12.2019
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
9.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
9.12.2019
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
9.12.2019
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
9.12.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
Reklama