19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Unesenou pětiletou holčičku našla policie na letišti ve Vídni

Únos pětileté holčičky se udál v Uhříněvsi 16. dubna krátce po jedné hodině odpoledne. Policisté rozjeli pátrací akci, po necelých 24 hodinách měla událost šťastný konec. Holčičku vypátrali rakouští policisté na letišti ve Vídni.

Reklama

Únosci vytrhli babičce vnučku přímo na ulici z náruče v ulici Vlasty Průchové v Praze 10 – Uhříněvsi. Holčičku pak naložili do přistaveného osobního auta Volvo XC 90 a odjeli s ní neznámo kam. Poté, co policie obdržela hlášení o události, rozjela rozsáhlé pátrání.

Celá událost už má šťastný konec. Za necelých 24 hodin byla dívka vypátrána. „Kolem šesté hodiny ráno jsme od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Po matce unesené dívky už kriminalisté pátrali, byl na ni vydán souhlas se zadržením a dceru neměla vídat. „Ta má se svou dcerou zakázaný styk, dívenka byla svěřena do péče zmiňované babičky,“ upřesnil Hulan.

Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů po celé republice, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR.

Radnice Uhříněvsi nejen v souvislosti s tímto případem upozorňuje rodiče, aby poučili děti, co mají dělat, když je kontaktuje cizí osoba.

Co mají děti dělat, pokud je kontaktuje cizí osoba:

– nedávat se do řeči s cizími osobami,
– nikam s nimi nechodit,
– v žádném případě nenasedat do vozidla,
– utéci za nejbližší důvěryhodnou osobou a požádat o zavolání policie,
– případně křičet o pomoc,
– pokud by si zapamatovaly značku a typ vozidla, bylo by to velké plus.

Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. „V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku,“ uvedl mluvčí. A všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.

Okamžitá distribuce zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. „Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky,“ říká Hulan.

„K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem 18. hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak 20letého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na 95. kilometru ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám,“ uvedl mluvčí Hulan.

Druhého, 41letého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl podle policie poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

„Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele. Vyšetřovatel bude vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby,“ informoval mluvčí.

Kriminalisté usilují o vydání zadržené matky z Rakouska do ČR, ze zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodílely ještě další osoby.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Před 2 hodinami
Zatímco obce a města připravují plány a nákladná opatření, jak zajistit obyvatelům dostatek vody kvůli...
20.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
18.9.2019
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
Reklama