V Dolních Břežanech fandí rozvoji

Věslav Michalik (STAN) je starostou Dolních Břežan od roku 2004, tedy úctyhodných šestnáct let. Za tu dobu se čtyřtisícová obec sloužící pouze k bydlení proměnila v celostátně uznávaný příklad vyváženého rozvoje, dobrého urbanismu a kvalitní architektury. Do různých projektů investovala více než jednu miliardu korun. Dalších několik miliard pak zaplatili soukromí investoři nebo Akademie věd. Nedávno v obci na vybraných místech spustili veřejný internet s rychlostí stahování 50 Mb/s. Síť s názvem WIFI4EU je dostupná bez hesla a veškeré náklady a tříletý provoz platí EU.

Lze převést postupy, které uplatňujete při řízení obce, na řízení kraje?

Určitě lze. Především v tom, že vedení musí mít jasnou dlouhodobou vizi, strategický cíl, kam to chce dotáhnout. A tomu dlouhodobému záměru pak podřizuje svá velká i malá rozhodnutí. To platí na úrovni obce, města, kraje, státu. Samozřejmě, že forma řízení malé obce, kde na úřadě pracuje 30 lidí, bude jiná, než forma řízení kraje se stovkami příspěvkových organizací a úřadem o 700 zaměstnancích.

Středočechy velice trápí stav a údržba jejich silnic. Dá se to změnit?

Středočeský kraj má extrémně hustou síť silnic, která je nadprůměrně zatěžovaná. Na druhou stranu na jejich údržbu nedostává tolik peněz ze sdílených daní, kolik by měl vzhledem ke své velikosti dostat. Proto STAN již několik let usiluje o změnu příslušného zákona a narovnání tohoto stavu. Zároveň se domnívám, že současný způsob nakládání s veřejnými prostředky v souvislosti s údržbou silnic není efektivní. Otevření veřejných zakázek, férová soutěž a transparentní prostředí mohou významně snížit náklady a umožnit tak se stejným objemem peněz udělat mnohem víc práce.

Lze i na krajské úrovni řešit problém dostupnosti bydlení?

Podle mně to není otázka, zda to lze. Když se chce, jde všechno. Nebo skoro všechno. Před čtyřmi roky jsem prosadil vznik infrastrukturního fondu, který se ukázal být skvělým nástrojem pro řešení např. nedostatečné kapacity základních škol. Nedostatek dostupného bydlení pro mladé mohou řešit obce a města tím, že takové bydlení budou stavět. A stavět ho budou, pokud to významně nezatíží jejich rozpočty. A právě s tím může kraj pomoci prostřednictvím takového fondu. Platí to zejména u menších obcí a měst, kterých je ale ve Středočeském kraji většina.

Dolní Břežany často plní stránky novin. Vaše realizované veřejné stavby dostávají architektonické ceny, dbáte na kvalitu životního prostředí, na úroveň vzdělávání, na spolupráci s firmami…

Věda, výzkum, inovace. Tolik se o tom namluvilo, napsalo… V Dolních Břežanech a STAR – Region špičkové vědy a inovací to vše provádíme v praxi. O své budoucnosti neustále uvažuje i ELI Beamlines, což je vědecké laserové pracoviště světového významu. V souladu s platným územním plánem a regulací zástavby nedávno vznikla studie od Pavel Hnilička Architekti, jak by se dále mohla tato vědecká chlouba Česka rozvíjet. Držím jim palce. Tohle je jedna ze stezek Česka na cestě od montovny k mozkovně.

Další cestu vyšlapáváme v naší základní škole, kde se kromě neustále obnovovaných prostor staráme o to, aby se děti vzdělávaly nejen v klasických předmětech, ale třeba i v technice. K dispozici mají špičkové vybavení, ale v jejich rozvrhu najdete i předmět Věda, který vyučují vědci z pracovišť v Dolních Břežanech. Za 10 milionů korun jsme teď prodali kontejnerovou přístavbu v naší škole, která sloužila čtyřem třídám deset let. Konečně tak budeme moci zrealizovat školní dvůr, který bude útulný, přívětivý a doplní náš školní kampus. Nyní probíhá jeho projektová příprava. Realizace bude podle finančních možností, snad příští rok.

Někdy děláte věci jen tak, protože Vás baví. A ono se ukáže, že to je něco zcela výjimečného. Mám pocit, že takový příběh se tady u nás zrovna odehrává. A že mu můžeme trochu pomáhat.

FOTO: Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan

Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan - Věslav MichalikVěslav Michalik, starosta Dolních Břežan - Věslav Michalik
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
30.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
30.11.2020
Nasazené roušky, dezinfekce rukou a dozor pedagogů u vchodu, ale hlavně radostné vítání se spolužáky...
29.11.2020
Toto sousloví popisuje staré Rómské přísloví, které znamená něco jako: „Hovno neschováš, i když ho...
29.11.2020
Léčebné pobyty v Olivově dětské léčebně v Říčanech u Prahy probíhají i přes nepříznivou epidemickou...
28.11.2020
Změna územního plánu v Říčanech umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně při...
27.11.2020
Děti v základních školách náměstí Bratří Jandusů a U Obory mají k dispozici moderní 3D tiskárny. Ty...
26.11.2020
V Jílovém u Prahy zastavili policisté auto řízené cizincem, který měl před jízdou pít alkohol. Jeho...
26.11.2020
Starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen (Klidné město) se vzdá 16. prosince funkce starosty města...
25.11.2020
Město Říčany se proti rozsudku soudu neodvolá a zahájí převod 31 bytů na Komenského náměstí...
Reklama