V nové základní škole v Psárech k výuce slouží i chodby

Třídy s relaxačním koutkem, v němž děti mohou sedět na koberci, chodby využívané jako živý prostor pro vyučování nebo absence zvonění, které může být pro žáky stresující. To je jen malý výčet novinek, které zažívají na vlastní kůži školáci v Psárech u Prahy.

Novou školu v Psárech si přijel prohlédnout i ministr školství Robert Plaga. Uznal přitom, že v budově postavené takzvaně na zelené louce se moderní metody výuky zavádějí mnohem snáze.

„Je samozřejmě jednodušší zavádět inovativní metody výuky v prostorech, jako jsou tyto. Ale to neznamená, že nejdou realizovat i na stávajících školách,“ řekl Plaga novinářům. Připomněl také, že školu dělají školou hlavně učitelé.

Psárská škola pro 540 žáků je pasivním domem, který má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Podle starosty Milana Váchy jde o první takto velkou pasivní školu v republice. Budova je rozdělena do menších celků, takzvaných klastrů, které uprostřed budovy vytvářejí důvěrnější zázemí pro tři třídy. Kromě 18 kmenových tříd mají školáci k dispozici dvě tělocvičny, taneční a hudební sál, odborné učebny, multimediální dílnu s rozhlasovým studiem, knihovnu pro školu a veřejnost. Škola má sloužit také jako centrum pro trávení volného času.

Výstavba vyšla na 420 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace z investičního programu na rozšiřování kapacit škol v okolí Prahy. Hlavní dotace z ministerstva školství byla téměř 238 milionů, k tomu obec získala díky splnění pasivního standardu téměř 50 milionů ze Státního fondu životního prostředí. Zhruba 12 milionů korun poskytl kraj a za další dotační prostředky byly vybaveny odborné učebny a laboratoř. Zbytek obec doplatila ze svých zdrojů a část peněz si půjčila.

Děti se do nové budovy přestěhovaly ze čtyř různých objektů, kde se učily v nevyhovujících podmínkách. Projekt začal vznikat před devíti lety, v roce 2011 obec zadala studii a začala řešit financování. Podle Váchy je pro malé obce složité zaplatit drahou projektovou dokumentaci, když ještě nemají vidinu dotace. Další zádrhel se obvykle objeví při stavebním řízení, které je u podobných staveb velkou komplikací. To je podle něj důvodem, proč se v řadě obcí výstavba škol odkládá nebo protahuje.

Plaga připomněl, že problém s nedostatkem kapacit ve školách není jen v okolí Prahy, ale také kolem Brna a v některých obcích s rozšířenou působností. „Musím říct, že spojenými silami zřizovatelů, státu, ale i krajů se ten problém daří pomalu řešit. Myslím si, že jsme to měli řešit už před deseti lety, ale to už nevrátím,“ dodal.

V širším okolí byla zvýšena kapacita několika škol, v ZŠ Komenského 420 v Mníšku pod Brdy byl otevřen nový pavilon školy, v Rudné u Prahy zase přístavba základní školy.

Ptejte se ostatních, co si o vás myslí. Poznáte lépe sami sebe

 

Dnes, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Dnes, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
Včera, 07:11
Říčanská radnice vyzvala žáky základních škol, aby pilně studovali angličtinu. Ti nejlepší se pojedou na...
19.2.2020
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
19.2.2020
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
18.2.2020
Na výstavě Mince doby lucemburské měli návštěvníci jedinečnou příležitost vidět unikátní numismatický soubor. Skutečnou třešničkou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
15.2.2020
Desítky let nevyužitý pozemek v Říčanech u Prahy, kde měla původně stát věznice, našel využití....
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
Reklama