V nové základní škole v Psárech k výuce slouží i chodby

Třídy s relaxačním koutkem, v němž děti mohou sedět na koberci, chodby využívané jako živý prostor pro vyučování nebo absence zvonění, které může být pro žáky stresující. To je jen malý výčet novinek, které zažívají na vlastní kůži školáci v Psárech u Prahy.

Novou školu v Psárech si přijel prohlédnout i ministr školství Robert Plaga. Uznal přitom, že v budově postavené takzvaně na zelené louce se moderní metody výuky zavádějí mnohem snáze.

„Je samozřejmě jednodušší zavádět inovativní metody výuky v prostorech, jako jsou tyto. Ale to neznamená, že nejdou realizovat i na stávajících školách,“ řekl Plaga novinářům. Připomněl také, že školu dělají školou hlavně učitelé.

Psárská škola pro 540 žáků je pasivním domem, který má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Podle starosty Milana Váchy jde o první takto velkou pasivní školu v republice. Budova je rozdělena do menších celků, takzvaných klastrů, které uprostřed budovy vytvářejí důvěrnější zázemí pro tři třídy. Kromě 18 kmenových tříd mají školáci k dispozici dvě tělocvičny, taneční a hudební sál, odborné učebny, multimediální dílnu s rozhlasovým studiem, knihovnu pro školu a veřejnost. Škola má sloužit také jako centrum pro trávení volného času.

Výstavba vyšla na 420 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace z investičního programu na rozšiřování kapacit škol v okolí Prahy. Hlavní dotace z ministerstva školství byla téměř 238 milionů, k tomu obec získala díky splnění pasivního standardu téměř 50 milionů ze Státního fondu životního prostředí. Zhruba 12 milionů korun poskytl kraj a za další dotační prostředky byly vybaveny odborné učebny a laboratoř. Zbytek obec doplatila ze svých zdrojů a část peněz si půjčila.

Děti se do nové budovy přestěhovaly ze čtyř různých objektů, kde se učily v nevyhovujících podmínkách. Projekt začal vznikat před devíti lety, v roce 2011 obec zadala studii a začala řešit financování. Podle Váchy je pro malé obce složité zaplatit drahou projektovou dokumentaci, když ještě nemají vidinu dotace. Další zádrhel se obvykle objeví při stavebním řízení, které je u podobných staveb velkou komplikací. To je podle něj důvodem, proč se v řadě obcí výstavba škol odkládá nebo protahuje.

Plaga připomněl, že problém s nedostatkem kapacit ve školách není jen v okolí Prahy, ale také kolem Brna a v některých obcích s rozšířenou působností. „Musím říct, že spojenými silami zřizovatelů, státu, ale i krajů se ten problém daří pomalu řešit. Myslím si, že jsme to měli řešit už před deseti lety, ale to už nevrátím,“ dodal.

V širším okolí byla zvýšena kapacita několika škol, v ZŠ Komenského 420 v Mníšku pod Brdy byl otevřen nový pavilon školy, v Rudné u Prahy zase přístavba základní školy.

Ptejte se ostatních, co si o vás myslí. Poznáte lépe sami sebe

 

Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
25.6.2021
Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané...
24.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
24.6.2021
Ve středu 23. června byly slavnostně otevřeny nové prostory polikliniky v Dolních Břežanech. Ty do...
20.6.2021
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování soudců zkritizoval justici za postup s řešením...
18.6.2021
V menších ulicích Říčan bude platit zóna s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině....
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
9.6.2021
Veterináři nařídili stažení zhruba 670 kilogramů "Medvídkovy mortadely 90 g" od německého výrobce, mohla obsahovat...
2.6.2021
V očkovacím centru v Říčanech se zdravotníci v posledním měsíci téměř nezastavili, zní z nemocnice....
30.5.2021
Inovační centrum Brain 4 Industry zaměřené na 3D tisk, digitalizaci a pokročilé výrobní technologie má...
Reklama