16℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Vedle centra geologie vznikne unikátní umělá jeskyně

Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem těchto objektů budou vytvořeny umělé jeskyně s ukázkami krasových prvků. Práce na nich by měly být zahájeny už během jara.

Reklama

Didaktické centrum geologie bylo vybudováno ve spolupráci města, 1. ZŠ Říčany, Muzea Říčany a České geologické služby. Nově u něj vznikne venkovní učebna geomorfologie. Objekt se bude skládat ze dvou částí – depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem nich bude vytvořen systém umělých jeskyní s ukázkami typických krasových prvků české kotliny.

„Jde o projekt, který bude interaktivní a názorný. Půjde o navození autentické atmosféry jeskyně v krasové oblasti. Použité materiály musí odpovídat přírodním podmínkám – vápenec, travertin, kalcit, ve štole žílovina polymetalických rud. V ohybu jeskyně zvenku bude vybavená pracovna. Vnější část jeskyně díky své strukturovanosti poslouží i jako přirozený úkryt pro různé živočichy,“ líčí podrobnosti ředitel 1. ZŠ Pavel Bednář.

Podle ředitele chce škola ke slavnostnímu otevření zprovoznit karbidové lampy ze školní sbírky. „Žáci by si posvítili tak, jako horníci v předminulém století. Čeká nás mnoho stavebních úprav a troufám si tvrdit, že i nějaké vyloženě originální stavební postupy,“ dodává ředitel Bednář.

Ve východní části bude jeskyně začínat nízkou plazivkou, za „propadlým“ stropem bude vstup do umělé těžební štoly s ukázkou historické stabilizační výdřevy a dále systém krasových jeskyň se zimovištěm netopýrů.

Výstup má být zakomponován do čelní opěrné stěny s obkladem z přírodní břidlice. Učebna je navržená tak, aby navazovala na Didaktické centrum geologie. Od jeskyně směrem ke stodole bude vybudován amfiteátr pro venkovní přednášky.

Do venkovní učebny pod širým nebem bude k vybavení učebny pořízen bezbariérový demonstrační stůl, který bude sloužit jako katedra v běžných učebnách. Učitel bude moci předvádět jednotlivé pokusy a názorné výukové pomůcky.

„Žáci zde budou moci třídit přírodniny a provádět pokusy s přírodninami na preparačním stole,“ uvedla tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Zastřešená venkovní učebna bude vybavena stropním dataprojektorem, plátnem, notebookem, flip chartem. V jarních a podzimních měsících vylepší tepelný komfort při výuce čtyři přenosné elektrické infrazářiče.

Prostory učebny budou využívány žáky 1. ZŠ., ale i Muzeem Říčany, které je partnerem projektu a organizuje pro jiné školy výukové programy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

Včera, 10:44
Během jediného večera navštívilo laserová centra HiLASE a ELI Beamlines téměř pět stovek zájemců. Přilákala...
16.10.2019
Radnice Prahy 22 vyčlenila jeden milion korun z rozpočtu. Rozhodovat o tom, nač budou peníze...
15.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
15.10.2019
Senioři z Domova v Jílovém u Prahy už vědí, jaké jsou triky šmejdů, kteří se...
14.10.2019
Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her....
14.10.2019
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
7.10.2019
Pražský magistrát si nechá vypracovat projekt na stavbu Hostivařské spojky na východním okraji hlavního města....
5.10.2019
Jesenické zastupitelstvo rozhodlo o nákupu několika pozemků s cenou přesahující 35 milionů korun, bez znaleckých...
Reklama