11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Vedle centra geologie vznikne unikátní umělá jeskyně

Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem těchto objektů budou vytvořeny umělé jeskyně s ukázkami krasových prvků. Práce na nich by měly být zahájeny už během jara.

Reklama

Didaktické centrum geologie bylo vybudováno ve spolupráci města, 1. ZŠ Říčany, Muzea Říčany a České geologické služby. Nově u něj vznikne venkovní učebna geomorfologie. Objekt se bude skládat ze dvou částí – depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem nich bude vytvořen systém umělých jeskyní s ukázkami typických krasových prvků české kotliny.

„Jde o projekt, který bude interaktivní a názorný. Půjde o navození autentické atmosféry jeskyně v krasové oblasti. Použité materiály musí odpovídat přírodním podmínkám – vápenec, travertin, kalcit, ve štole žílovina polymetalických rud. V ohybu jeskyně zvenku bude vybavená pracovna. Vnější část jeskyně díky své strukturovanosti poslouží i jako přirozený úkryt pro různé živočichy,“ líčí podrobnosti ředitel 1. ZŠ Pavel Bednář.

Podle ředitele chce škola ke slavnostnímu otevření zprovoznit karbidové lampy ze školní sbírky. „Žáci by si posvítili tak, jako horníci v předminulém století. Čeká nás mnoho stavebních úprav a troufám si tvrdit, že i nějaké vyloženě originální stavební postupy,“ dodává ředitel Bednář.

Ve východní části bude jeskyně začínat nízkou plazivkou, za „propadlým“ stropem bude vstup do umělé těžební štoly s ukázkou historické stabilizační výdřevy a dále systém krasových jeskyň se zimovištěm netopýrů.

Výstup má být zakomponován do čelní opěrné stěny s obkladem z přírodní břidlice. Učebna je navržená tak, aby navazovala na Didaktické centrum geologie. Od jeskyně směrem ke stodole bude vybudován amfiteátr pro venkovní přednášky.

Do venkovní učebny pod širým nebem bude k vybavení učebny pořízen bezbariérový demonstrační stůl, který bude sloužit jako katedra v běžných učebnách. Učitel bude moci předvádět jednotlivé pokusy a názorné výukové pomůcky.

„Žáci zde budou moci třídit přírodniny a provádět pokusy s přírodninami na preparačním stole,“ uvedla tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Zastřešená venkovní učebna bude vybavena stropním dataprojektorem, plátnem, notebookem, flip chartem. V jarních a podzimních měsících vylepší tepelný komfort při výuce čtyři přenosné elektrické infrazářiče.

Prostory učebny budou využívány žáky 1. ZŠ., ale i Muzeem Říčany, které je partnerem projektu a organizuje pro jiné školy výukové programy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

23.4.2019
Vyšetřovatel hasičů vyloučil úmyslné zapálení jako příčinu sobotního požáru obchodního centra v Říčanech. Oheň v...
22.4.2019
Lavičky v Říčanském lese byly pořízeny v rámci druhého ročníku projektu Překvapte Říčany. V městských lesích podél...
20.4.2019
Na dva nové zvony do zvonice kostela Panny Marie Sněžné se složili lidé, město a...
19.4.2019
Na dálnici D1 u Prahy se vrátily stavební práce kolem křížení s Pražským okruhem. Řidiči by měli...
18.4.2019
Až třikrát rychleji oproti běžné výuce se mohou školáci z říčanských škol učit anglický jazyk....
18.4.2019
Děti z rybářského kroužku ve Zdiměřicích a Jesenici se teď budou chytání ryb učit z...
15.4.2019
V Říčanech u Prahy se žena rozhodla jet autem do školy pro dceru. Byla ale...
13.4.2019
U lanové pyramidy v Uhříněvsi se objevila výstražná cedule NEPOUŽÍVAT DO ODVOLÁNÍ. V písku se...
5.4.2019
Problematický zoopark ve Zvoli u Prahy se nejspíše přestěhuje. Jeho majitel Tomáš Machač se nemovitost...
5.4.2019
Zápach šířící se z kanalizace v okolí jesenické základní školy obtěžoval místní dlouhou dobu. Problém...
Reklama