Vedle centra geologie vznikne unikátní umělá jeskyně

Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem těchto objektů budou vytvořeny umělé jeskyně s ukázkami krasových prvků. Práce na nich by měly být zahájeny už během jara.

Didaktické centrum geologie bylo vybudováno ve spolupráci města, 1. ZŠ Říčany, Muzea Říčany a České geologické služby. Nově u něj vznikne venkovní učebna geomorfologie. Objekt se bude skládat ze dvou částí – depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem nich bude vytvořen systém umělých jeskyní s ukázkami typických krasových prvků české kotliny.

„Jde o projekt, který bude interaktivní a názorný. Půjde o navození autentické atmosféry jeskyně v krasové oblasti. Použité materiály musí odpovídat přírodním podmínkám – vápenec, travertin, kalcit, ve štole žílovina polymetalických rud. V ohybu jeskyně zvenku bude vybavená pracovna. Vnější část jeskyně díky své strukturovanosti poslouží i jako přirozený úkryt pro různé živočichy,“ líčí podrobnosti ředitel 1. ZŠ Pavel Bednář.

Podle ředitele chce škola ke slavnostnímu otevření zprovoznit karbidové lampy ze školní sbírky. „Žáci by si posvítili tak, jako horníci v předminulém století. Čeká nás mnoho stavebních úprav a troufám si tvrdit, že i nějaké vyloženě originální stavební postupy,“ dodává ředitel Bednář.

Ve východní části bude jeskyně začínat nízkou plazivkou, za „propadlým“ stropem bude vstup do umělé těžební štoly s ukázkou historické stabilizační výdřevy a dále systém krasových jeskyň se zimovištěm netopýrů.

Výstup má být zakomponován do čelní opěrné stěny s obkladem z přírodní břidlice. Učebna je navržená tak, aby navazovala na Didaktické centrum geologie. Od jeskyně směrem ke stodole bude vybudován amfiteátr pro venkovní přednášky.

Do venkovní učebny pod širým nebem bude k vybavení učebny pořízen bezbariérový demonstrační stůl, který bude sloužit jako katedra v běžných učebnách. Učitel bude moci předvádět jednotlivé pokusy a názorné výukové pomůcky.

„Žáci zde budou moci třídit přírodniny a provádět pokusy s přírodninami na preparačním stole,“ uvedla tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Zastřešená venkovní učebna bude vybavena stropním dataprojektorem, plátnem, notebookem, flip chartem. V jarních a podzimních měsících vylepší tepelný komfort při výuce čtyři přenosné elektrické infrazářiče.

Prostory učebny budou využívány žáky 1. ZŠ., ale i Muzeem Říčany, které je partnerem projektu a organizuje pro jiné školy výukové programy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

Včera, 08:22
Na výstavě Mince doby lucemburské měli návštěvníci jedinečnou příležitost vidět unikátní numismatický soubor. Skutečnou třešničkou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
15.2.2020
Desítky let nevyužitý pozemek v Říčanech u Prahy, kde měla původně stát věznice, našel využití....
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
14.2.2020
Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady...
13.2.2020
Ve středních Čechách se sčítají škody. Silný nárazový vítr především lámal stromy. Nápory větrné bouře...
11.2.2020
Hlavní město samo pořídí asi 930 přístřešků pro zastávky MHD. V současnosti mobiliář vlastní a...
10.2.2020
Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem...
9.2.2020
Hlavní město vykoupí v Písnici pozemek nutný pro stavbu trasy metra D. Za parcelu o...
Reklama