23℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Vedle centra geologie vznikne unikátní umělá jeskyně

Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem těchto objektů budou vytvořeny umělé jeskyně s ukázkami krasových prvků. Práce na nich by měly být zahájeny už během jara.

Reklama

Didaktické centrum geologie bylo vybudováno ve spolupráci města, 1. ZŠ Říčany, Muzea Říčany a České geologické služby. Nově u něj vznikne venkovní učebna geomorfologie. Objekt se bude skládat ze dvou částí – depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem nich bude vytvořen systém umělých jeskyní s ukázkami typických krasových prvků české kotliny.

„Jde o projekt, který bude interaktivní a názorný. Půjde o navození autentické atmosféry jeskyně v krasové oblasti. Použité materiály musí odpovídat přírodním podmínkám – vápenec, travertin, kalcit, ve štole žílovina polymetalických rud. V ohybu jeskyně zvenku bude vybavená pracovna. Vnější část jeskyně díky své strukturovanosti poslouží i jako přirozený úkryt pro různé živočichy,“ líčí podrobnosti ředitel 1. ZŠ Pavel Bednář.

Podle ředitele chce škola ke slavnostnímu otevření zprovoznit karbidové lampy ze školní sbírky. „Žáci by si posvítili tak, jako horníci v předminulém století. Čeká nás mnoho stavebních úprav a troufám si tvrdit, že i nějaké vyloženě originální stavební postupy,“ dodává ředitel Bednář.

Ve východní části bude jeskyně začínat nízkou plazivkou, za „propadlým“ stropem bude vstup do umělé těžební štoly s ukázkou historické stabilizační výdřevy a dále systém krasových jeskyň se zimovištěm netopýrů.

Výstup má být zakomponován do čelní opěrné stěny s obkladem z přírodní břidlice. Učebna je navržená tak, aby navazovala na Didaktické centrum geologie. Od jeskyně směrem ke stodole bude vybudován amfiteátr pro venkovní přednášky.

Do venkovní učebny pod širým nebem bude k vybavení učebny pořízen bezbariérový demonstrační stůl, který bude sloužit jako katedra v běžných učebnách. Učitel bude moci předvádět jednotlivé pokusy a názorné výukové pomůcky.

„Žáci zde budou moci třídit přírodniny a provádět pokusy s přírodninami na preparačním stole,“ uvedla tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Zastřešená venkovní učebna bude vybavena stropním dataprojektorem, plátnem, notebookem, flip chartem. V jarních a podzimních měsících vylepší tepelný komfort při výuce čtyři přenosné elektrické infrazářiče.

Prostory učebny budou využívány žáky 1. ZŠ., ale i Muzeem Říčany, které je partnerem projektu a organizuje pro jiné školy výukové programy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
26.6.2019
Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích....
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
Reklama