Vedle centra geologie vznikne unikátní umělá jeskyně

Vedle centra geologie v Říčanech vznikne venkovní učebna. Bude se skládat z depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem těchto objektů budou vytvořeny umělé jeskyně s ukázkami krasových prvků. Práce na nich by měly být zahájeny už během jara.

Didaktické centrum geologie bylo vybudováno ve spolupráci města, 1. ZŠ Říčany, Muzea Říčany a České geologické služby. Nově u něj vznikne venkovní učebna geomorfologie. Objekt se bude skládat ze dvou částí – depozitu geologických sbírek a skladu. Kolem nich bude vytvořen systém umělých jeskyní s ukázkami typických krasových prvků české kotliny.

„Jde o projekt, který bude interaktivní a názorný. Půjde o navození autentické atmosféry jeskyně v krasové oblasti. Použité materiály musí odpovídat přírodním podmínkám – vápenec, travertin, kalcit, ve štole žílovina polymetalických rud. V ohybu jeskyně zvenku bude vybavená pracovna. Vnější část jeskyně díky své strukturovanosti poslouží i jako přirozený úkryt pro různé živočichy,“ líčí podrobnosti ředitel 1. ZŠ Pavel Bednář.

Podle ředitele chce škola ke slavnostnímu otevření zprovoznit karbidové lampy ze školní sbírky. „Žáci by si posvítili tak, jako horníci v předminulém století. Čeká nás mnoho stavebních úprav a troufám si tvrdit, že i nějaké vyloženě originální stavební postupy,“ dodává ředitel Bednář.

Ve východní části bude jeskyně začínat nízkou plazivkou, za „propadlým“ stropem bude vstup do umělé těžební štoly s ukázkou historické stabilizační výdřevy a dále systém krasových jeskyň se zimovištěm netopýrů.

Výstup má být zakomponován do čelní opěrné stěny s obkladem z přírodní břidlice. Učebna je navržená tak, aby navazovala na Didaktické centrum geologie. Od jeskyně směrem ke stodole bude vybudován amfiteátr pro venkovní přednášky.

Do venkovní učebny pod širým nebem bude k vybavení učebny pořízen bezbariérový demonstrační stůl, který bude sloužit jako katedra v běžných učebnách. Učitel bude moci předvádět jednotlivé pokusy a názorné výukové pomůcky.

„Žáci zde budou moci třídit přírodniny a provádět pokusy s přírodninami na preparačním stole,“ uvedla tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová. Zastřešená venkovní učebna bude vybavena stropním dataprojektorem, plátnem, notebookem, flip chartem. V jarních a podzimních měsících vylepší tepelný komfort při výuce čtyři přenosné elektrické infrazářiče.

Prostory učebny budou využívány žáky 1. ZŠ., ale i Muzeem Říčany, které je partnerem projektu a organizuje pro jiné školy výukové programy.

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama